Toho si je plně vědom i první muž libčanské lavičky Miloš Koblížek, pro kterého to je jeden z největších úspěchů v jeho trenérské kariéře.

Jaké byly oslavy?
Asi jako v každém oddíle se uskutečnila rozlučka se sezonou. Bylo pohoštění, vše jsme rozebrali, ale nijak zvlášť jsme to nehrotili. Takže oslavy byly příjemné.

Fotbalové jaro bylo opravdu parádní. Kde vidíte hlavní faktory úspěchu?
Jarní porce zápasů byla z naší strany opravdu dobrá. V jedenácti duelech jsme zvítězili, dvakrát remizovali a dvakrát prohráli. Sečteno, podtrženo: pětatřicet bodů při skóre 34:18. Měli jsme vynikající vstup do jarní části, který nás ohromně psychicky zvedl.

V zimě jste tým kvalitně posílili a zejména příchod exligového Davida Homoláče byl velmi dobrým tahem. Souhlasíte?
Homoláč byl ve svých letech a se svými zkušenostmi přínosem pro mužstvo jak na hřišti, tak v kabině. Poctivě pracoval v tréninku a pro mnohé, zejména mladé hráče, byl dobrým příkladem. Druhou posilou byl Friedl, který rozhodně nezklamal a v plné míře naplnil moje očekávání. Je to rovněž poctivý pracovitý hráč s výbornou kopací technikou. Když to zkompletuji, tak třetí staronová posila Jukl odehrála dobré zápasy, ovšem potenciál má určitě větší a doufám, že ho v budoucnu prodá.

Na jaře jste pouze dvakrát prohráli, a to v domácím prostředí, což vás asi hodně mrzí, že?
Prohra s Červeným Kostelcem 0:4 mrzí, zvláště když přišla v době, kdy jsme honili Trutnov. Sportovně musím uznat, že Martin Vít nám udělil parádní lekci z koncovky. Druhá porážka 1:3 z derby s Kratonohami byla naprosto zasloužená. Tady jsme šli do utkání málo nažhavení a podle toho to také dopadlo. Derby se hrají jinak.

Nebýt toho, bojovali jste s Trutnovem až do posledního kola o postup…
Podzimními výkony jsme se postupně probojovali na druhou příčku a chtěli jsme Trutnov co nejdéle prohánět. Bohužel, tyto dvě již zmiňované domácí prohry naše plány zhatily.

Přesto – kdyby se naskytla šance postoupit do divize ze druhého místa, šli byste do toho?
Možnost postoupit ze druhého místa nám byla nabídnuta. Ovšem kromě ekonomické stránky máme další problémy. Týká se to zázemí na našem stadionu, mládežnických týmů a v neposlední řadě i našeho B týmu, který hraje čtvrtou třídu.

Miloš Koblížek.Současný hráčský kádr by na to podle mého názoru měl. Co si o tom myslíte vy?
V první řadě by řada hráčů musela přehodnotit svůj přístup k fotbalu jako takovému. Týká se to morálky, docházky i samotného účinkování v zápase. V zimním přípravném období jsme sehráli velmi dobrá utkání s Novou Pakou a s hradeckou juniorkou. Byli jsme organizovaní a bojovní. To by mohl být odrazový můstek. Samozřejmě víme, že v přípravě a mistrovských duelech je rozdíl. Abych odpověděl, tak pokud bychom zlepšili věci, o kterých jsem se už zmiňoval, přivedli dva tři hráče, myslím si, že současný kádr by se v divizi neztratil.

Věříte, že jej udržíte i pro příští sezonu? Zájem o hráče z jiných klubů asi bude.
Odchází Kučera, který u nás nechce pokračovat. Proč, to mi dodnes neřekl. Jiné kluby mají o naše hráče zájem, ovšem zatím nikdo neodchází. Kádr zůstává na devadesát procent pohromadě, což je dobrý signál. Máme vyhlédnuté dva hráče a pokud se nám je podaří přivést, bude to fajn. Jako příklad mohu uvést Friedla, kterého jsme sledovali rok a půl. Do přípravy nastoupí i naši dorostenci, kteří se vracejí z Kunčic.

Ptát se na to, kdo patřil k oporám, je asi zbytečné, viďte?
Kádr máme poměrně vyrovnaný. Tlačí nás bota na postu druhého brankáře. Přichází Kocián, tak doufám, že to bude mít kladnou odezvu. Na našem umístění se podíleli všichni hráči. Tady je nasnadě vyzdvihnout výkony gólmana Matěje Tošovského, který má fazónu už třetí rok, dále Homoláče, Černého, Friedla, Jelínka a Kloudu. Řadu dobrých utkání odehrál i Lukáš Jedlička. Ostatní podávali rovněž dobré výkony.

Máte výborné fanoušky a i oni asi cítí zklamání, že se od podzimu nebude v Libčanech hrát divizní fotbal. Mám pravdu?
Budu se opakovat, že naši fandové jsou skvělí a nejen doma. V hojném počtu nás povzbuzují i venku. Nejvíce je vidět a slyšet náš Pepa „Vuvuzela". Možná by si řada fandů divizi přála. Na druhou stranu jsou naši příznivci soudní a ve většině případů fotbalu rozumí, takže vědí, že divizní soutěž by pro náš klub v současné době nemusela být tím správným krokem. Vidíte, co se potom na některých hřištích děje. Hraje se fotbal, který přitom stojí za zábradlím.

Patří tato sezona k nejlepším ve vaší trenérské kariéře?
V mužském fotbale určitě.

Nezlobte se, ale musím se zeptat. Co když vás osobně osloví třeba divizní oddíl? Šel byste, nebo vám prezident klubu Jan Schejbal jasně řekl, ať na odchod zapomenete a nachystáte se na další sezonu v Libčanech?
Nezlobte se, ale nad tímhle jsem nikdy nepřemýšlel. Žádná nabídka z divize nedorazila, tak se tím nezaobírám. S panem Schejbalem jsme se dohodli na další spolupráci. Jsem rád, že ve funkci asistenta pokračuje i Milan Šimek.

Je vám jasné, že jste si na sebe upletli pěkný bič? Soupeři si na vás budou dávat velký pozor, neboť opět budete patřit k favoritům soutěže…
Ale my jsme letos k favoritům vůbec nepatřili. Vrátím se do zimní přípravy, která byla podle mého soudu nejhorší za dobu, co v Libčanech působím. Špatné počasí, mizerná účast některých hráčů na trénincích. Takže do jarní části jsme vstupovali ne zrovna nejlépe připraveni a s určitými obavami. Povedl se nám však úvod a celé se to nakoplo. V nadcházejícím ročníku to budeme mít složité. V cyklu tří let jsme dosáhli určitých výsledků, jejichž obhajoba bude těžká. Přesto doufám, že navážeme na dobré výsledky.

Kdy začne příprava na novu sezonu? Počítáte s posílením hráčského kádru?
Začínáme 11. července. K trénování budeme využívat výhradně domácí prostředí a přilehlé lesy pro výběhy. Odehrajeme pět či šest přípravných utkání. Trénovat budeme třikrát týdně. Ohledně posil jsem už hovořil. Věřím, že alespoň jeden hráč naše řady posílí.

Chcete něco dodat závěrem?
Děkuji za dobrou spolupráci svému asistentovi panu Šimkovi, celému výboru v čele s Honzou Schejbalem, obecnímu úřadu, sponzorům, fanouškům a všem, kteří nám drží palce.

Jan Skalička