O vás se říká, že si rád pospíte. Teď to už asi neplatí…

(směje se) Třikrát, čtyřikrát za noc je malej vzhůru. Ale je to příjemný budíček.

Vloni touto dobou jste si při angažmá v Al Ahlí užíval tepla a sluníčka. Nechybí vám to?

Bylo to samozřejmě příjemné. Mám takové klima rád, podobně asi jako většina lidí.

Do Emirátů jste odcházel před necelými dvěma roky z Hradce Králové. Hlavním důvodem byla spolupráce s Ivanem Haškem, od níž jste si hodně sliboval. Očekávání se zřejmě do puntíku naplnila?

Zcela bezpochyby. Byl to pro mě obrovský přínos. Ivana pokládám za mnohem lepšího trenéra než manažera. Ne, to bylo špatně řečeno. Zkrátka si myslím, že jeho pravé místo je na trenérské lavičce. Ale bohužel situace v našem fotbale je taková, jaká je. Ivan zkrátka musel vyměnit trenéřinu za post fotbalového diplomata a úředníka.

S Al Ahlí jste získali mistrovskou i pohárovou trofej. Úspěch rovná se v arabském světě sláva. Asi jste se měli jako v bavlnce, že?

Nic nám nechybělo, to je pravda. Oni si oslavy hrozně užívají. I deset dní po zisku titulu je to stejné. Neustále někoho někam zvou a hostí. Fantastická byla třeba jízda autobusem po městě. V koloně nás doprovázelo snad pět set aut. Jsou to nezapomenutelné zážitky.

Jak těžké bylo dát dohromady mužstvo, které by dosahovalo úspěšných výsledků?

Práce je náročná hlavně kvůli jejich odlišné mentalitě. Musíte se tomu přizpůsobit. Ivan měl obrovskou výhodu, že prostředí znal už z předchozího působení. I díky tomu byl úspěšný.

Vám přechod na odlišný způsob života a trénování problémy nečinil?

S angličtinou problémy nemám, takže jsem do toho vplul bez obtíží. Jejich mentalitu musíte prostě respektovat a podle toho k trénování přistupovat. Nemůžete přijít a chtít měnit něco zásadního. To prostě nejde. Rázem byste byl odsouzen k neúspěchu.

Muslimští fotbalisté jsou považováni za volnomyšlenkářské typy, svazovat je taktickými úkony asi nebylo jednoduché?

Mají hravou povahu. Čiší z nich nadšení, ale i psychická labilita. Zkrátka létají v takových vlnách. Bylo potřeba tréninky upravit pouze na herní formu, aby je to bavilo. Oni se pak vydají ze všech sil. Kdyby měli nacvičovat strojové kombinace, nebyli by toho schopní. Otrávilo by je to.

Co se vám vybaví, když se řekne ramadán?

Pro fotbal znamená tento svátek spoustu omezení, ale je to součást jejich života. Hrozně se na to vždycky těší. Kvůli tomu jsme museli přiletět z Evropy zpět do Dubaje. Fotbal jde v tu chvíli malinko stranou. Najíst a napít se mohou až po setmění, takže se trénovalo třeba až od deseti večer.

Po angažmá v Emirátech si vás Ivan Hašek prosadil i k reprezentaci. Zachránit naději na postup z kvalifikace se však nepovedlo. Kde se podle vás stala chyba?

Mužstvo jsme přebírali v těžké situaci. Šance samozřejmě pořád existovala, jenže to nevyšlo. Vzhledem k výkonům v průběhu celé kvalifikace si Slováci i Slovinci postup zasloužili víc než my. Musíme se z toho poučit.

První reprezentační akce pod Michalem Bílkem však v Dubaji skončila naprostým fiaskem…

Turnaj v Emirátech byl pro nás především testem potenciálních adeptů národního týmu. Ukázal nám bohužel ještě tvrdší realitu, než se ve skutečnosti jevila. Ač si to nejsme schopni někdy připustit, celý svět se posouvá dál. Mohli jsme sledovat, jak na tom naše druhá garnitura ve srovnání se státy, o nichž říkáme, že jsou rozvojové, je. Soupeři nás v individuálních činnostech převyšují. Faktorů, které snížily kvalitu našich výkonů, bylo víc. Většina kluků se ocitla na první či druhé reprezentační akci. Projevila se na nich přemotivovanost, navíc spolu v tomto složení hráli poprvé. To vše se podepsalo na konečném výsledku, ale pro nás to nebylo nejdůležitější. Vím, že to veřejnost nese nelibě, ale hlavním smyslem bylo hráče otestovat na mezinárodním poli.

Co naše první garnitura? Má na to, aby uspěla v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2012?

Řada hráčů působí ve velmi dobrých evropských klubech. Naše špička je však momentálně hodně úzká. Vybírat můžeme tak ze čtyřiceti fotbalistů. Postoupit na vrcholnou akci bude určitě těžší než v minulosti.

Do světa velkého fotbalu jste zamířil z druholigového Hradce Králové. Co říkáte jeho výkonům v podzimní části a momentální druhé příčce?

Jsem z toho nadšený. Doufám, že se Hradci bude dařit i nadále a dotáhne své snažení do úspěšného konce.

Stejně jako za vás hraje i nyní mužstvo v rozestavení 3 – 5 – 2. Co tomu říkáte?

Jedná se o systém vyhovující technickým a kombinačně schopným hráčům, kteří v Hradci byli a jsou. Ale není to samozřejmě jenom o tom. Hlavní zásluhu na úspěšném podzimu nese trenér Václav Kotal. Mužstvu dal tvář. Moc bych si přál, aby se kluci na postupové příčce udrželi.