Tuhle teorii vždy prosazoval Ladislav Škorpil, proslulý hradecký trenér.

A nyní jeho myšlenku před zápasem 3. kola druhé ligy přejímá jeho nástupce Karel Havlíček. Upozorňuje na motivaci Pavla Černého, ještě v minulé sezoně kapitána Votroků.

Ten nyní kope za Pardubice a dnes (18) vyběhne k prvnímu derby na „druhé“ straně. Navíc to jméno: Pavel Černý…

„Jaká je největší zbraň Pardubic?“ usměje se Havlíček. „Už když jsme s Pavlem neprodloužili smlouvu a šel do Pardubic, říkal jsem si, že nám dá gól. Tak to bývá. My prostě musíme dát jeden navíc,“ vykládá.

Hráči v tu chvíli pomůže zvýšená motivace, v případě Černého možná i malá ukřivděnost. V Hradci chtěl zůstat. „Třeba ukážu, že ještě nejsem tak starý, jak si mysleli,“ vzkazuje.

Zkušený hráč i v Pardubicích ukazuje svůj klasický přínos. Nikdy nebyl, narozdíl od legendárního táty, superkanonýrem, spíše mužem na černou otročinu. Je použitelný v útoku i ve středu záložní formace.

„V posledním utkání proti Frýdku nám opravdu pomohl a odvedl dobrou práci. Někdy to nebylo úplně vidět, ale dělal tam spoustu místa pro Michala Petráně,“ oceňuje pardubický kouč Jiří Krejčí. „Když bude takhle pokračovat, bude to jen dobře. Pavlovi do hlavy nevidím. Kdybych byl já v podobné pozici, tak by to pro mě byla ohromná motivace. Věřím, že to bude podobné i u něj,“ těší se do Hradce.

Jan Shejbal, nyní obránce Hradce, jenž na jaře hostoval v Pardubicích, přidává ještě další přednosti Černého juniora: „Je to soubojový typ, to je na druhou ligu hodně důležitá vlastnost. Navíc Hradec dokonale zná.“

Černý by zkrátka mohl být velkou pomocí pro Pardubice. Hosté nejdou do derby v pozici favorita, i když hradecký trenér Havlíček rád použije staré sportovní klišé, že „derby favorita nemá“.

Krejčí s tím nesouhlasí. „Hradec je přece exligista: Má řadu hráčů se zkušeností s první ligou. To je jejich výhoda,“ upozorní, že Votroci ještě na jaře kopali nejvyšší soutěž. K tomu se domácí netají touhou se do elitní společnosti hned po roce vrátit.

Sezonu začali herně slušně, ale v prvním domácím utkání s Táborskem jen remizovali. „To nyní potřebujeme napravit. Proti Táborsku i ve druhém kole ve Znojmě, kde jsme vyhráli, jsme hráli dobře,“ tvrdí Havlíček.

Jenže hosté se jen tak nedají, to je jasné. „Derby je nadstandardní zápas. Myslím, že veřejnost i hráči chápou tento regionální souboj jako výjimečný. Budeme se snažit, abychom udělali dobrý výsledek a bodovali,“ vyhlašuje Krejčí.
Bitva o východní Čechy bude mít každopádně parádní náboj. Přeběhlík Černý ho ještě zvyšuje.