Narazilsi kulicha do čela, natáhl soupravu s číslem 24. Na nohou oranžové kopačky, jejich barvu co chvíli zahalily sněhové vločky.

I Tomáš Jirsák, posila prvoligových fotbalistů Hradce Králové s velmi zajímavým životopisem, se pustil včera ráno do práce. Umělou trávu na Malšovickém stadionu musel vyhrnout traktůrek, pak mužstvo vyběhlo na první zimní trénink.

Jirsák by se měl stát novým šéfem mladého mužstva. „Na hřišti bude zvedat prapor. Pomůže nám zkušeností i kvalitou," říká trenér Bohuslav Pilný.

Nejen záložníkova herní vytříbenost je však pro Hradec lákadlem. „Takový typ v mužstvu nemáme. Je to lídr, trochu zlý kluk, který dokáže houknout v kabině," vysvětluje trenér.

Že by navázal na kapitána z minulé sezony Pavla Krmaše, od podzimu sportovního ředitele? „Ne, Pavel je jiný, hodnější," usměje se Pilný.

Je tu však ještě jeden zádrhel. Jirsák se zatím nestal hráčem Hradce, byť na východě Čech trénoval už na konci podzimní části první ligy. Středopolař totiž naposledy působil v Kazachastánu, konkrétně v klubu Irtyš Pavlodar, kam přišel v létě roku 2015 z angažmá v bulharském Plovdivu.

Jirsák má v Kazachstánu kontrakt do konce listopadu tohoto roku. Klub v posledních měsících neplnil své závazky, proto by nemělo být problémem jeho platnost ukončit. „Byl jsem tam na konci října, od té doby se to vyřizuje. Je potřeba, aby světová federace řekla, že udělali chybu," objasňuje dvaatřicetiletý fotbalista.

Tento krok by měl proběhnout hladce, v právu je český hráč. Po něm pak bude následovat druhá část seriálu. Hradec musí získat od kazachstánského svazu Jirsákovu transferkartu. To je dokument, bez nějž nemůže posilu zaregistrovat.

„My jsme jako klub nyní udělali všechno, co je potřeba," tvrdí sportovní manažer Krmaš.

Hradec dokonce požádal o pomoc známou sportovní právničku (a někdejší kandidátku na předsedkyni fotbalové asociace) Markétu Haindlovou, jíž dal plnou moc, aby ho v jednání s Kazachy zastupovala. Advokátka se zatím nechce k výsledkům jednání vyjadřovat. „Omlouvám se, ale jasněji by mohlo být tak za týden," říká Haindlová.

Trenéři přese všechno s Jirsákem napevno počítají – také on je optimistický. „Myslím, že všechno jde správným směrem," říká trojnásobný mistr Polskas Wislou Krakow.

Hradec může zaregistrovat posilu 25. ledna, kdy začíná přestupní termín pro profesionální hráče. Dalším důležitým termínem je 18. únor. To tým vstupuje do jarní části ligy.

Třetím dnem D může být už tato sobota. Hradec hraje první zápas zimní Tipsport ligy a Jirsák by znovu mohl navléct černobílé triko. „Měl by hrát," ubezpečuje manažer Krmaš. „Byl bych moc rád," přitaká fotbalista.

V podobném očekávání jsou i fanoušci.

Zranění Žondra i Zorvan jsou v pořádku
Na konci podzimu byli mimo hru. Filipa Zorvana zastavila zlomenina zanártní kůstky, Libor Žondra musel na lehčí operační zákrok se zlobivým kolenem. Na začátek přípravy však byli oba nachystáni.
„Jsou v pořádku. Začnou trénovat," říkal před ranní fází trenér Bohuslav Pilný. „Jen Roman Polom měl problém s kolenem, trochu ho přetížil," prozradil kouč.
Jeho tým měl na programu také odpolední trénink – a podobnou náplň bude mít až do konce týdne. V sobotu ho čeká první utkání Tipsport ligy. V Prazese poměří s Bohemians 1905.