Vstup italského investora do fotbalového klubu v Hradci Králové se blíží. Podle České televize za uvažovaným obchodem stojí byznysman Alessandro Barilli, nedávný šéf druholigového klubu z města Reggio nell'Emilia. Italští partneři by měli v neděli dorazit do vršovického Ďolíčku na úvodní ligové utkání Hradce Králové s domácími Bohemians.

S informací, že klíčovou osobou na italské straně je byznysman Alessandro Barilli, přišla Česká televize. Pro Deník ji včera potvrdil Jan Michálek, předseda představenstva FC Hradec Králové. „Ano, jedná se o něj. Pět let působil v pozici šéfa Reggiany, ale klub před časem opustil," uvedl.

Osobně se viděli minulý týden. S Barillim na úvodní jednání přicestovali ještě další dva italští zástupci. „Řekli jsme si co jeden od druhého chceme, dali si určité požadavky, jak dále postupovat. Italové chtěli znát věci ohledně finančního fungování klubu a dalších vztahů," rozkryl úvodní debatu Michálek.

Co bude dál?

Investoři z Apeninského poloostrova přiletí v neděli do Prahy, kde shlédnou otevírací utkání První fotbalové ligy mezi „votroky" a Bohemians Praha 1905. V Česku zůstanou týden a budou se více seznamovat s fungováním klubu. Zároveň budou probíhat klíčové debaty o majetnickém vstupu. „Mají nám předložit svoje návrhy," přiznal Michálek.

Stoprocentním vlastníkem hradeckého klubu je město, což dost usnadňuje jednání. „Oddíl byl osloven proto, že má záruku průhledných financí a hospodaření. Nemáme žádné půjčky, žádné dluhy. Vše je opakovaně auditováno," pochvaluje si Michálek.

Podle předsedy představenstva byli Italové až zaskočeni skvělými podmínkami pro mládež i samotnou prací s talentovanými fotbalisty. „Neuvěřitelně se jim to líbilo, projeli si sportoviště, byli nadšení. Chválili naši práci s mládeží. Jedna z jejich jasných motivací je, že by Hradec chtěli využít k výchově svých talentů, my bychom zase ty své posílali opačným směrem, aby poznali fotbal v mezinárodním měřítku," představuje si Jan Michálek.

Zatím ale nikde není záruka, že ke sňatku s italskou stranou dojde. Představitelé klubu i města jsou opatrní, nechtějí jít do rizikového byznysu a prodat klub někomu, kdo ho později nechá padnout na kolena. Proto je prvotním záměrem města prodat pouze minoritní balík akcií. Hovoří se o pětině, maximálně třetině.

„Letitým úkolem představenstva bylo sehnat pro klub kupce. Teď vše vypadá na dobré cestě, přesto si chceme ponechat majoritní podíl a v případě pozitivních zkušeností se v horizontu dvou let zbavit zbytku," říká Michálek.

Italové vypadají jako nejvážnější zájemci, ale Michálek upozorňuje, že nejsou jedinými, kteří uvažují o investici. „Ti další jsou z Čech, ale i z jiného koutu Evropy než je Itálie," tvrdí Michálek. Příští týden bude pro další budoucnost fotbalu v Hradci Králové nesmírně důležitý.