Není divu, že trenér Bystřianu PETR HYPIUS cítil po sestupu velké zklamání.

Jak je vám dva týdny po skončení soutěže?
Stále jsem hodně zklamán. I když se o našem sestupu rozhodlo až v posledním kole v Kratonohách, podle mého názoru bylo o osudu rozhodnuto již dříve. Chleba se lámal v domácím zápase s Rychnovem, kdy jsme získali pouze bod. Hlavně se nám však zranila brankářská jednička Ondra Vítek, což pro nás bylo v dalších zápasech citelným oslabením.

Tým Kunčic jste převzal v zimě, když měl na svém kontě pouze dvanáct bodů. Věřil jste, že se můžete zachránit?
Kdybych nevěřil v záchranu, tak bych do Kunčic nešel. V zimní přestávce se podařilo vhodně doplnit a stabilizovat hráčský kádr. Naši konkurenti na tom nebyli, co se týká bodů, o mnoho lépe. Bylo jasné, že o udržení v soutěži bude hrát pět mužstev, což se potvrdilo. I když se záchrana nepodařila, smekám před hráči, že se prali až do posledního kola. Ani devětadvacet získaných bodů bohužel nestačilo.

Vstup do jara se vám povedl. Výhry v Dobrušce a doma s Týništěm sváděly k optimismu, že?
V Dobrušce jsme tři body doslova vydřeli, přiklonilo se k nám i potřebné štěstí. Týniště jsme v domácím prostředí do žádné vážnější šance nepustili a vyhráli naprosto zaslouženě. K optimismu to sice svádělo, ale já si moc dobře uvědomoval, že vyhráno zdaleka nemáme a další důležité zápasy nás ještě čekají.

V dalších duelech mužstvo střídalo dobré okamžiky se slabšími. Některé bodové ztráty, zejména v domácím prostředí, vás určitě mrzí. Souhlasíte?
Žádné mužstvo na této úrovni si neudrží stabilní výkonnost po celou sezonu. Bodové ztráty s Rychnovem nad Kněžnou nebo s Broumovem přišly v ten nejnevhodnější okamžik. Nechci se vymlouvat, ale dalším faktorem byla skutečnost, že nás v průběhu jarní části pronásledovala neuvěřitelná marodka, takže jsem v některých zápasech doslova lepil sestavu, jak se jen dalo. Náš hráčský kádr nebyl příliš široký, což bylo samozřejmě znát.

Ve třiceti zápasech jste inkasovali jednaosmdesát branek, což je nejvíce v celé soutěži. I to je jedna z příčin sestupu?
Máte pravdu. Na můj vkus bylo obdržených branek až příliš. Na druhou stranu musím říct, že to bylo zapříčiněno naším herním stylem. Snažili jsme se v každém zápase předvádět ofenzivní fotbal a tomu bylo přizpůsobeno i rozestavení hráčů. V přemíře snahy se naši kluci dopouštěli individuálních chyb, které soupeři nemilosrdně trestali. V uplynulém ročníku krajského přeboru jsme ale vsítili pětapadesát branek, což určitě není špatné.

V útočné fázi jste spoléhali zejména na nestárnoucího Doležala. Bez něj si asi fotbal v Kunčicích nedovedete představit. Je to tak?
Na Michala byla od všech soupeřů upřena velká pozornost. Tím pádem měli větší prostor jeho spoluhráči, aby se prosadili v koncovce. Mnozí z nich však mé očekávání nesplnili. V domácích zápasech byl Michal tvůrcem naší hry, neboť hrál na postup středního záložníka. Musím před ním smeknout. V jeho letech podával obdivuhodné výkony, byl nejlepším střelcem našeho mužstva a spoustu zápasů sám rozhodl.

Některé výsledky vašich konkurentů v boji o záchranu vás v průběhu jara pořádně nadzvedly. Můžete být konkrétnější?
Mrzí mě hlavně domácí prohra Lhoty pod Libčany s Týništěm. Do té doby Lhota podávala na vlastním trávníku suverénní výkony. Překvapilo mě, že někteří hráči šli raději hrát za béčko, než aby bojovali v zápase krajského přeboru. Na našem zápase v Kratonohách byl pro změnu přítomen funkcionář Týniště a přiznávám, že jsem z toho neměl dobrý pocit.

Po sestupu bude jistě hlavním cílem brzký návrat do krajského přeboru. Povedete mužstvo i v nadcházející sezoně?
Naplánovat postup se nedá, ale je jasné, že budeme v A třídě, která svoji kvalitu má, patřit k největším favoritům a každý se na nás bude chtít vytáhnout. Na rozdíl od některých jiných klubů hrajeme s místními fotbalisty. Máme kvalitní mládežnickou základnu, vždyť dorost letos postoupil do krajského přeboru. Samozřejmě počítáme s posílením stávajícího kádru. Povedu mužstvo i v příští sezoně, letní přípravu začneme 19. července.

Jan Skalička