Je pro vás vydařená podzimní část zadostiučiněním po loňské velmi nepovedené sezoně?

Nevím, jestli by bylo správné nazývat to zadostiučiněním. Jsem hlavně rád, že se potvrdila slova, že nemáme tak špatný tým, což se velmi skloňovalo s umístěním a výkony v loňském ročníku. Věřil jsem, že kluci mají na víc. To že jsme tam, kde jsme, mě samozřejmě velmi těší. Hlavně si cením výsledků na domácím hřišti, neztratit na tomto stadionu ani bod je obdivuhodné. Za výrazný přínos považuji instalování tribuny za jednou z branek. Kontakt mezi hráči a diváky byl intenzivnější. Projevilo se to i na počtu vstřelených gólů. Na této straně jich padlo jedenáct, zatímco na druhé pouhé čtyři.

Byl to nejlepší podzim za dobu, co klub vedete?

Asi ano. Podobně nám vyšel podzim také pod trenérem Klusáčkem. Každopádně jsme položili dobrý základ pro jarní odvety.

Mužstvo se prezentovalo atraktivním projevem. Rukopis kouče Václava Kotala musí být považován za zásadní v herním i výsledkovém rozletu, souhlasíte?

Nemůžu říct, že bychom i za Luďka Klusáčka hráli špatný fotbal. Paradoxně rovněž v rozestavení 3 – 4 – 3. Je vidět, že tento systém našim hráčům opravdu sedí. Je ale pravda, že naše výkony byly kvalitní a hlavně byly podložené disciplínou, která třeba v minulosti nebyla taková jako nyní. Hráči vědí, že dopředu můžou a dozadu musí.

Tým zdobil rovněž týmový duch. I díky němu v domácím prostředí neztratil ani bod. Z toho musíte mít jistě radost…

Vždycky jsem věřil, že tento tým kvalitu má a dokáže se semknout. To jasně prokázal v utkání s Opavou, v němž otočil stav z 0:1 na 2:1.

Který zápas jste si nejvíce užil?

Paradoxně jsem si nejvíce užil pohárové utkání s Teplicemi. Nervy, jak to výsledkově dopadne, nebyly tak velké. Mohli jsme jenom překvapit a hráli opravdu dobře. Teplický kouč Jiří Plíšek po zápase na naši adresu nešetřil chválou.

Nezalitoval jste na chvíli, že se v létě nepodařilo odkoupit prvoligovou licenci od Čáslavi? Zjištění, že tým je schopný odehrát vyrovnanou partii se silnými Teplicemi, muselo být příjemné, že?

Mě pořád mrzí, že se to v létě nepovedlo. Ale vše má svůj vývoj. Když tomu půjdeme naproti, můžeme se k tomu dopracovat sportovní cestou, což je mnohem lepší.

Podzimním lídrem je Ústí nad Labem. Hráči se přitom připravují v téměř amatérských podmínkách. Jak dlouho si myslíte, že může druhá liga fungovat na profesionální bázi?

Upřímně řečeno, všechno spěje k tomu, že tomu tak dlouho nebude. Ale v jakém časovém horizontu, těžko říct. Co se týká Ústí nad Labem, rozhodně nevěřím, že by hráči neměli vytvořeny dobré podmínky. Jinak by je klub nemohl platit, vyplácet jim prémie a tak dále.

Je hradecký klub po ekonomické stránce připraven na působení mezi elitou?

Letošní sezona je finančně pokrytá. Co bude v té příští, je otázka dalších jednání s našimi obchodními partnery, s nimiž se snažíme udržovat dobré vztahy. Od města máme maximální podporu, což představuje tři čtvrtiny úspěchu. Jestliže by došlo na působení v první lize, bylo by to samozřejmě i po stránce ekonomické úplně o něčem jiném. Vše by se muselo řešit za pochodu. Ale rozhodně jsem přesvědčen, že by se to řešilo lépe. První liga je první liga.

Držíte postupovou příčku. Kolik posil máte v hledáčku? Může se objevit i nějaká zvučnějšího jména z první ligy?

V minulých letech mi bylo vytýkáno, že kádr měníme až moc. Asi oprávněně. Tentokrát velké zásahy dělat nechceme. Těžko získáte hráče, který hraje pravidelně první ligu. Proč by chodil do druhé, že? Spíše usilujeme o hráče, který si myslí, že na první ligu má, ale nedostává v ní tolik příležitostí. Takového bychom k nám dostat chtěli. Vše samozřejmě musí proběhnout citlivě. Víme, kde nás tlačí bota. Vyhlédnutá máme tři čtyři jména. Uvidíme, které dopadne. I jedno by možná stačilo. Kolektiv musí být soudržný jako na podzim.

Fanouškům jste slíbil, že žádný z klíčových hráčů neodejde. Musel jste odmítnout nějakou zajímavou nabídku?

Musím přiznat, že jsem čekal po skončení soutěže nějaký kolotoč ohledně poptávky po našich hráčích. Ale nestalo se. Jsme zřejmě považováni za stabilizovaný klub, všichni vědí, že máme nějaké ambice, i proto možná nikdo neprojevil zájem ani o jednoho našeho hráče.

Nedávno bylo rozšířeno představenstvo klubu. Předsedou se stal Pavel Staněk, člen Rady města Hradec Králové. Byla to nejlepší možná volba?

Byla to výborná volba z toho pohledu, že potřebujeme do představenstva lidi, kteří budou schopni nám pomáhat. Pavel Staněk, Jirka Seidler a Milan Přibyl (noví členové představenstva – pozn. red.) takovými lidmi jsou.

Co jste si řekli na první schůzce?

Pro nás je samozřejmě prioritou nový stadion. Práce na projektu běží. Je důležité, aby se projekt co nejdříve dotáhl do zdárného konce územního řízení. Pak jsou tady samozřejmě ekonomické cíle. Klub musíme neustále držet ve stabilizační poloze. Nezapomínáme ani na na stránku sportovní. Mládežnická základna nám nyní začíná šlapat opravdu dobře, což mě velmi těší. Je to velký příslib do budoucna.

Výstavba nového stánku je během na delší trať. Jedno je však jisté. Prvoligový klub má povinnost disponovat plochou s vyhřívaným trávníkem. To se však zřejmě změní až po případné dostavbě stadionu, že?

Je to jediný handicap, který nás momentálně tíží. Ostatní požadavky bychom v případě postupu byli schopni provizorně splnit. Co se týče vyhřívaného trávníku, investice patnácti milionů na dvě sezony je nesmyslná. V první lize figurují mužstva, která vyhřívaný trávník nemají a nebudou ho mít stoprocentně ani v příští sezoně. Nějak se to samozřejmě musí řešit. Na svazu by měli pochopit, že vyhodit patnáct milionů do větru kvůli dvěma rokům prostě nejde.

Vraťmě se na pole sportovní. Věříte v postup do nejvyšší soutěže?

Mužstvu věřím, ale pořád nám vyšla pouze polovina sezony. Doufám, že se na jaro dobře připravíme a zápasy zvládneme se vztyčenou hlavou. Klubů, které se budou prát o postup, je pořád dost. Bude to boj.