Těsně druhý. Mohl být nejslavnějším rodákem ve své obci. Jenže prvenství mu vyfoukl František Udržal, někdejší předseda československé vlády za první republiky. V tomto případě se ale počítá i roveňská dvojka. Tou bezesporu fotbalista Jan Shejbal je. A jeho hvězda stoupá vzhůru. Před několika týdny se totiž upsal na tři roky prvoligovým Teplicím, kam přestoupil z Hradce Králové.

Rozhodl jste se pro přestup do Teplic. Jak se pekl?
V průběhu podzimu jsem přemýšlel o tom, že bych rád změnil prostředí. V listopadu mi bylo nabídnuto prodloužení smlouvy. Odmítl jsem to s odůvodněním, že bych si rád srovnal v hlavě všechny možnosti a rozhodl se až po Novém roce. Začal jsem porovnávat konkrétní varianty: prodloužit smlouvu v Hradci, vydržet půl roku do jejího vypršení a pak odejít do Teplic, Dukly Praha nebo Pardubic. Nakonec jsem vedení Hradce oznámil, že kontrakt neprodloužím.

Jak hradecké vedení reagovalo?
Nejdříve mi bylo oznámeno, že mě klub nikam nepustí. Nicméně, když viděli, že své rozhodnutí nezměním, přistoupili na výměnu s Teplicemi za Urmu. Uvědomili si, že bych v létě odešel jako volný hráč.

Jaká je délka vašeho nového kontraktu v Teplicích?
Jedná se o přestup a podepsal smlouvu na tři roky.

První dojmy z kabiny byly jaké?
Kluky v týmu stále ještě poznávám. A nějaký čas to potrvá. Pomohlo tomu soustředění na Kypru. Nicméně nemám obavy z toho, že bych měl mít s někým problém.

V realizačním týmu Teplic co jméno, to fotbalová perla.
Ano. Trenérem je Daniel Šmejkal, asistentem Radim Nečas, sportovním ředitelem Jakub Dovalil a vedoucím mužstva Pavel Verbíř. Jsou to ale normální lidi a platí o nich to samé, jako o klucích v kabině.

A co pověstný masér Eduard Poustka? Už něčím pobavil?
Edu jsem ještě rozjetého nezažil. Ale myslím, že to brzy přijde. Je to však od pohledu sympaťák. Jeho masérna je přeplněná podepsanými dresy a fotkami. Když tam člověk leží na masérském stole a kolem Ronaldinho, Zidane, Cristiano Ronaldo, Kaká, ocitá se v opravdu vybrané společnosti (směje se). Při prvním příchodu do kabiny mi bylo řečeno, že se k Edovi dostanu na masáž, až mi bude minimálně 30 let.

Ápropos, co váš zdravotní stav? Psalo se, že máte problémy s achilovkou.
Ano, to byl největší kámen úrazu při jednání o mém přestupu. Po týdnu zimní přípravy mě začala zlobit achilovka. Zjistilo se, že v ní mám zánět. V Hradci už jsem netrénoval a pak jsem musel projít téměř hodinovou lékařskou prohlídkou v Teplicích. Lékaři naštěstí zjistili, že by se nemělo jednat o dlouhotrvající problém. Pod dvou týdnech jsem už na Kypru absolvoval plnohodnotný trénink. Achilovka sice ještě pobolívá, ale její stav se nezhoršuje. Takže je to na dobré cestě. Akorát musím pracně dohánět tréninkové manko.

V Teplicích působí i další bývalí hráči Hradce. S kým jste byl na soustředění na pokoji?
S Danielem Trubačem.

Teplice zvolily přípravu v teple. Je to asi obrovský rozdíl než pobývat někde v zimních východních Čechách, že?
Samozřejmě, že ten rozdíl je obrovský. Byli jsme ubytováni v nádherném resortu s all inclusive v letovisku Ayia Napa. Hotelový komplex ležel u moře a nacházelo se v něm několik bazénů. Já navíc první tři dny jen posiloval a kluci si dělali srandu, že jsem tam byl na dovolené.

