V létě přišel do Hradce, do týmu nováčka první ligy, s vizitkou posily ze Slavie. A také muže, který skóroval za českou reprezentaci. To je na černobílý klub luxusní životopis.

Milan Černý tehdy dostal mikinu s číslem 0. „Chci Hradci pomoci," říkal. Netušil, že číslo 0 bude symbolické. Od léta až do minulé neděle nebyl ani jednou v základní sestavě při prvoligovém zápase. Přitom v létě si přál jediné: „Doufám, že už budu zdravý."

Jenže právě v jeho případě platí fráze (co není fráze), že zdraví je nejdůležitější. Šikovný záložník, který při vší úctě k ostatním hráčům svými schopnostmi převyšuje Hradec, je totiž vlastně neustále mimo hru.

„Přitom je to super fotbalista," lituje trenér Bohuslav Pilný.

Přesto nemohl záložníka, jenž kopal i v turecké lize, posílat do zápasů. Zranění se vracela, například během zimní přípravy šlo o lýtko. Černý je prostě křehký, podobně jako superstar Tomáš Rosický, řečený Rosa.

Proti Brnu se však dočkal. „Věděl jsem to dva dny dopředu. Trenéra Pilného mám lidsky opravdu rád, ale to čekání bylo dlouhé. Už mě tam mohl dát dřív, ale nedal. Jak jsem říkal, mám ho rád, ale přišlo mi to dlouhé," vykládal po remíze 0:0. „Finální fáze je náš největší problém," ještě se vrátil k duelu a výsledku.

Nyní Černý s pořadovým číslem 2 (prvním je kapitán a syn legendy Pavel) doufá, že na hřišti stráví více času. Hradec by to rozhodně potřeboval.

„Milan je super fotbalista," říká trenér Pilný. Má však úlevy

Hradec Králové - Jeden o druhém mluví s úctou. Přitom šéf svého podřízeného příliš často neposílá do práce.

„Milan je super fotbalista," říká hradecký kouč Bohuslav Pilný. „Trenéra mám rád," kontruje záložník Milan Černý.

Problém je ve fotbalistově zdraví. Proto ho Pilný často v hradecké sestavě opomíjí. „Má smůlu na zranění. Pořád se vrací, má občas i nějaké úlevy. Ale má svoji kvalitu, proto šel do základní sestavy proti Brnu. To, že hraje málo, se projeví, ale rozhodně nezklamal. Právě naopak."