Po vítězství na Slovácku (3:0) si fotbalisté Hradce Králové prožili pohodový týden. Takřka s jistotou jsou v Gambrinus lize zachráněni a s klidem a nadšením se mohou vrhnout do prestižního souboje s mistrovskou Viktorií Plzeň. Nedělní duel začíná na Všesportovním stadionu v 17 hodin.

Hradecký trenér Václav Kotal považuje před atraktivním soubojem za výhodu, že jeho tým už může hrát uvolněně, zatímco Plzeň musí vyhrát, aby si udržela šanci na obhajobu titulu.

„Votroci“ mají soupeři navíc vracet podzimní porážku 0:5.

Díky výhře na Slovácku jste si po delší době užili pohodový týden. Nemýlím se?
Dobrá nálada se samozřejmě promítla i do tréninku. Předně jsem byl rád, že jsme v utkání na Slovácku konečně dokázali vstřelit branky a udrželi jsme kvalitní obranou hru. Slovácko nehrálo vůbec špatně, ale proti naši defenzivě se neprosadilo. Těší mě to i z toho pohledu, že to kluci v obraně zvládli i po odchodu Milana Fukala (už v 11. minutě si poranil lýtkový sval – pozn. red.). Ve zbývajících pěti kolech chceme pokračovat v kvalitních výkonech a výhra na Slovácku byla důležitá i z hlediska sebevědomí před nadcházejícím utkáním s Plzní.

Bylo nutné brzdit euforii hráčů?
Ne, my jsme ji ani nijak nebrzdili. Vzhledem k tomu, že někteří z nich nastoupili ve středu za naši farmu v Hlavici, jsme měli na tréninku méně hráčů. Jen jsme trochu obměnili formu přípravy. Nějak je brzdit nebylo proč. Naopak. Ze všech spadl stres a spíš to chtělo euforii udržovat až do mistrovského utkání.

Středeční zápas třetiligové farmy se nevydařil. Hlavice, v jejímž dresu nastoupili Koubek, Janoušek, Rezek, Voltr, Jedunov  či Malinský, prohrála s Letohradem (1:2). Co jste tomu říkal?
Zápas nedopadl podle našich představ. Výkon nebyl dobrý. Všichni si musejí uvědomit, že se perou o šanci hrát v první lize. A jestliže nezvládnou utkání ve třetí lize, tak to něco signalizuje.

V neděli dorazí mistrovská Viktoria Plzeň. Považujete za výhodu, že soupeř musí vyhrát, aby si udržel šanci na titul, zatímco vy můžete hrát uvolněně?
Zcela určitě. Plzeň musí, my můžeme. To je dané. Obzvláště po remíze na Žižkově u nás Viktorka musí hrát na vítězství, pokud chce zůstat v boji o titul. A tím se pro nás otevírá šance, pokud nám tedy vyjde naše taktika protiútoků. V první řadě ale musíme ubránit ofenzivní sílu Plzně.

V týdnu se dost spekulovalo o tom, jestli nastoupí Václav Pilař, který je v Plzni na hostování a jehož případný start proti Hradci je vázán smluvní pokutou pro Západočechy. Jaký na to máte názor i z pohledu divácké atraktivity?
Je to složitý případ. Vzhledem k divákům bych si přál, aby mohl hrát. Podle mě dohodě nebrání, aby nastoupil třeba na deset minut a rozloučil se s diváky. Něco jiného je, když klub pustí hráče na hostování, aby se rozehrál. Jenže Pilař byl náš nejlepší útočník a my se teď  máme sami trestat?  Je tady i otázka zranění. Vašek je pořád náš hráč. Za měsíc se k nám vrátí a může dojít k paradoxní situaci, že si zraníme vlastního hráče. Utkání bude mít náboj, není to žádný přátelák. Cítíme také, nebo já určitě, křivdu po podzimním zápase v Plzni, druhý a čtvrtý gól byl neregulérní. Z tohoto pohledu se chceme revanšovat. Děláme všechno pro to, abychom uspěli. Chápu, že na to existuje spousta názorů a v každém je kus pravdy.

Vraťme se k vašemu týmu. Jak vypadá zdravotní stav Milana Fukala?
Milan nenastoupí. Má natažený nebo dokonce lehce natržený lýtkový sval. Vypadá to, že se mu obnovilo nějaké starší zranění. Zřejmě nastoupíme ve stejné sestavě, v jaké jsme dohrávali zápas na Slovácku.

A v brance bude, jak už jste dříve avizoval, Jiří Lindr…
Ano. Brankáři se mění po třech zápasech, jak zněla dohoda. Tomáš Koubek ve středu chytal za Hlavici, v sobotu bude za ni chytat opět, takže zápasové vytížení má. Navíc příští týden ho čeká sraz reprezentační jednadvacítky.

Na Slovácku zazářil Vojtěch Štěpán, který vstřelil tři góly. Jak se choval a počínal si na tréninku, dával góly jak na běžícím pásu?
Na tréninku byl sebevědomější. Při hře si dovolil věci, které normálně nedělá, snažil se přehodit brankáře a podobně… (úsměv) U něho bychom obzvlášť byli rádi, kdyby mu po vydařeném zápase na Slovácku forma vydržela a sebevědomí v koncovce narostlo.

V létě vám končí smlouva. Řekl jste, že svou budoucnost budete řešit, až tým bude v lize zachráněn. Už máte rozmyšleno, jestli budete v Hradci pokračovat?
O tom přemýšlím pořád (smích). Ale žádné řešení ještě nenastalo. V první řadě musí přijít zájem ze strany vedení klubu. Pak můžeme teprve jednat.

„Věřím, že Hradec bude chtít hrát zajímavější fotbal pro diváky,“ říká Vrba

Plzeň – Pro fotbalisty Plzně je nedělní duel velmi důležitý. Viktoria má stále šanci na obhajobu titulu a případné zaváhání by její plány nabouralo. Na západě Čech rozhodně nechtějí, aby se opakovala situace z minulého kola, kdy Plzeňští pouze remizovali (0:0) na hřišti poslední Viktorie Žižkov. Trenér úřadujícího mistra Pavel Vrba k nedělnímu souboji na Všesportovním stadionu poznamenal: „Se Žižkovem jsme měli být důraznější a přesnější v koncovce, to se nesmí opakovat. Hradec má 30 bodů, což znamená záchranu, proto věřím, že bude chtít hrát zajímavější fotbal pro diváky, ne jen bránit, a že to nebude jen hra na jednu branku. Oni to tak mají, že chtějí hrát fotbal, a buď jim to přinese úspěch, jako výhra 3:0 na Slovácku, anebo zklamání, jako byla podzimní prohra 0:5 u nás. Je to správný přístup, protože je to pro diváky zajímavé.“   (jt, čtk)