Fotbalisté Kunčic byli po podzimní části I. A třídy na Královéhradecku na prvním místě ze ziskem 27 bodů a nikdo nepochyboval o tom, že se v létě budou radovat z postupu do krajského přeboru. Nakonec dopadlo všechno jinak. Celek Bystřianu postihla na jaře neuvěřitelná marodka, a tak z toho ve výsledku bylo až páté místo. Zkušený kouč Petr Hypius hodnotí jarní část soutěže reálně, pesimismu v žádném případě nepropadá.

Po podzimu jste vedli soutěž s dvoubodovým náskokem před Ohnišovem a Třebechovicemi,
a téměř nikdo v tu dobu nepochyboval o vašem postupu. Co se na jaře stalo?
Zranili se nám klíčoví hráči a téměř celé jaro jsme hráli s velice mladým mužstvem. Víte, jak to ve fotbale chodí. Když se hraje o postup nebo o sestup, musíte vsadit hlavně na zkušenost. Tihle starší hráči umí podržet míč, měnit rytmus hry a v neposlední řadě dokážou při zápasech poradit mladíkům. Tohle nám na jaře chybělo. K některým zápasům jsme nastupovali bez šesti hráčů základní sestavy, a to se muselo někde projevit. V zimě u nás navíc skončili zkušení Rychtera a Ráliš. Když se nám na podzim dařilo, oba hráči se s týmem, jak se říká, vezli. Nebyli tahouny, v jejich silách určitě bylo odvést lepší výkony. Když si vše promítnu zpětně, tak by nám při velké marodce na jaře asi pomohli. Ale to jsou jen mé domněnky. Oba u nás skončili a nemá cenu to dále rozebírat.

Jste hodně zklamaný, že jste nepostoupili?
Že jaro nebude úplně optimální, naznačovala už zimní příprava. Některé hráče, kteří laborovali se zraněním, jsme šetřili a ani po herní stránce nebylo vše podle mých představ. Zranění ovšem k fotbalu patří, a že postihla opory mužstva, s tím nic nenaděláte. A jestli jsem zklamán? Už před začátkem jara jsem říkal, že pokud postoupíme, bude to fajn, a když ne, tak se o to pokusíme třeba příští sezonu. Pod vyloženým tlakem, že musíme postoupit za každou cenu, jsme nebyli. Zklamaný přesto trochu jsem, z postupu bychom měli všichni radost. Nedá se nic dělat. Jaro nám nevyšlo herně ani výsledkově. Nyní se již musíme dívat dopředu, nová sezona se kvapem blíží.

V průběhu ročníku jste inkasovali osmapadesát branek, což je až moc…
Je to zase o nezkušenosti našich hráčů. Celou sezonu jsme se snažili hrát velice útočně. Nejsem zastáncem toho, že budeme hrát vyloženou defenzivu, že to, jak se říká, zabetonujeme a zápas skončí 0:0. I za nepříznivého stavu jsme chtěli s výsledkem něco udělat a soupeři tak zákonitě chodili do naší otevřené obrany. Musím ještě zdůraznit, že jsme většinou hráli na tři, někdy čtyři obránce. Po zranění Radka Jankaje, který má mnoho zkušeností, a brankáře Teichmana se nám defenziva úplně rozpadla. Jediným zkušeným fotbalistou, který byl pro tuto formaci k dispozici, je Honza Kratochvíla, a to je málo.

Potvrdilo se, že bez kanonýra Doležala je tým poloviční. Mám pravdu?
Nemáte. V průběhu sezony jsme hráli na tři útočníky a již na podzim dával góly Roman Brzek. Nám v rozhodujících okamžicích chyběla přesná finální přihrávka na útočníky, a tím pádem se velmi těžko prosazovali. Když se potom Doležal s Brzkem dlouhodobě zranili, rozpadla se nám útočná formace a já musel improvizovat.

Po některých zápasech jste uvedl, že hráči k nim přistoupili jako k pouťáku. Měli vůbec zájem hrát o postup?
Nemyslím si, že by nechtěli postoupit. Snažil jsem se je motivovat, aby hráli do posledního kola, a to se de facto stalo. Vždyť ještě dvě kola před koncem soutěže byla naděje, že půjdeme do baráže. Nakonec z toho při velké vyrovnanosti bylo páté místo.

Nemáte to sice ve zvyku, ale po některých duelech jste si posteskl, že vám nebyli příliš nakloněni rozhodčí…
Nebudu to příliš komentovat, protože je to kapitola sama pro sebe. Řeknu jen tolik, že pokud zápasy nepískali rozhodčí, kteří stabilně rozhodují duely krajského přeboru, tak to byla ostuda fotbalu.

Neměl jste v zimě po vedení klubu požadovat posílení kádru?
Já jsem to požadoval, ale okolnosti byly takové, jaké byly. Náš kádr byl na podzim hodně vyrovnaný, hráči podávali dobré výkony a nikdo z nás netušil, co se nám na jaře přihodí. Přesto jsem o některé nové tváře zájem měl. Noví hráči by však o místo v základní sestavě museli bojovat, a to se jim nelíbilo. Asi pro ně nebylo dostatečnou motivací poprat se v Kunčicích o triko, potažmo o postup do krajského přeboru.

Našel jste v jarní části sezony vůbec nějaká pozitiva?
Jasně. I když nám vypadlo šest hráčů základní sestavy, určitým způsobem jsme je dokázali nahradit. Šanci dostali kluci od osmnácti do čtyřiadvaceti let. I když neměli potřebné zkušenosti, v každém zápase se snažili odevzdat vše, co bylo v jejich silách. Jeden duel se jim vydařil více, druhý méně, ale já bych je v žádném případě nezatracoval. Chtějí tady hrát a nadále se zlepšovat. Věřím tomu, že jejich výkonnost půjde nahoru.

Co bude zapotřebí udělat, aby příští sezona byla v Kunčicích lepší?
Já bych neřekl, aby byla lepší. Podívejte se, jak dopadla mužstva, která s námi loni sestoupila z krajského přeboru. S podzimem jsme byli spokojeni, na jaře se proti nám všechno spiklo, ale myslím si, že ani konečné páté místo není špatné. V některých zápasech jsme třeba neměli potřebné štěstí, nebo jsme nedotáhli dobře rozehraná střetnutí do vítězného konce.

Kdy se začnete připravovat na novou sezonu?
Začínáme 17. července, příprava bude probíhat v domácích podmínkách. Na nějaké převratné změny není čas, vždyť už v srpnu začínají mistrovské soutěže. V plánu je krátké herní soustředění, ale hlavně bychom chtěli mužstvo co nejvíce posílit, aby bylo konkurenceschopné. Čeká nás spousta práce, a to zejména v obranné činnosti, kde je počet inkasovaných gólů do nebe volající. Na tom musíme zapracovat, a podle toho si budeme vybírat i hráče. Pochopitelně i v nadcházející sezoně se chceme pohybovat na špici tabulky a našim fanouškům předvádět pěkný fotbal.

Jan Skalička