Fotbalová lahůdka se bude servírovat tento pátek na východě Čech. V pátek od 17 hodin se v areálu TJ Sokol Živanice uskuteční benefiční fotbalové utkání, v němž se představí bývalí fotbalisté, z nichž většina reprezentovala Českou republiku na úspěšném Mistrovství Evropy v Anglii v roce 1996. Proti nim nastoupí místní tým, který je v současné době na druhém místě divizní skupiny C.

Charitativní podtext

Zápas se odehraje v rámci projektu, který podporuje nemocnou sedmiletou Michalku Hlaváčkovou. „Doufám, že se sejde hodně lidí,  chceme si v pátek zahrát pěkný fotbal," říká Luboš Kubík, jenž byl členem výběru, který si zahrál památné finále s Německem na stadionu Wembley a nakonec získal stříbro.

Jak se těšíte na páteční zápas v Živanicích?
Samozřejmě se těším, protože se zase po dlouhé době sejdeme se spoluhráči z nároďáku. Myslím, že nás tady bude hodně. Zatím se ke mně dostala zpráva jen 
o jedné či dvou absencích. Zase zavzpomínáme na staré časy a snad to všichni ve zdraví přežijeme. Hlavně, aby nás to bavilo a diváky taky.

Představí se výběr českých reprezentantů ze slavného Eura 1996. Jak často máte možnost se takto potkat?
Záleží na termínech, na nabídkách, a jak se dokážeme svolat a sejít. Třikrát nebo čtyřikrát ročně se sejdeme na fotbal, k tomu je v podobné míře taky golf. Nedávno jsme se vrátili 
z Bali, kde jsme spolu hráli zápas. Myslím, že toho máme dost. Jen škoda, že už jsme starší (usmívá se).

I v zahraničí jste byli středem pozornosti…
Hráli jsme na stadionu asi pro pět tisíc diváků, lidé byli spokojeni. Myslím, že jsme tam zanechali dobrý dojem.

Je to již dvacet let od památného finále ve Wembley. Už vnímáte, že se to bude hodně připomínat, navíc v souvislosti s letošním Eurem?
Určitě, nejen z toho důvodu, že je to dvacet let od finále. Je to podobné před každým Eurem, navíc když se tam kvalifikuje náš národní tým. Zájem o fotbal bude zase velký, bude toho plno v novinách i v televizi. Opět se objeví řada porovnání, jestli současný výběr může dosáhnout na podobný úspěch jako tenkrát my v Anglii.

Do výběru Czech 
team 96 se zapojují
i pozdější reprezentanti, kteří na zmíněném Euru ještě nehráli…
Vše záleží na tom, jak se sejdeme nebo nesejdeme. Když nám někdo chybí, tak nás doplní další reprezentanti, kteří jsou o něco mladší a hráli až později. Zítra přijede Tomáš Ujfaluši, případně někdo další. Nám to přece vůbec nevadí, protože k nám 
do party zapadnou 
perfektně.

Nejde o to si jen zahrát. Jak vnímáte to, že se zápasem pomůže nemocné sedmileté Míše Hlaváčkové?
Doufám, že se sejde hodně lidí a že dokážeme vybrat pěknou částku. 
A nejen mezi sebou, ale 
i mezi diváky. Hlavně, aby 
to dívence alespoň trochu pomohlo.

Přesto asi nepůjde o žádný „pouťák", nastoupíte proti diviznímu celku. Na co se mohou diváci těšit?
My především doufáme, že si zahrajeme hezký fotbal. O výsledek ani tolik nejde, spíš abychom si zahráli a předvedli něco pěkného pro diváky.

Máte vztah k východočeskému fotbalu. Co jste říkal na to, že si Hradec Králové vybojoval opět postup do první ligy?
Jenom dobře, že ve východních Čechách zase bude nejvyšší soutěž. Opět sem přijedou kvalitní týmy jako Sparta, Slavia či Plzeň. 
Hradec už ligu má, doufám, že se toho jednou dočkáme i v Pardubicích.

Nechyběl jste na stadionu Pod Vinicí ani na posledním utkání se Sokolovem. Jak hodnotíte šesté místo Pardubic?
Myslím, že to je vynikající výsledek. V podmínkách, ve kterých kluci hrají, navíc 
s mnoha odchovanci v sestavě, předvádějí hezký fotbal, na který se dá dívat. Šesté místo můžou hodnotit jenom pozitivně.

Hvězdy hrají pro Michalku
Luboš Kubík bude v pátek jednou 
z hvězd dobročinné sportovní akce s názvem „I hvězdy mají srdce a pomáhají". Projekt je věnován na podporu sedmileté Michalky Hlaváčkové z Dědka 
u Živanic, která zřejmě v souvislosti s očkováním trpí vážnými zdravotními problémy a neobejde se bez pomoci druhých.
V první části charitativní akce se v pátek od 17 hodin v areálu 
TJ Sokol Živanice utkají v benefičním fotbalovém utkání vicemistři Evropy z roku 1996 v Anglii s domácím účastníkem divize.  
Diváci se mohou těšit například na účast  Pavla Kuky, Vladimíra Šmicera, Luboše Kubíka, Miroslava Kadlece, Tomáše Ujfalušiho a dalších.
Druhý díl se uskuteční v neděli 26. června v 17 hodin, kdy se na živanickém trávníku střetnou ve fotbalovém souboji hokejisté Dynama Pardubice a hradeckého Mountfieldu.
Na facebooku navíc probíhá internetová charitativní dražba věcí od sportovních osobností, které se také zapojily do charitativní akce. Předměty darovali mj. Gabriela Soukalová, fotbalisté Sparty a Plzně, tenista Tomáš Berdych a další.
Vstupenky na utkání lze zakoupit už nyní na ticketportal.cz, cena v předprodeji je 90 Kč, na místě v den zápasu potom 120 Kč. Celý výtěžek bude věnován rodičům Míši. Obnos dostanou i další děti s podobným handicapem.