V rozhovoru pro web FK Teplice jste uvedl, že se na novou štaci těšíte. Jaké jsou vaše cíle?
Jsem hlavně rád, že se mi podařilo přestoupit do takového klubu, jakým je FK Teplice. Pohybuje se pravidelně v horní půlce tabulky, což je lepší než hrát o záchranu. Už tohle považuji za svůj úspěch. Jinak mým hlavním cílem i přáním je zůstat zdravý. Dále pak sbírat nové zkušenosti, stále se zlepšovat. No a bojovat o to, abych se dostal co nejvíce na hřiště.

Najdou se však i škarohlídové, kteří vaše nové angažmá ohodnotili slovy: A co tam chce dělat tenhle uvadlý talent. Vzkážete jim něco?
Nedělám si z toho hlavu. Lidé mají právo na svůj názor. Pokud ode mne dříve měli nějaká velká očekávání, tak mě mohou považovat za uvadlý talent. Každopádně já se snažím hrát tak, jak nejlépe umím. Moje kariéra je, jaká je. Někdy se mi dařilo, někdy zase ne. Bohužel jsem býval často zraněný, a proto jsem tam, kde jsem. Jeden to může vnímat jako neúspěch a druhý naopak jako úspěch. Záleží na úhlu pohledu.

Pocházíte z Rovně, vyrůstal jste ve venkovském fotbalovém prostředí. Vnímáte fakt, že s fotbalem to jde v malých obcích od desíti k pěti?
Čím delší dobu hraji, tak si všímám, že se fotbal na vesnicích vytrácí. Již od mládeže ubývá lidí, co mají zájem ho hrát i se v něm nějak dobrovolně angažovat. Chápu, každý musí chodit do práce a pak je rád, když tráví čas s rodinou. I fotbal je ale přeci jedna velká rodina. Dříve to tak fungovalo. Poslední roky to však upadá. A je to škoda, neboť podstata fotbalu spočívá právě ve vesnickém fotbalu hraném pro radost s přáteli. Bohužel to platí i pro náš Sokol. Proto jsem rád, že se v Rovni najdou ještě nějací nadšenci!   (jp, zz)

Šmejkal: Honzu už jsem chtěl do Slavie

Východní Čechy - Fotbal. Kouzelné slovo, které učarovalo milionům sportu chtivých jedinců po celém světě. Živit se fotbalem, to se již nepovedlo každému, kdo o tom snil. Jedním z těch, kdo svůj sen v praxi aktuálně naplňuje, je Jan Shejbal (1994). S fotbalem začínal v TJ Sokol Roveň. V deseti letech přestoupil do Pardubic. Na sklonku dorosteneckého věku se posunul výš. Stal se hráčem FC Hradec. S ním nahlédl i do nejvyšší soutěže, kde odehrál 15 utkání. Nastoupil mimo jiné v zápase proti mistrovské Plzni nebo na Letné proti Spartě.

V průběhu angažmá v Hradci strávil podzim 2016 na hostování v Nitře. Další půlrok se objevil v dresu Pardubic. V podzimní části 2017 pomohl vyřadit Hradci z poháru Teplice.

Rok 2018 pro něj začal, jako když sjede blesk z čistého nebe. Na začátku zimní přípravy přestoupil do prvoligových Teplic. Přišel další bod zlomu v kariéře. Pomalu si ani nestačil zabalit a jeho nový tým odletěl na Kypr.

Shejbal také úspěšně reprezentoval ČR v mládežnických kategoriích.

„Jsme rádi, že jsme dotáhli jeho příchod. Honzu znám ještě z dorostenecké kategorie, kdy jsem ho chtěl do mládežnických týmů Slavie Praha, ale on dal přednost Hradci. Je to levonohý rychlostní typ hráče, který nám vstřelil na podzim krásný gól, navíc pravou nohou. Věříme, že nám pomůže,“ charakterizuje nového hráče teplický trenér Daniel Šmejkal.