Rovných padesát ligových zápasů odehrál v černobílém dresu Hradce Králové, v sešívaném trikotu Slavie jich nasbíral takřka třikrát tolik (136). Šestatřicetiletý fotbalový intenacionál IVO ULICH, který okusil německou bundesligu či japonskou ligu, oba kluby dobře zná.
   „Tipuji remízu 1:1,“ říká Ulich před nedělním soubojem 8. kola první ligy, v němž desátý Hradec vyzve sedmou Slavii.
Budete v hledišti v Malšovicích?
Určitě.

Jak podle vás zápas skončí?
Tipuji remízu 1:1.

Oblékal jste dres obou klubů. Komu budete držet palce?
Tak to je těžké, a abych se přiznal, tak ani nevím. Proto ten tip 1:1 na výsledek. (smích)

Hradecký tým se prezentuje útočným stylem. Zamlouvá se vám jeho hra?
Nepochybně. Tenhle způsob hry je nejen pohledný, ale přináší i úspěchy. Myslím si, že i proti Slavii se kluci nemají čeho bát. Pokud předvedou kvalitní výkon, jakého jsou schopni, tak nějaký bod urvou.

V čem má podle vás hradecké mužstvo ještě rezervy?
Moc zápasů jsem neviděl, tudíž nemohu jeho výkony objektivně hodnotit. Každopádně tým je mladý a řadě hráčů chybějí zkušenosti. Kvalitu ovšem tohle mužstvo má a může se dále zlepšovat.

Slavia nyní prožívá výsledkový útlum. Navíc ani její hra není pohledná, upřednostňuje více defenzivu. Co o tom soudíte?
Stále je ještě začátek sezony a jsem přesvědčen, že se kluci dají během podzimu do kupy a budou se zlepšovat. Ale když nad tím tak přemýšlím, asi bych si přál, aby to nebylo hned tady v Hradci.

Může se na atmosféře v kabině sešívaných nepříznivě projevit fakt, že klub musí splatit bývalému vlastníkovi, britské společnosti ENIC, zhruba 100 milionů korun?
To se neprojeví. Samozřejmě, že kluci si tyhle zprávy přečtou, ale bezprostředně se jich to netýká. Oni ty peníze platit nemusejí. Je to závazek klubu. Navíc každý hraje o své jméno a o své prémie. Jiné by to bylo, kdyby klub dlužil hráčům. Nemám však informace, jestli se toto děje.

Jak podle vás bude nedělní zápas vypadat. Budou „votroci“ tím aktivnějším týmem a slávisté nastoupí s obrannou taktikou?
Těžko říct. Hradci by určitě prospělo, kdyby Slavia hrála otevřený fotbal. Hráči by měli více prostoru ke hře, tak jako v utkání se Spartou. Navíc si stále myslím, že Slavia má spíše ofenzivní tým. Dokonce bych se přikláněl k tomu, že to v neděli bude otevřený fotbal a hezká podívaná.

Vybavujete si nějaký moment ze vzájemných zápasů, ať už jste nastoupil na jedné či druhé straně?
Bylo to v době, kdy jsem končil v Hradci. V posledním kole jsme hráli na Slavii ještě ve starém Edenu. Pokud si dobře vzpomínám, tak oni slavili titul, my už byli zachráněni. Pamatuji si to proto, že jsem měl uzavřenou sázku s Alešem Hynkem. Oba jsme za celou sezonu nedali gól a vsadili jsme se, že komu se to povede, tak tomu druhému zaplatí pivo a večeři. Sice jsme prohráli 2:1, ale já dal gól…

A za Slavii…
Vybavuji si zápas, který jsme hráli v Hradci, a také to bylo období, kdy jsme se herně trápili. Vyhráli jsme tady, a to nás nastartovalo. Jinak hlavně doma byl Hradec pro nás příjemným soupeřem. Většinou jsme vyhrávali větším rozdílem.

Odbočme k reprezentaci. Ta vstoupila do evropské kvalifikace katastrofálně. Kde vidíte příčiny jednogólové prohry s Litvou?
Je to ostuda. Tito soupeři by se měli porážet, přinejmenším s nimi můžete remizovat. I když kluci měli dostatek šancí, zahodili penaltu, ale tohle se prostě musí proměnit. Fotbalový svět se vyrovnává. Dnes se musíte mít na pozoru i před papírově slabšími protivníky. I oni mají ve svém středu kvalitní hráče, kterým nesmíte dát ani kousek prostoru, jinak vás za to potrestají.

Rozběhla se diskuse, zda odvolat kouče Michala Bílka. Jste pro?
Po jednom zápase bych nedělal závěry a nad týmem ani trenérem nelámal hůl. Pravda, sehráli jsme i nevydařené přátelské zápasy, ale já bych ještě počkal na zbylá dvě podzimní utkání kvalifikace. Musíme to také brát z toho pohledu, že nastoupili ti nejlepší hráči, co máme.

Už máte fotbalově napilno. Se Slavií vám začala futsalová liga, navíc s Dobruškou jste jen vinou horšího skóre druzí v krajském přeboru…
Futsal má u mě přednost, ale zrovna teď jsem zraněný, trápí mě zánět paty. Za Dobrušku si jdu zahrát, jen když mám čas. My žádný cíl v podobě postupu nemáme. Chceme hrát v horní části tabulky.