V posledním a pro ni nejdůležitějším zápase sezony Plzeň vyhrála na východě Čech 3:0. Totožná výhra Sparty nad Duklou už to nemohla změnit. Pohár pro vítěze Gambrinus ligy se po roce stěhuje znovu do Plzně! „Za celý ročník jsme si titul zasloužili," sebejistě prohlásil kouč Pavel Vrba, strůjce plzeňské dominance.

V 10. minutě hlavou trkl míč do sítě Procházka, hosté vedli 2:0 a jen shoda nešťastných, šílených a bizarních okolností je mohla svést z cesty.

Věděl to i Vrba. Jakmile se rozvlnila síť za zády hradeckého Koubka, se zaťatými pěsti upaloval k postranní čáře a emotivně křičel „Góóóól".

„Vzhledem k tomu, co se během sezony dělo, si tohoto titulu vážím víc," řekl.

Celoroční mediální válka mezi  Spartou a Plzní v boji o titul mu dávala psychicky zabrat. I hráčům. „O Spartě se bavit nebudu. To pro mě není téma," odbyl jeden z dotazů.

Namísto toho se rozpovídal o svém mužstvu. O mistrovské partě kolem veterána Horvátha.

„Ve složitějších situacích jsme se vždycky dokázali zvednout, ukázali jsme obrovskou vnitřní sílu," ocenil.

V Plzni má smlouvu do roku 2015 a kontrakt hodlá dodržet.

I když…

Pro deník Sport se nedávno vyjádřil, zda nenastal pravý čas, aby z Plzně odešel. „Ale bylo mi to v klubu vytknuto. Zjistil jsem, že někdy je lepší ty pocitové věci raději neříkat," ušklíbl se. „A reprezentace? Nikdo se mnou o ničem nemluvil, o tom je zbytečné hovořit."

A co poražený Hradec?

V klubu nastanou velké změny. „Je nutné minimálně z jedné čtvrtiny kádr obměnit," má jasno mladý trenér Luboš Prokopec.

Na Slovensko se už vrátili Uškovič s Jánošíkem, hostování  končí Hájkovi s Hadaščokem, smlouvy zase Klapkovi, Strnadovi, Pávkovi a některým dalším. Otazník visí nad dalším pokračováním Marka Kuliče, i když ten má platný kontrakt do konce letošního roku.

„Čeká nás hodně práce. Musíme sestavit nové mužstvo. Mužstvo, které bude vyhrávat," soudí Prokopec.

Moc času nezbývá. Už 17. června se rozběhne příprava na druholigový ročník.

Zápas s Plzní mu ovšem ukázal i některé světlé body.

„Byl jsem pozitivně překvapený tím, jak utkání zvládl Janoušek. Stejně tak Jarda Zelený, který je v Hradci některými lidmi zatracovaný. Podle mého názoru se pořád jedná o kvalitního hráče, s nímž se vyplatí pracovat," prohlásil hradecký trenér.

Černý dým vyháněl fanoušky z tribuny…

Kvůli téhle bandě Hradec v první lize vážně chybět nebude. Někteří fanoušci „votroků" se ostudně vyznamenali.

Tvrdé hradecké jádro si na poslední zápas sezony schovalo několik dýmovnic. Bonus navíc? Oheň, hustý a štiplavý dým, který donutil rozhodčího Jaroslava Bílka přerušit zápas a vyháněl slušné fanoušky z tribuny. Sudí dokonce pohrozil, že ostře sledované utkání předčasně ukončí.

V tom smradu se vážně nedalo dýchat. „Ty vole, voni tam snad zapálili pneumatiku," čertil se asi padesátiletý chlapík s hradeckou šálou a utíkal ze svého místa na čerstvý vzduch. K tomu přidal pár nadávek.

Nálada v kotli? Veselá. Něco na způsob „To byla, pane, sranda, to jsme jim to zase ukázali."

Jediné, co hrstka hradeckých fans ukázala, bylo, že několik z nich má zhruba stejně vysoké IQ jako plané neštovice. Bez urážky, ale takhle se může chovat na fotbale jenom úplný idiot.

Cháska se zklidnila, až když před ni napochodovala armáda těžkooděnců. Policisté během utkání zadrželi sedm fanoušků.

Docela by mě zajímalo, jestli by si individua z hradeckého kotle udělala takový táborák i doma v obýváku. To by je manželka (maminka) asi hnala! Ale na fotbale? Jo, tam si pánové dovolí všechno. Vážně super práce!