Tenhle zápas má svou důležitost a hodně napoví v boji o postup. Fotbalisté Hradce Králové dnes vyběhnou na trávník Českých Budějovic. Utkají se tedy dva týmy, které se po loňském sestupu z nejvyšší soutěže netají přáním, okamžitě se vrátit zpátky. „Votroci" po osmnácti kolech vedou s 36 body tabulku Fotbalové národní ligy, Jihočeši jsou čtvrtí se ztrátou šesti bodů.

Duel na Střeleckém ostrově začíná v pátek v 18 hodin.

Oba týmy nastoupí do zápasu v rozdílném rozpoložení. Zatímco Hradečtí v neděli po dobrém výkonu porazili Třinec (3:1), budějovický tým nečekaně klopýtl v Sokolově (0:1). Proto také trenér Luboš Urban okamžitě hlásil: „Body, které jsme tady ztratili, musíme nahnat doma proti Hradci."

A Urban, který v zimě na budějovické lavičce překvapivě nahradil Pavla Hoftycha,  v sebevědomém tónu pokračoval. „Není to o Hradci, ale je to o nás. Pokud podáme dobrý výkon, tak Hradec porazíme."

Jihočeši kromě trenéra rapidně změnili i tým, který je z poloviny nový. Jenže ve výhodě jsou „votroci". A to v obrovské!

„Budějovice budou pod velkým tlakem, protože v případě bodové ztráty si šanci na postup dost zkomplikují. Toho se pokusíme využít," zdůraznil hradecký trenér Luboš Prokopec.

„My víme, že pokud zápas bodově zvládneme na jedničku, tak Budějovicím odskočíme už na devět bodů," uvědomuje si kouč před soubojem největších favoritů soutěže.

Prokopec musí ve středové řadě vyřešit absenci Jana Hableho. Zimní posila má totiž problém s kotníkem a hrát nebude, stejně jako Petr Schwarz. „Změny v sestavě budou nejen vzhledem ke zraněním, ale i k soupeři. Máme určité záměry," uvedl.

Podzimní utkání Hradečtí doma vyhráli 3:2, hattrickem se blýskl David Vaněček, na tři trefy mu stačilo 23 minut.

„Na to se nezapomíná. Nebylo by od věci jim tam zase nějaký gól šoupnout," řekl nejlepší střelec druhé ligy. Vaněček má na kontě už 15 branek, trefil se i v obou jarních zápasech.

V neděli proti Třinci ještě další dvě branky připravil Tomáši Malinskému. Hradec ukázal sílu v ofenzivě, pohodu chce přenést i do klíčového duelu. „Jsme první a výkonem to chceme potvrdit," prohlásil rezolutně Vaněček.