Gambrinus liga

Nastoupí Marek Jankulovski v základní sestavě Baníku Ostrava proti „votrokům“?

Tajenka bude rozluštěna dnes v 16 hodin, kdy začíná bitva, která svou důležitostí přesahuje rámec běžného duelu Gambrinus ligy.

Vítěz ligy mistrů s AC Milán a člen dost možná nejslavnější generace českého fotbalu v pondělí ohlásil návrat na české trávníky. Samo sebou si vybral Ostravu - klub, který ho katapultoval do světa velkého fotbalu.

Teď přichází čas splátek. Jankulovski má vrátit Baníku ztracenou hrdost a dostat modrobílé z temných hlubin, v kterých uvízl.

„Situace není dobrá, ale já se rozhodoval srdcem,“ zaútočil Jankulovski na city ostravských příznivců hned na první tiskové konferenci.

Svoje sliby v činy může přetavit už dnes. Proti Hradci určitě vyběhne na trávník. Zbývá vyladit jen maličkost. V základní sestavě, či jako střídající hráč? „Jsem přesvědčený, že v základu nenastoupí. Ale jsme připraveni i na alternativu s Jankulovskim. Ostrava ho může využít jako psychologický impuls. Je to obrovská osobnost a nesmírně kvalitní hráč. Je otázkou, jak se vypořádá s tím, že ještě nehrál zápas,“ míní hradecký trenér Václav Kotal.

V Ostravě nechávají finální rozhodnutí na Jankulovskim. Borec, který má ve svém životopise vyraženo osmasedmdesát utkání za českou reprezentaci, učiní finální verdikt pár hodin před výkopem.

„Opravdu záleží pouze na tom, jak se bude cítit. Marek je taková osobnost, že konečné rozhodnutí je doopravdy jen na něm. My ho do ničeho nebudeme nutit. Je třeba vzít v potaz i skutečnost, že je po zranění a dlouhé měsíce nehrál,“ říká Pavel Malura, od druhého kola letošního ročníku hlavní kouč Baníku.

„To říkám hlavně směrem k fanouškům, kteří by neměli očekávat, že bude hned hvězdou ligy. On se do toho určitě dostane a bude lídrem našeho týmu, ale potřebuje i čas,“ dodal Malura, který před čtyřmi lety seděl právě na lavičce Hradce Králové.

Karty jsou rozdány jasně. Ostrava potřebuje ze zápasu „vyfárat“ maximální bodový zisk. Nic jiného nepřipadá v úvahu. V případě dalšího herního a výsledkového kolapsu bude boj o holý život v Gambrinus lize mnohem složitější.

„Pak jede do Liberce. Proti nám potřebuje nutně zabrat. Čeká nás nejtěžší zápas podzimu,“ bez váhání prohlásil Václav Kotal.

I jeho týmu jde o hodně. Před Hradcem stojí dva zápasy (po Baníku ještě Slovácko), jež výrazným způsobem mohou ovlivnit zbytek sezony.

„Pokud se nám podaří v Ostravě bodovat, tak stejně musíme za týden porazit Slovácko. Až pak můžeme být v relativním klidu. Stále máme blíže nahoru než dolů. To bychom si chtěli udržet,“ přeje si lodivod „votroků“.

V základní sestavě oproti předchozímu utkání s Českými Budějovicemi (0:0) dojde k jedné až dvěma změnách. Příležitost by mohli dostat Černý s Hochmeisterem.