Hlavu má zamotanou jak po návštěvě centrifugy. Generální ředitel FC Hradec Králové Richard Jukl čtyřiadvacet hodin denně přemýšlí, jak vyklouznout z výsledkové a herní bídy ven. Poslední drsná porážka na Dukle 0:4 mu hnula žlučí.

„Hrozně mě to zklamalo. Výkon nestál za nic,“ říká v rozhovoru pro Deník a zároveň nechce hovořit o tom, zda v případě dalšího průšvihu, v neděli s Bohemians, dojde k odvolání trenéra Kotala.

Vážně nemá hlavu na špalku?
Nerad bych to stavěl do téhle roviny. Představenstvo v pondělí zaujalo stanovisko, trenérovi vyslovilo důvěru s tím, že po zápase s Bohemians bude v pondělí znovu zasedat a určí co dál. Stavět to do roviny života a smrti není v tuhle chvíli na místě.

Od příchodu trenéra Kotala na jaře roku 2009 tým poprvé upadl do krize. Mužstvo se ocitlo v situaci, kterou nezná. Vnímáte to stejně?
Stoprocentně. Jestli si to dobře vybavujete, tak loni jsme dostali pěkný příděl v Jablonci (0:7), a přesto jsem byl v klidu. Věděl jsem, že to s mužstvem nezamává, protože se vezlo na vlně a jeden špatný výsledek s tím nemohl nic udělat. Tentokrát jsem měl špatný pocit už po první porážce s Libercem. Tušil jsem, že je něco špatně. Nakonec jsem měl pravdu. I vám jsem po dvou vítězných zápasech říkal, že zůstávám nohama na zemi.

Co vám nejvíce vadí na projevu mužstva?
Těch věcí je víc. Nejhorší to bylo na Dukle, kdy šli do zápasu s jiným systémem a hráči utkání odehráli, tak jak odehráli. To mě štve.

Porážka 0:4 vám hnula žlučí, viďte?
Hrozně mě to zklamalo. Výkon nestál za nic. Tam nebylo vůbec nic! (důrazně) Ani systém, nasazení, ani individuální výkony. Prostě totálně zpackaný zápas. Dřív jsme třeba také nehráli excelentně, ale utkání jsme výsledkově zvládali. Kupříkladu Příbram bychom porazili. Tyto dva zápasy mi opravdu leží pořádně v žaludku a ještě budou hodně dlouho ležet.

Měl jste po debaklu na Dukle k hráčům emotivnější projev?
Ne. Kluci mají problémy sami se sebou a tímhle bych jim nepomohl. Ano, s hráči jsem mluvil, ale individuálně. Postupně jsem si je zavolal, považoval jsem to za přínosnější.

Od nedělního zápasu s „klokany“ si slibujete nejen výsledkový, ale i herní progres. Souhlasí to?
Určitě. Vyjma zápasu s Teplicemi nám chybí lehkost, která nás zdobila v minulé sezoně. Nyní tápeme a s tím mám problém. Samozřejmě, v první řadě půjde o výsledek. Už to musíme zlomit. Z vlastní zkušenosti vím, že v době krize musíte zápas ubojovat, ukopat. Je předpoklad, že když Bohemians porazíme, ruku v ruce s výsledkem se zvedneme i herně.

I vás musí neúspěchy drtit. Hodně to na vás doléhá?
(chvíli ticho) Náladu mám stále stejnou. Naše situace je určitým vyústěním něčeho. Sami jsme se do těžké pozice dostali, sami se z ní musíme dostat ven. Můžeme vymyslet tisíc věcí, ale nakonec je to jen na hráčích. Ti rozhodnou o tom, jestli to dopadne dobře, nebo ne. Měli jsme výhodu, že jsme dobře odstartovali. Pak přišly zápasy s relativně těžšími soupeři. Následoval prohraný zápas s Příbramí a už jsme v tom jeli. Vrcholem byla čtyřgólové porážka na Dukle.

Přemýšlíte o současných problémech čtyřiadvacet hodin denně?
Škoda že den nemá víc hodin. Je fakt, že na fotbal teď myslím neustále a přemýšlím, co změnit. Fotbalové problémy si nosím i domů. Neumím to oddělit. Bohužel tím trpí rodina, protože člověk nedělá nic jiného, než že pořád s někým telefonuje.