Byla to parádní sezona, která se dlouho nemusí opakovat. Fotbalisté SK Libčany byli v uplynulém ročníku krajského přeboru Královéhradecka určitě nejpříjemnějším překvapením. Na jaře vybojovali neuvěřitelných 32 bodů, když pouze jednou prohráli. Celkově jim připadla skvělá pátá příčka se ziskem 54 bodů. Spokojen byl pochopitelně i první muž libčanské lavičky – trenér Miloš Koblížek. On sám si však moc dobře uvědomuje, že nadcházející ročník bude hodně náročný. Následující rozhovor se přesto nesl v optimistickém duchu.

Čekal jste, že jako nováček soutěže skončíte tak vysoko?
Do jarních odvet jsme vstupovali ze sedmé příčky s cílem toto postavení udržet, případně zlepšit. Naše zimní příprava nebyla úplně podle mých představ, a tak panovaly určité obavy. Navíc jsme neodjeli na plánované zimní soustředění v Nové Pace z důvodu pracovní vytíženosti mnoha hráčů.Celkově sečteno, 32 jarních bodů nás posunulo na krásnou pátou příčku, takže určitě spokojenost.

Kde vidíte hlavní příčiny úspěchu?
V našem kádru je řada zkušených hráčů. Povedl se nám vstup do soutěže výhrou v Jičíně 2:1. Z prvních čtyř zápasů jsme uhráli deset bodů a mužstvo se uklidnilo. Naší snahou bylo hrát kombinační fotbal s dobrými náběhy a zakončením. Dalším kladem byla zlepšená docházka a přístup k tréninkovým jednotkám, což se promítlo do celkové pohody týmu.

Na jedničku fungovala především pozorná defenziva. Mám pravdu?
V patnácti odehraných zápasech jsme obdrželi devět branek, což považuji za velmi dobré. Mužstvo pracovalo jako celek dobře v defenzivě, takže tento stav není pouze vizitkou obrany a brankáře. Na druhou stranu Týniště nám dalo doma tři branky z brejků a na Olympii jsme dostali dva góly po rohových kopech. Tady máme co zlepšovat.

Největší oporou byl asi brankář Tošovský, který vychytal devět nul…
Naprosto souhlasím. Tóša byl v jarní části velkou oporou, potkal se se skvělou formou a v několika zápasech mančaft v rozhodujících fázích podržel, což na mužstvo působilo kladně, hlavně psychicky.

S kým jste byl ještě nejvíce spokojen?
Své si odehrál nestárnoucí Honza Rensa. Určitě také hecíř a srdcař kapitán Černý. Velkým dříčem byl Jelínek, který to nikdy nebalí, na postu stopera se zlepšuje Koblížek, do svých zranění byli platní Klouda s Placákem. Ve středu zálohy se rozehrál Jedlička, na hrotu  pracovitý Ujec, no a určité zlepšení nastalo u Sýkory. Ostatní hráči jim zdárně sekundovali a byli platnými členy našeho kolektivu. Záleží jen na samotných hráčích, jaký budou mít přístup k fotbalu. Na úplný závěr jsem si nechal Pospíšila. Pracovitý štírek má úžasné věci na trénincích, ale není schopen to prodat v zápase.

Jediná porážka v jarní části se zrodila doma s Týništěm, které skončilo druhé, ale případný start v divizi odřeklo.
Již jsem zmiňoval domácí prohru s Týništěm, která byla jediná, ale sportovně uznávám, že spravedlivá. Mužstvo z Olšiny má s řadou zkušených hráčů svoji kvalitu (Stejskal, Vydarený, Merganc, Marčišin, atd.) a u nás ji předvedli. Ne náhodou tento celek skončil na druhém místě a osobně si myslím, že společně s Trutnovem bude patřit k favoritům příštího ročníku krajského přeboru. Týniště v nedávné minulosti divizi hrálo a vedení jistě ví, co tato soutěž obnáší. Samozřejmě důležitou roli hraje ekonomika klubu.

Mnoho nechybělo a o případný postup mohli bojovat i vaši svěřenci. Myslíte, že současný kádr by mohl hrát divizní soutěž?
Můj názor na tuto otázku je jednoznačný. Ne, nemohl! Na začátku jsem zmiňoval, že máme v kádru řadu zkušených hráčů, to ano. Ale tento fakt vám nezaručí, že budete v divizi úspěšní. Podívejte, trénovali jsme třikrát týdně a po určitém čase, vinou špatné docházky, přišla redukce na dva tréninky týdně a i tady měli někteří hráči problém se dostavit. Divize trénuje minimálně čtyřikrát týdně. Já osobně si přeji, abychom zůstali oběma nohama na zemi a důkladně se připravili na druhý rok v krajském přeboru.

Mimochodem, měl váš tým v průběhu jara vůbec nějaké slabiny?
Jaro jsme měli opravdu dobré. O defenzivě již byla řeč, tady vládne spokojenost. Po zranění našich útočníků jsme měli problém tyto posty adekvátně nahradit. Vyzkoušeli jsme několik variant, gólové příležitosti přicházely, ale jejich řešení nebylo optimální, z čehož pramenilo málo vstřelených branek.

Jak uplynulou sezonu hodnotí vedení klubu?
Tuto otázku by vám nejlépe zodpověděli pánové Schejbal, Tlučchoř, Široký a ostatní, kteří fotbal v Libčanech dělají. Z mého pohledu myslím, že s umístěním panuje spokojenost.

Jste si vědom toho, že příští soutěžní ročník může být mnohem náročnější? Soupeři se na vás budou chtít vytáhnout a zájem zajisté bude i o některé hráče?
Všeobecně platí, že druhý rok v soutěži bývá kritický. Podívejte na Dobrušku. Musíme se co nejlépe připravit. Jistě že si na nás každý dá větší pozor. Chtěli bychom do našeho herního projevu zapracovat něco nového, překvapivého, uvidíme, jak se nám to podaří. Do soutěže vstupují Hořice, Jaroměř a Červený Kostelec, a tyto celky mají svoji kvalitu, takže je se nač těšit. Jako asi v každém oddíle, někteří hráči jsou na odchodu. U nás je to tak, že zdravé jádro  zůstává, vracejí se hráči z hostování a s některými o příchodu jednáme.

Kdy začne příprava na nový ročník?
Zahájili jsme ji 12. července. Trénovat budeme v domácích podmínkách třikrát týdně plus o víkendu zápas.

Jak bude znít vaše slovo na závěr?
Děkuji svému asistentovi Milanu Šimkovi, vedoucímu týmu Zdenku Pařízkovi, všem hráčům a funkcionářům za dobrou spolupráci v celém soutěžním roce. Dále bych chtěl poděkovat našim fandům za jejich přízeň. Nesmím opomenout ani na zastupitelstvo obce za podporu fotbalového klubu.

Jan Skalička