„Všichni čekali, že to bude lepší. Není to ono," zhodnotil generální ředitel klubu Richard Jukl. „Jeho účinkování pro mě není zklamání. Přišel s tím, aby nám pomohl. V určitých zápasech podal hodně solidní výkon, bohužel to nebylo podloženo výsledky. Sám se tím hodně trápil, mrzí ho to," nabídl pohled - nyní už odvolaný - trenér Bohuslav Pilný.

Dvaatřicetiletý záložník nastoupil do deseti z dvanácti jarních duelů Hradce. Pokaždé byl v základní sestavě, dvakrát se na hřiště vůbec nedostal. Šest zápasů odehrál celých, čtyřikrát byl střídán. Vrcholem bylo poslední utkání s Teplicemi, kdy ho trenéři stáhli ze hřiště už deset minut před přestávkou. To je pro mnoho fotbalistů potupná situace.

„Tomáš to samozřejmě vzal. On je zkušenej a rozumnej. Muselo se s tím něco udělat, museli jsme do toho hrábnout a ne čekat, až nám to spadne do brány. Je jedno, jestli jde dolů devatenáctiletý Trubač, nebo on," glosoval Pilný.

Příčiny matadorova tápání mohou být minimálně dvě. Zaprvé celý podzim nikde nehrál, skončil totiž angažmá v Kazachstánu, kde nedostával výplatu. Sice začal trénovat s Hradcem, ale během zimní přípravy se řešilo jeho vyvázání ze smlouvy v Pavlodaru, a tak nemohl naskočit do přípravných utkání. „Možná nebyl zvyklý takhle tvrdě trénovat. Nevím, jak na tom byl poslední dva roky," poznamenal ředitel Jukl.

Druhý fakt je přílišné očekávání. Jirsák nikdy nebyl špílmachr, spíš poctivec ve středu pole. Proto byl oceňován v Teplicích i na zahraničních angažmá v Polsku, Bulharsku a Kazachstánu. „Otázka je, jestli jsme si všichni nepředstavovali něco, co nemohlo nastat," připustil Pilný.

Každopádně i on sám však měl ideu, že se Jirsák stane šéfem mužstva. Je zkušený, komunikativní, není ušlápnutý. Měl dodat týmu, jenž je považovaný za příliš hodný, trošku nátury gaunera.

„Snažil se tuhle roli plnit. V kabině to bylo v pořádku, na hřišti to tolik vidět nebylo," ohodnotil bývalý trenér. „Ale v téhle situaci rozhodně nejsme kvůli Jirsákovi," upozornil.

Nyní je otázkou, zda zkušený borec naplní představy v posledních třech kolech ligy. V boji o setrvání v elitní společnosti.