Dnes začíná fotbalové Euro a Převýšov bude vzhůru nohama. Celá vesnice, kde žije Václav Pilař, bude fandit českým hochům. Táta PAVEL PILAŘ bude přímo na stadionu v polské Vratislavi sledovat duel s Ruskem.

Vraťme se o dva roky zpátky. Váš syn v té době neměl ani jeden prvoligový start. Kdyby vám někdo tehdy řekl, že nyní pojede na Euro a navíc bude jedním z klíčových mužů Bílkova týmu, co byste si pomyslel?
(usměje se) Samozřejmě bych si myslel, že je asi někde v jiných tendencích. Nepředstavoval jsem si, že za dva roky to vezme takový úžasný spád. Začalo to postupem s Hradcem do ligy, kde kluci hráli první rok poměrně hezký fotbal a umístili se ve středu tabulky. Pak se ozval pan Vrba z Plzně. Hodně jsme přemýšleli, jestli tam jít nebo ne. Venda se rozhodl pro. S odstupem času můžu říct, že udělal moc dobře. Pomohl Plzni, ale i Plzeň jemu.

Dá se říct, že Vaškův velký růst nastartoval gól proti Spartě při ligové premiéře? Poté se o něm začalo hodně mluvit.
Stoprocentně. To byla třešnička na dortu, když za stavu 1:1 rozhodl. Svým stylem si navezl míč na střed a Blažkovi to tam frknul. Bylo to vynikající, měl jsem až slzy v očích. Pak přišly esemesky, různé hlášky. Člověk si to vychutnal.

Vytušil jste už tehdy, že by to Vašek mohl někam dotáhnout? Asi jste ale nepředpokládal, že to bude tak rychlé…
Reprezentace byla v té době daleko. Byli jsme rádi, že se kluk vůbec dostal do ligy. Že to vezme až takový spád, jsme opravdu nečekali.

Co podle vás stojí za jeho prudkým nárůstem výkonnosti? Čeho si na něm nejvíce vážíte?
Venda pořád zůstává svůj. Nezpychl postupem do ligy, ani tím, že nějaké góly dal, a ani dalšími úspěchy. Neustále na sobě pracoval, přestože měl někdy zdravotní problémy. Před pár lety ho skoro na rok vyřadil přetržený křížový vaz v koleně. Stalo se to při přípravném duelu. Nicméně pak svojí pílí a poctivostí se dostal tam, kde je.

Kdyby tenkrát nepřišlo zranění, myslíte, že by byl v lize už dříve?
Domnívám se, že ano.

Máte u sebe dres s magickým datem 11. 11. 2011. Co se vám hned vybaví?
To je nepraný dres, ještě je od vápna. Venda v něm dal svůj první reprezentační gól na Letné v baráži proti Černé Hoře.

Určitě jste byl na stadionu přímo u toho. Jaké pocity jste v tu chvíli měl?
Ani se to snad nedá popsat. To víte, zase jsem brečel. Jsem v tomto směru strašně citlivý, když už pak k nějakému významnému okamžiku dojde. Pak zase přišla spousta gratulací, to je něco nádherného. Tady ale nešlo jenom o Vendu. Šlo o to, že tým jeho gólem dostal velkou šanci probojovat se na Euro. Odvetu kluci zvládli a teď je čeká šampionát.

Jak vůbec prožíváte zápasy svého syna na stadionu nebo u televize?
Řekl bych, že teď už jsem klidnější. Zápasů na evropské úrovni už bylo více, ať už šlo o Barcelonu a AC Milán v Lize mistrů nebo to byly duely nároďáku. To jsem byl samozřejmě v transu. Lepší zápasy už snad ani nemohou přijít, i když teď na Euru možná přijdou. Proti Maďarsku minulý pátek jsem byl poměrně v klidu. Už jsem asi otrkaný. Myslím, že i v Polsku budu v pohodě. Spíše se budu bát fanoušků, aby k něčemu nedošlo. Věřím, že to pořadatelé zvládnou. Jedeme autem na všechny zápasy ve skupině.

Jak početný rodinný fanklub se chystá na Euro?
Pojedou dvě plná auta.

Chystá se v převýšovské hospodě promítání na velkoplošné obrazovce?
Vesnice tím určitě žít bude, to je jasné. Když bylo poslední Euro, zápasy našeho týmu v sále běžely. Bylo tam hodně lidí v dresech, fandilo se. Doufám, že letos to bude ještě větší.

Zaregistroval jste v poslední době zvýšený zájem dotazů na Vaška a na reprezentaci?
Určitě. Hlavně mě spousta lidí žádá o kartičky a plakáty. Museli jsme dát něco přidělat, protože to, co Venda měl, už je pryč. (směje se)

Váš syn už má jistě početnou sbírku vyměněných dresů. Které mu doma visí? Messi dvakrát…
Messiho má dokonce třikrát. Dále  má Fabregase  a třeba hráče ze Schalke, z Černé Hory, z Izraele.

