Cíl? Klidná záchrana! Plán pro první kolo? Vítězství! Nováček z Hradce Králové vstupuje do fotbalové Synot ligy sebevědomě i přesto, že trenér Luboš Prokopec (32) v létě přivítal deset nových hráčů!

„Nesehranost? Strach nemáme. Hráči, které jsme si přivedli, mají naši maximální důvěru. V kabině máme kvantitu i kvalitu, což jsme chtěli," pochvaluje si nejmladší kouč na prvoligové lavičce, jehož tým vstoupí do soutěže sobotním domácím zápasem s Teplicemi.

Kosak skončil!
V sobotu ještě zvládl generálku proti Převýšovu, ale o pár desítek hodin později kádr „votroků" záložník Jan Kosak opustil. „Nedohodli jsme se na hostování s Jihlavou," uvedl sportovní ředitel Róbert Barborík.

Příprava proběhla podle vaší spokojenosti?
Sehráli jsme 11 zápasů, 5 z nich vyhráli, 6 prohráli, ale při aktivním skóre 16:12. Nechceme výsledky přeceňovat ani podceňovat. V kádru máme deset nových jmen. Fluktuace byla veliká, ale mužstvo stojí na zdravých základech. Takhle jsme si složení kádru představovali. Vybudovali jsme dobrý tým, který v první lize obstojí.

Změn je vážně hodně, v základní sestavě může nastoupit až šest nových hráčů. Nemáte strach, že se na začátku sezony projeví nesehranost?
Strach nemáme. Hráči, které jsme si přivedli, mají naši maximální důvěru. V kabině máme kvantitu i kvalitu, což jsme chtěli. Nebylo to pro nás jednoduché rozhodování, koho v sobotu postavíme. Máme na výběr, a to je dobře.

Máte tedy tři dny před úvodním zápasem s Teplicemi jasno o základní sestavě?
Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak ano. Některé posty jsme zvažovali, ale už máme jasno.

Dostane se i na Matěje Kotiše, který přišel z Varnsdorfu až v úterý?
Prozrazovat to nebudu. Na druhou stranu nevidím problém v tom, že Matěj dorazil až teď. Známe ho rok, viděli jsme ho v deseti zápasech, kdy pokaždé patřil k nadprůměrným hráčům Varnsdorfu. Má velký akční rádius, je klidný na míči. Od jeho příchodu si slibujeme zkvalitnění obou fází naší hry.

S jakým cílem vstupujete do sezony?
V klidu se zachránit. Nechci nás dostávat pod zbytečný tlak nějakými silnými řečmi. Věřím, že budeme hrát důstojnou roli, protože sílu máme.

Jaká je aktuální situace okolo zraněného střelce Davida Vaněčka?
Samozřejmě bychom chtěli, aby nastoupil co nejdříve, ale reálně to vypadá až na konci září.  Kontrolní rentgen ukázal, že kost není na 100 procent srostlá. Pokud nebude zdravý, na hřiště ho nepustím. Je to v zájmu Davida i klubu.

Znamená to pro vás výrazné oslabení?
Je to oslabení. To přiznávám. Ovšem my nemáme postavený tým na jedné individualitě jako některá jiná mužstva. Průběh jarní části soutěže ukázal, že se dovedeme vypořádat i se ztrátami. Vaněčka nahradil Pavel Dvořák, Križka zase Marek Plašil. Na hrotu může nastoupit právě Dvořák, máme tady Prokeše, roli útočníka zvládne i Pavel Černý.

Před rokem a čtvrt jste svoji trenérskou premiéru na lavičce Hradce Králové odstartoval vítězstvím v Teplicích. Je pro vás zápas se stejným mužstvem na úvod sezony z tohoto pohledu speciální?
Vůbec ne. Tehdy to byla úplně jiná situace, zachraňovali jsme se. Navíc Teplice mají jiný tým. Jsem přesvědčený, že start do sezony zvládneme vítězně.

Pak jedete do Brna, doma hostíte Mladou Boleslav a představíte se v Plzni. Líbí se vám los?
Nechci být jízlivý, ale kdo říká, že je lehký, tak je mimo mísu. Na úvod hrajeme se třemi mužstvy, která skončila v první pětici minulého ročníku. To hovoří za vše.

V mužstvu už není dlouholetá opora Jiří Poděbradský. Proč?
Vím, že pro veřejnost je to hodně citlivé téma. Před rokem jsme deklarovali, že chceme mužstvo omlazovat, proto za rok odešlo 18 hráčů. Jirkovi skončilo smlouva, na jeho pozici máme perspektivnějšího Čermáka a Mareše. Co vím, tak Jirka je v Živanicích a našel si civilní zaměstnání.