V Ostravě se vyučil fotbalovému řemeslu, obdivoval Marka Jankulovského a teď se mu i celému Baníku zítra postaví do cesty.

„Z hlediska psychické náročnosti nás čeká srovnatelný zápas jako nedávno s Bohemkou. Baník má dva body, ještě nevyhrál. Proti nám už jednoduše musí, což by mohla být naše výhoda a já věřím, že i bude,“ říká Roman Fischer, kapitán FC Hradec Králové, před možná nejzásadnějším zápasem podzimní části Gambrinus ligy.

Rozhovor

Stihl jste si během reprezentační přestávky od fotbalu trochu odpočinout?
Normálně jsme trénovali, jen víkend jsme měli volný. S rodinou jsme si něco málo užili, ale na velký výlet nebyl čas. Venku se docela ochladilo, to na naše dvojčátka moc není. (usměje se)

Zítra vás už zase čekají vážné pracovní povinnosti. Střetnete se na Bazalech s poslední Ostravou. Nemyslíte, že vás paradoxně čeká možná nejtěžší zápas podzimní části?
To máte pravdu. Z hlediska psychické náročnosti nás čeká srovnatelný duel jako nedávno s Bohemkou. Baník má dva body, ještě nevyhrál. Proti nám už jednoduše musí, což by mohla být naše výhoda, a já věřím, že i bude.

V případě maximálního bodového zisku byste Ostravě pláchli na rozdíl dvanácti bodů. Cítíte, že sobotní utkání je tím, které může celou sezonu zlomit?
Myslím, že to tak může být. Sice jdeme zápas od zápasu, ale víme, že nás za týden čeká doma Slovácko. Kdybychom obě utkání zvládli, zachrání nám to celou sezonu.

Ostravu zkraje týdne posílil Marek Jankulovski. Ve včerejším rozhovoru pro Deník prohlásil Radim Wozniak, že právě on Baníku ukáže cestu z krize. Máte stejný názor?
Stoprocentně celému klubu jeho příchod prospěje. Kluci k němu vzhlíželi, mě nevyjímaje, když jsem v Baníku začínal. Teď jde o to, jak Marek pomůže na hřišti. Vždyť půl roku nehrál. Ze začátku se mu třeba bude dařit, ale pak to na něho také dolehne. Kdo ví, jestli proti nám vůbec bude hrát. Osobně si myslím, že spíš ne. Na druhou stranu v Ostravě si určitě říkají: Koho jiného bychom měli porazit, když ne Hradec? Proto možná nastoupí.

Pro baníkovce musí být příchod takové persony ohromným impulsem.
Rozhodně. Nám také pomohlo, když přišel Fuky (Milan Fukal – pozn. aut.), který má na kontě reprezentační starty, hrával bundesligu. Jankulovski je ještě větším pojmem. Pro kluky musí být příjemné vidět ho vedle sebe.

Říkáte, že k Jankulovskému jste vzhlížel. Upoutal vás hned?
Tuším, že tenkrát jsem byl v Baníku v mladším dorostu. On byl v A mužstvu „zobák“. Hrál na levé straně s Péťou Veselým, ale bylo vidět, že levý kraj patřil jen jemu, a že nebude dlouho trvat než odejde do zahraničí.

Pokud Jankulovski vyběhne v základní sestavě, nebudete mít k němu přehnaný respekt?
Snad ne. Člověk si uvědomuje, kdo proti němu stojí, ale to si nesmí moc připouštět. Marek musí počítat s tím, že se budeme chtít ukázat a zápas mu znepříjemnit.

S jakou taktikou lze na Bazalech uspět?
Oni musí vyhrát, jsou v mnohem horší situaci než my. Nemusíme nikam extra hnát. Budeme vycházet z obrany a čekat, co oni vymyslí. Určitě si vytvoříme nějakou šanci. Pevně věřím, že bodový odstup v tabulce se projeví i na trávníku.