Pojďme si udělat inventuru, jak se postupně mění stav hráčské kabiny „votroků".

Už před posledním zápasem s Plzní, klub opustili dva slovenští fotbalisté – útočník Dušan Uškovič (6 branek v sezoně) a stoper Peter Jánošík.

Především u prvně jmenovaného se jednalo o překvapení. Uškovič nasázel na podzim pět branek, na jaře jednu.

„Trenér Prokopec v nich neviděl perspektivu, navíc v tréninku nepracovali na sto procent," uvádí věci na pravou míru Jukl.

Kdo dál? Smlouva končila defenzivnímu specialistovi Pávkovi, který do Hradce přišel před třemi lety. Jenže nikdy se nastálo nezařadil do základní sestavy. Jeho výkony byly silně kolísavé a tak bylo jasné, že mu Hradec prodloužení kontraktu nenabídne.

Trochu jiná situace je u dalšího obranáře Tomáše Strnada. Trenéři s ním také přestali počítat, ale muž proslulý dalekonosnými auty do pokutového území, rozšíří realizační tým.

„Zůstává na nové pozici kondičního trenéra a fyzioterapeuta. Tomáš se tomu věnuje, studuje na to školy. V minulé sezoně jsme měli řadu zraněných hráčů, někoho takového nutně potřebujeme," tvrdí Jukl.

Strnad tedy končí s vrcholovým fotbalem, pokud bude chtít, může hrát fotbal na nižší úrovni.

Do svých mateřských klubů se odebrali také střední obránce Tomáš Hájek (Zlín) a útočník Vojtěch Hadaščok.

„O oba jsme měli zájem, ale kluci se rozhodli takto," říká Jukl.

Ovšem klidně se může stát, že v průběhu přípravy se do Hradce vrátí. To platí především pro Hadaščoka, o něhož vehementně usiloval Prokopec.  „Pokud by se v Liberci nedostal do kádru, mohl by se k nám vrátit," odtajňuje dohodu šéf  hradeckého klubu.

S Hadaščokem nepanovala na jaře spokojenost. Reprezentant do jednadvaceti let se neprosadil, nevstřelil ani jednu branku, do šancí se také skoro nedostával.

„Produktivní nebyl, ale sám z vlastní zkušenosti vím, že někdy je aklimatizace složitější. Potenciál v něm určitě je," míní Jukl.

Kdo další je na odchodu?

Rozhodně jeden z brankářské dvojice Lindr – Koubek. Držet si dva kvalitní gólmany v druhé lize, by bylo zbytečným luxusem.

„Ještě nevíme, kdo z nich odejde, ale na oba reflektujeme nabídky," přiznává Richard Jukl.

Na devadesát devět procent je jisté, že zůstane nejlepší hradecký hráč minulé sezony Jan Šisler. A to i přesto, že na stole leží několik nabídek na přestup.

„Chci to na něm postavit. Na hřišti je to přirozený vůdce. I v kabině má slovo. Nepustíme ho," vzkazuje Jukl všem zájemcům.

A poslední jméno? Marek Kulič. V Hradci je smluvně zavázán až do konce roku 2013, ale… „Rozhodně neodvedl to, co jsme od něj očekávali. Představovali jsme si to všichni jinak," kritizuje veterána klubový boss.

S Kuličem si na začátku přípravy sedne a proberou jeho další působení pod Bílou věží. „Marek je výborný fotbalista a moc dobře vím, že mu to nebylo jedno," bere Kuliče na milost.

Je však pravděpodobné, že zůstane. Alespoň trenéři o něj stojí a to bude v jednání zásadní.

V mužstvu bude pokračovat Pavel Dvořák, který přistoupil na podmínky nového kontraktu.

Změny v Hradci
Odchody: Michal Pávek (konec smlouvy), Dušan Uškovič (konec smlouvy), Peter Jánošík (konec smlouvy), Vojtěch Hadaščok (konec hostování – Liberec), Tomáš Hájek (konec hostování – Zlín), Tomáš Strnad (nově v roli kondičního trenéra a fyzioterapeuta).

Nové smlouvy: Pavel Dvořák (podepsal nový kontrakt).