Tohle bude pořádná práce pro pravé chlapy, bábovky to nezvládnou. Cíl je zřejmý: Záchrana. Deník nabízí fotbalistům Hradce Králové návod, jak uspět. Podmínkou je splnění pěti úkolů. Tak si je pojďme projít.

Úkol číslo 1

Noví lídři, povstaňte!

Odchod veterána Marka Kuliče zanechal stopy v kabině. Přirozený vůdce se hledá. Aby měl Hradec šanci vyhnout se sestupu, povstat musejí noví lídři.

Deník ukazuje prstem na brankáře Tomáše Koubka!

Ne nadarmo je kapitánem našlapané reprezentační jednadvacítky, kterou vrchol čeká v létě. Nechybí mu sebevědomí, inteligence, charisma a vzrůstající respekt okolí. 
Musí to ale potvrdit na hřišti 
i v kabině. Novou roli si, zdá se, uvědomuje.

Úkol číslo 2

Staňte se zabijáky!

Vyrovnat na jaře podzimní bilanci dvanácti vstřelených gólů, můžete elitní tuzemské lize zamávat šátečkem. Sbohem, sem nepatříte! V klíčové fotbalové disciplíně musí dojít k razantnímu obratu.

Jasně, je tady šestigólový Pavel Dvořák, je tady další vyhlášený šutér David Vaněček. Jenže dostávat pod tlak jen útočníky? Myslet si, že oni sami to zachrání? Bláhovost.

Zabijácké instinkty v sobě musejí probudit ostatní. Deník má na mysli především plzeňského „hosta" Davida Štípka, náladového Bosňana Emira Haliloviče a přispět musejí i vysocí obránci.

Úkol číslo 3

Poslouchejte „Adriho"!

Stárne, rychlejší už nebude, obratnější taky ne. Ale pořád je to Adrian Rolko! Chlap 
s tunami  zkušeností. Ve fotbale si prošel vším. Peklem i rájem.

Poslouchejte ho, vnímejte jeho rady a postřehy. Přijměte ho jako mentora. Vysoký stoper není žádná naplavenina, pro Hradec by dýchal a v přetěžkém jaru může (a bude) druhým ukazovat cestu.

Úkol číslo 4

Trenére, mějte fištróna!

Nesnáší řeči o výzvách, a podobné libozvučné kecičky. Mottem Bohuslava Pilného je tvrdá práce. V tréninku i v zápasech.

To samo o sobě ve složité situaci, v níž se Hradec nachází, ale stačit nebude. Jde pouze o jeden z nutných předpokladů úspěchu.

Pilný musí najít svůj šestý smysl. Správně volit sestavu, taktiku, mít šťastnou ruku při střídáních a občas vymyslet nějakou tu kulišárnu. Co třeba při standardkách?

Úkol číslo 5

Ukažte srdce!

Je to klišé, ale v bitvách o záchranu ještě nikdy neuspěl tým, který měl srdce v kalhotách. Nadšení, chuť, zápal a touha vychází ze svalu v hrudním koši. Probouzejte v sobě vnitřní sílu…

Ukažte emoce! Ukažte srdce! Dejte vše pocítit soupeřům. 
To je jediná možná cesta.