Start v dresu Andy teamu překazilo hradeckému odchovanci vážné poranění kolena. Kmenový hráč rakouského Red Bull Salc〜burk si je přivodil v dubnu při ligovém utkání v Kapfenbergu.

V říjnu jste začal naplno trénovat. Je koleno už v pořádku?
Doufám, že ano. V jednu chvíli jsem uvažoval, že bych si na turnaji zahrál, ale nakonec jsem se rozhodl, že to vypustím. Je to přece jen tvrdý povrch. Nemělo by cenu riskovat.

Přetržený křížový vaz není pro fotbalistu nic příjemného. Cítíte se stoprocentně fit?
To víte, že se mi to honilo hlavou. Bylo to moje první vážnější zranění. Člověk zpočátku neví, na čem je. Operace naštěstí dopadla dobře, můžu do toho jít znovu naplno.

Čtrnáct dní před osudným okamžikem jste se Salcburkem podepsal novou smlouvu. Asi jste si pořádně oddechl…
Byla to klika. Na druhou stranu si myslím, že by mi vedení klubu dalo smlouvu podepsat i po zranění.

Léčba jistě probíhala intenzivně. Můžete popsat rehabilitační martyrium?
Vše probíhalo nadstandardně. Starali se o mě jak o vlastního (směje se). Nejprve jsem intenzivně rehabilitoval na stadionu. Pak jsem byl tři měsíce zavřený v tréninkovém centru dvacet kilometrů za Salcburkem, kde jsem měl k dispozici trenéra a fyzioterapeuta. Začínalo se v devět hodin ráno a končilo v šest odpoledne.

Jak jste si užíval volné víkendy?
Bylo to samozřejmě něco nového. Rodiny jsem si užíval naplno. Co se týká fotbalu, bylo docela těžké chodit se dívat na zápasy. Když nejste na hřišti, není to ono. Zkrátka náročné období.

Salcburk hrává domácí zápasy na umělé trávě. To vzhledem k vašemu zranění určitě není ideální skutečnost?
To je bohužel pravda, ale nedá se nic dělat. V létě by však mělo dojít k výměně umělého povrchu za přírodní.

Odehrál jste dvě utkání za B tým. Jak jste se cítil?
Docela fajn. Na konci listopadu jsem nastoupil na třicet minut, pak jsem odehrál celý zápas. Byl to dobrý test. V lednu jdu s týmem do přípravy.

Salcburk prošel základní skupinou Evropské ligy jako nůž máslem. Neztratil ani bod. Co jste říkal spanilé podzimní jízdě?
Paráda. Nikdo nečekal, že bychom mohli získat plný počet osmnácti bodů, obzvláště ve společnosti takových týmů, jakými jsou třeba Villareal či Lazio Řím. Je pravda, že jsme pět zápasů vyhráli o gól a dvakrát rozhodli zápas v nastavení, ale to k fotbalu patří. Nebylo to rozhodně o nějakém štěstí. Kluci podávali kvalitní výkony. Zaslouženě jsme postoupili do další fáze.

Svědčí to o rostoucí kvalitě rakouského fotbalu?
Rakouský fotbal šel určitě nahoru. Vemte si, že Evropskou ligu hrála čtyři mužstva a například Rapid Vídeň dokázal porazit Aston Villu nebo Hamburk. To o už o něčem svědčí.

Rapid je váš úhlavní konkurent v boji o titul…
Na jaře to bude hodně zajímavé. Ztrácíme dva body, což nic neznamená. Bude to boj jako každý rok.

Jaké si dáváte šance na návrat do základní sestavy?
Snadné to rozhodně nebude. V létě přišel k týmu nový trenér, který mě v akci ještě neviděl. Uvidíme. Bylo mi řečeno, že šanci určitě dostanu. Věřím, že to zvládnu.