Po sestupu z první ligy se v Hradci Králové buduje nový kádr. Stavitel Bohuslav Pilný Deníku potvrdil příchod záložníka Jana Pázlera ze Znojma. „Je to poměrně gólový hráč. Může hrát na více místech v záloze, ale klidně i na špici útoku," říká trenér „votroků".

A dál? Na spadnutí je příchod stopera. Kádr by měli rozšířit ještě minimálně dva další hráči.

„V první řadě se díváme na vlastní odchovance. Pokud mezi nimi není vhodný typ na určitý post, musíme ho přivést odjinud. Tak to bylo, je a bude," vysvětluje hradecký kouč.

Bohuslav Pilný.Udělejme si krátkou inventuru hráčského kádru. Kdo všechno z ligového mužstva odchází?
Rolko, Štípek, Čermák, Halilovič, Dvořák, otazník je nad zraněným Križkem, jinam přestupuje Kuciak. Je otázkou, zda se jedná o konečný stav.

Jak to myslíte?
S otazníkem jsou kluci v reprezentační jednadvacítce. Ale to je v tuto chvíli předčasné. To se bude řešit až po mistrovství Evropy. Pokud bude co. EURO nám do značné míry komplikuje situaci, protože nevíme, na čem jsme.

Oba hráči mají platné smlouvy. Chápu to správně, že klub by jim v odchodu nebránil?
Pokud to bude výhodné pro obě strany, tak zřejmě ne. Myslím, že by bylo chybou jim bránit v rozvoji další kariéry. Oba kluci mají ambice, chtějí se prosadit. Uvidíme, co se stane. Nikde není psáno, že odejdou, ale ani, že zůstanou.

Zpátky k brankářům. Odchází Kuciak, přestoupit může Koubek. Kdo je nahradí?
Uzdravuje se Jirka Lindr, máme Ottmara a talentovaného Stejskala. Tady problém nevidím.

Jenže pokud odejde Holeš, problém nastane. Náhradu za něj nemáte…
V případě Holešova odchodu musíme mít připravenu jinou alternativu. Ať na Marka Plašila byly názory jaké byly, může hrát na všech místech v obraně. Tedy i na pozici pravého obránce. Vzhledem k jeho univerzálnosti dostal smlouvu a pokračuje.

Trenéra čekají přijímačky
Třetího listopadu absolvuje Bohuslav Pilný přijímací řízení na studium profesionální trenérské licence UEFA, bez níž nemůže vykonávat funkci hlavního trenéra v I. a ve II. lize. „Budu se učit tak, abych měl před sebou čisté svědomí. Nebude snadné se na školu dostat. Naposledy brali 17 trenérů z 90 a bývalí hráči moc neuspěli," říká Pilný. Samotné studium trvá dva roky.

Hůl jste nad ním nezlomil?
Ne, ani jsem to neměl v úmyslu. Marek se během sezony vyskytl v nešťastných momentech. Když jsme si to vyhodnotili, dvě situace nemohl ovlivnit, vyčíst se mu dá jen penalta v Českých Budějovicích. A tam to ještě není stoprocentní.

Jak tedy poskládáte obranu?
Zůstává Chleboun, stejně tak Nosek, na spadnutí je příchod jednoho stopera, kterého máme delší čas vytipovaného. Jednání jsou ve finále. Do přípravy jde také Tomáš Petrášek, odchovanec klubu, který hrál v minulé sezoně v Převýšově.

Jaro vyšlo výborně Petru Marešovi. Zůstane mu levá strana?
Souhlasím, šel výkonnostně nahoru. Smůla byla, že se zranil. Co se týče jeho defenzivy, na slavení to pořád není, ale směrem dopředu je velmi platný. Počítám s tím, že Petr bude hrát na stejné pozici. Mužstvo je už takhle rozházené, nebylo by dobré měnit další posty.

Středová řada je na cucky. Pryč jsou Štípek, Čermák, Halilovič. Na šanci čekají talentovaní odchovanci Vlkanova se Zorvanem, nabízí se i Shejbal, v lize zazářil Trubač. Navalíte na ně zodpovědnost?
Určitě dostanou víc prostoru. Musí si ale svoje místo v základní sestavě – popřípadě v širším kádru – vybojovat v přípravném období. Nikdo si nesmí myslet, že jako odchovanec dostane něco zadarmo. Ti kluci musejí ukázat kvalitu, pak s nimi budeme počítat.

Podle zjištění Deníku usilujete o Jana Pázlera, bývalého záložníka Dukly Praha a Jablonce.
Ano, jsme s ním domluveni. V nejbližších dnech bychom měli oznámit jeho příchod. Honza hrál minulou sezonu ve Znojmě, vstřelil devět branek, ale celkově to mezi ním a trenéry nefungovalo. Je to poměrně gólový hráč. Může hrát na více místech v záloze, ale klidně i na špici útoku.

Tam ale máte Davida Vaněčka.
Přesně tak. Je pro nás útočníkem číslo jedna. Výborně nám odehrál poslední zápas v Teplicích. Takhle chceme, aby na hřišti fungoval. Tím, že odešel Pavel Dvořák, se mu do značné míry uleví. David je velmi ambiciózní hráč, těžko nesl, že ze začátku jara moc nehrál. Na hřiště chodil až v průběhu zápasu, přičemž dokázal hru změnit a ovlivnit. Potom, co začal hrávat v základu, to už takové nebylo. Až v Teplicích jsme viděli pravého Davida Vaněčka.

Nechce vzhledem ke svým ambicím Hradec opustit?
Jedna věc je, že tady má smlouvu. Druhou věcí, že konkrétní nabídku nemá. To situaci značně  ulehčuje.

Zůstane David Petrus?
Ano. Po příchodu k nám měl strašné zdravotní problémy, které ho vrátily na začátek. Také on zahrál výborně v Teplicích. Góly v něm pořád jsou, všichni si pamatujeme, co předváděl v Pardubicích. Bude mít minimálně půl roku, aby se dostal na svoji bývalou úroveň.

Pohyby v kádru FC Hradec Králové
Odchody: Adrian Rolko (ukončení profesionální kariéry, Olympia HK), Pavel Dvořák (přestup do Jihlavy), Aleš Čermák (konec hostování ze Sparty Praha), David Štípek (konec hostování z Plzně), Emir Halilovič (konec smlouvy), Martin Kuciak (konec smlouvy), Tito (konec smlouvy).
Příchody: Jan Pázler (1. FC Znojmo).
Aktuální složení kádru – brankáři: Tomáš Koubek, Jiří Lindr, Radim Ottmar; obránci: Tomáš Holeš, Petr Mareš, Jakub Chleboun, Martin Nosek, Marek Plašil, Jan Shejbal; záložníci: Pavel Černý, Tomáš Malinský, Daniel Trubač, Adam Vlkanova, Filip Zorvan, Jan Vobejda, Ondřej Kraják, Petr Schwarz, Jan Pázler; útočníci: David Vaněček, David Petrus.