Trenéři začali do týmu postupně zabudovávat mladé hráče a tenhle tah vyšel. Bystřian na jaře vybojoval 23 bodů a skončil na sedmém místě, když na svém kontě měl celkově 42 bodů při skóre 56:47. Nejen o tom hovořil kouč týmu Petr Hypius.

Petr Hypius.Do jarních odvet jste šli bez stresu. Nehráli jste o postup, ani o záchranu. Něco podobného jste jako trenér dlouho nezažil. Co to s vámi dělalo?
Se mnou osobně vůbec nic. Nicméně se nám vydařila zimní příprava, tréninková docházka byla velmi slušná. Říkal jsem si, že bychom se mohli ještě o něco pokusit. Když to řeknu zjednodušeně, tak jsme prostě chtěli soutěž trochu zdramatizovat a pokusit se o malý zázrak. Všichni jsme věděli, že I. A třída je celkem vyrovnaná a každý může porazit každého. První dva jarní zápasy nás ale vrátily zpátky na zem. V Třebši jsme zejména v první půli byli lepší, ale domácí celek nám udělil pořádnou lekci z produktivity. Prohra 0:3 byla hodně krutá. Proti Třebechovicím jsme téměř celý zápas hráli prakticky na jednu branku, ale nedokázali jsme proměnit ani ty nejvyloženější šance. Prohra 1:2 vzala všechny naše postupové naděje za své. Měli jsme jednoznačně získat tři body, ale fotbal je někdy opravdu krutý. I přes porážky jsem ale měl z naší hry dobrý pocit. Nicméně od této chvíle jsme vlastně byli v relativním klidu. Věděli jsme, že postoupit ani sestoupit nemůžeme. Tím ale nechci tvrdit, že bychom o nic nehráli. Podívejte se – v každém zápase o něco jde. Přijdou se na vás podívat fanoušci a ti chtějí vidět vítězství. Na jaře bylo vždy o co hrát. Mám radost z toho, že kluci skončili v první půlce tabulky.

V hráčském kádru jste přes zimu udělal pořádný průvan. Neznámí mladíci najednou dostali „zelenou". Jak to zvládli?
Neřekl bych, že to byl vyloženě průvan. Faktem ale je, že v zimě u nás skončili zkušení fotbalisté, kteří tady byli na hostování. Šanci dostali mladí kluci, které jsme si předem vyhlédli. Myslím, že většina z nich se s novou skutečností zahrát si v Kunčicích I. A třídu vyrovnala velice dobře. Vždy se snažili odvést to nejlepší, co v nich je. Na druhou stranu ale musím zdůraznit, že při vší snaze byly jejich výkony kolísavé. Chyběly jim potřebné fotbalové zkušenosti a to se samozřejmě promítlo do dosažených výsledků.

Po dvou úvodních porážkách přišlo zlepšení, přesto jste se v průběhu jara nevyvarovali výkyvů. Čím si to vysvětlujete?
U nás to bylo tak, že čím lepší soupeř, tím lepší výkon a výsledek. Kluci se na tyto duely dokázali daleko více vyhecovat a na hřišti to bylo vidět. Se slabšími soupeři už to takové nebylo, mužstvo si asi myslelo, že vše půjde snadno a jak se často říkává, že se soupeř porazí sám. I když to v průběhu jara bylo z naší strany někdy jako na houpačce, tak kromě Roudnice nás nikdo nepřehrál a troufám si tvrdit, že jsme to byli my, kdo udával tempo hry.

Nakonec jste na jaře získali 23 bodů a sázka na mládí se vyplatila. Se sezonou můžete být spokojen. Je to tak?
Řeknu vám upřímně, že spokojen jsem tak napůl. Bohužel jsme se nevyvarovali chyb v obranné činnosti a soupeři prakticky každou potrestali. Na druhou stranu mám radost z toho, že se mladí kluci snažili hrát kombinační fotbal a nechtěli pouze nakopávat míče. Díky jejich herní nezkušenosti ale docházelo ke zbytečným chybám, kterých se v příští sezoně musíme vyvarovat.

V posledním zápase s béčkem Dvora Králové se v Kunčicích loučila s kariérou fotbalová ikona Michal Doležal. Co se vám honilo hlavou?
Michal si svoji hráčskou kariéru o rok prodloužil. Divíte se? Loni v létě jsme ho přemluvili, aby nám v sezoně 2013/14 ještě pomohl. Po zimní přípravě se nám ale nevešel do základní sestavy a to i přesto, že v trénincích pracoval poctivě. On sám nakonec usoudil, že bude lepší, když pomůže a bude předávat své zkušenosti B mužstvu. Pro mne samotného to bylo hodně těžké rozhodování. Jeho góly i přihrávky nám strašně chyběly, ale musíme si zároveň uvědomit, že čas a věk se nedají zastavit. Každopádně Michal odvedl za dlouhé léta v Kunčicích skutečně skvělou práci a i díky jemu je fotbal v Kunčicích tam, kde je. Za jeho působení jsme snad nikdy neměli problémy se záchranou. Když opravdu teklo do bot, dokázal to vzít na sebe a rozhodnout zápasy. Hlavně jeho trestňáky byly parádní. Michale, díky za vše.

Jakou úroveň měl uplynulý ročník I. A třídy?
Myslím si, že úroveň soutěže je rok od roku horší. Je to zapříčiněno tím, že u všech mužstev klesá tréninková morálka. Kluci chodí do zaměstnání, studují, ale hlavně mají spoustu jiných zálib a nedávají fotbalu to, co by měli. To vše se pak odrazí v jednotlivých zápasech. Není přece možné, aby to či ono mužstvo vyhrávalo 6:0 nebo třeba 7:1. Stát se to samozřejmě může, ale jen občas. V průběhu uplynulé sezony tyto výsledky byly k mání prakticky v každém druhém nebo třetím kole. Radost z toho měli diváci, jejichž tým takhle vysoko zvítězil.

Co vás v průběhu sezony potěšilo a naopak?
Potěšilo mne, že jsme odehráli naprosto vyrovnané duely s mužstvy z čela tabulky. A naopak? Jak už jsem předeslal, zklamala mne taková ta nevyrovnanost našich výsledků, ale to pramení hlavně z toho, že jsme až na Aleše Hůlku měli velmi mladý kádr.

Postup do krajského přeboru vybojovala Vysoká a Nové Město nad Metují. Je to pro vás překvapení?
K tomu se nechci příliš vyjadřovat. Osobně si myslím, že v soutěži byla lepší mužstva. Vysoká pro postup udělala vše a v Novém Městě se mnohokrát hrálo prakticky až na neregulérní umělce, což tomuto celku hodně pomohlo.

Sledujete mistrovství světa v Brazílii?
Samozřejmě. Zápasy, které jsem viděl, měly dobrou a někdy i velmi dobrou úroveň. Je dobře, že padá poměrně dost gólů.

Kdy se začnete připravovat na novou sezonu a počítáte s posílením kádru?
Od 10. července se začneme připravovat v domácích podmínkách. V plánu máme zhruba pět přípravných zápasů včetně poháru. Mým přáním je udržet stávající kádr, přesto bych ho rád posílil o jednoho až dva hráče, ale uvidíme, jak to dopadne. Musí mít fotbalovou kvalitu a zájem pro kunčický fotbal něco udělat.

Máte ještě něco na srdci?
Chtěl bych poděkovat našim fanouškům za podporu v celé sezoně a vedení klubu za vytvořené podmínky. Kunčice jsou malou obcí a fotbal na krajské a dost vysoké úrovni se zde hraje již několik let.

Jan Skalička