Reprezentace sehrála před šampionátem dvě přípravná utkání. Dá se z nich něco odvodit?
Myslím, že kluci mají dobrou partu, výkonnostně to také není špatné. Sice je Maďarsko trochu srazilo poměrně blbými góly. Ale možná dobře, že dostali takovou „facku", než kdyby vyhráli 6:0. To by pak mohlo přijít uspokojení. Venda odehrál docela dobré utkání, bylo ho plné hřiště. Trochu ve mně zatrnulo, když spadl na ruku. V tu chvíli jsem si řekl: Tak a je hotovo, dostane sádru a nepojede nikam. Naštěstí to bylo jen něco od nervu. Měl ještě drobnější problém se svalem, ale myslím, že to bude dobré. Kluci nehráli špatně, držení míče bylo dobré, ale vypracovali si málo šancí, moc nestříleli.

Týmy Izraele i Maďarska hrály „zanďoura". Proti Rusku bychom třeba my mohli hrát na rychlé protiútoky. Mohlo by to týmu vyhovovat?
Doufám, že nastoupí Tomáš Rosický, to bude velká posila. Čechům hra do plných nikdy moc nesvědčila. Kéž by nám vyhovovala hra na rychlé brejky proti silnějšímu soupeři. Jsem také zvědavý, v jakém složení nastoupí obrana.

Když se podíváte na složení naší skupiny, které dva celky jsou největšími favority na postup?
Bojím se Ruska a Poláků. Rusko mě překvapilo výhrou 3:0 nad Itálií, i když nevím, jestli se na Italech trochu neodrazila sázkařská aféra. Rusko bude těžkým soupeřem, ale to budou všichni. Přesto se domnívám, že bod  v úvodním zápase bychom mohli uhrát, mužstvo na to má. Řecko bychom mohli zvládnout. Snad nebude rozhodovat až poslední duel proti domácímu mužstvu. Potřebovali bychom mít jasno už předtím. Na druhou stranu na Polsko pak může sednout psychická deka z domácího prostředí. Každopádně je to vyrovnaná skupina. Ve fotbale je možné všechno, nikdo nemá nic jistého. Budu držet palce, abychom postoupili.

Rusko obhajuje bronz, bude z těch tří nejsilnější?
První utkání bude strašně důležité. Snad se nám bude dařit uhlídat předek ruského týmu. Mají rychlé, individuálně zdatné hráče. Naopak přes jejich zadek by to mohlo jít. Hodně bude  záležet i na štěstíčku.

Může právě proti Rusům uplatnit své přednosti Vašek?
Zápas by mu mohl sednout. Myslím, že by po lajně mohl utéct a dát finální přihrávku třeba Barymu. Nebo by mohl zakončit i sám. Byl bych moc rád, kdybychom uspěli.

Přijde na Euru druhý reprezentační gól?
Věřím v to.

Musel byste v hospodě něco poručit?
Samozřejmě. Jsem na to připravený. (usměje se)

Co vás stála první trefa?
Bylo to velké. V té době jsem zrovna měl hospodu. Teď od ledna jsem ji předal. Tenkrát byla plná hospoda a teklo to ve velkém. A kdyby se teď náhodou povedla i placka, tak bychom tady asi spáchali harakiri. Funguji také v kapele. Ale tento scénář si snad ani nepřipouštím, i když by to bylo hezké. To bych byl asi nejšťastnější člověk na světě. Ale budu při zemi. Postupem ze skupiny by kluci měli splněno. I fanoušci by snad byli spokojeni.

Kdo by podle vás měl hrát o medaile?
Myslím si, že by to mohlo být opět Španělsko, klasicky i Němci, přestože mě teď  nepřesvědčili. Mají však buldočí povahu a na vrcholné akci dokážou zabejčit. Naopak moc nevěřím Anglii a Francii. Někdo vždycky také překvapí. Bojím se, aby to nebylo Rusko.

Mohlo by tedy zopakovat úspěch z posledního Eura?
Když jim vezmeme body, tak budou nahlodaní. Polákům také moc nevěřím, maximálně se dostanou ze skupiny, ale ve čtvrtfinále skončí.

Postupující z naší skupiny se střetnou s někým ze čtveřice Německo, Portugalsko, Nizozemsko, Dánsko. Na koho by se z této silné skupiny nemuselo dostat?
Myslím, že Dánové nepostoupí. Nizozemci mají super tým, Portugalci Ronalda a Němci jsou buldoci. Z této trojice to odnese jeden silný tým.

Pokud by se nám povedlo postoupit, koho byste si ve čtvrtfinále přál?
Líbil by se mi zápas s Německem, neboť Venda má odcházet do bundesligy. A kdybychom Němce dokonce porazili, to by bylo báječné. Aspoň by se tam na něho trochu jinak dívali.

Co Wolfsburg a Vašek, něco nového?
Byl se tam před třemi týdny podívat. Předběžně si zařizoval bydlení a pojištění. Hovořil s trenérem Magathem, který na něho udělal dobrý dojem. Jsou domluveni, že po Euru si vezme asi tři týdny dovolené. Pojede s bráchou k moři. A pak už nástup a tvrdá práce.

Dostal by tři týdny volna, i kdybychom se dostali do finále?
Tak to asi ne. (zasměje se)