Drama, které se odehrálo na fotbalovém trávníku v Novém Bydžově, není pro lékaře ničím neobvyklým. Pokud trénovaný sportovec zkolabuje přímo na hřišti, hned se to rozkřikne. Kvůli horkému letnímu počasí jde však častěji o život starším a chronicky nemocným lidem.
Fotbalista Fejfar prý bezprostředně před sobotním tréninkem nejevil žádné známky slabosti.

„Asi 15 sekund předtím, než upadl, zpracovával míč hrudí. To ale dělá běžně, takže nevím, zda to může mít souvislost,“ spekuluje spoluhráč Michal Blažej, který mu poskytl okamžitou pomoc.

Postiženému bylo třeba nejprve otevřít ztuhlá ústa a vyndat zapadlý jazyk.
„Pak jsem mu stlačoval hrudník a kamarád mu dával umělé dýchání. Během oživování Zdeněk zvracel a srdce se mu na okamžik znovu zastavilo, takže jsme to celé opakovali až do příjezdu sanitky. Ta tam byla naštěstí opravdu rychle,“ popsal celou akci Michal Blažej.
Novobydžovský fotbalista už od úterý chodí, v nemocnici si však ještě pobude. Na to, co se stalo, si prý ani trochu nevzpomíná.
„Byl jsem za Zdeňkem v pondělí a pak znovu ve středu. Vůbec nevěděl, o čem jsme se spolu při první návštěvě bavili. Zřetelně si pamatuje až události z úterý,“ říká jeho spoluhráč Petr Tomeš.

Zdeněk Fejfar už jednou s nemocným srdcem v nemocnici ležel.
„Tenkrát to prý nebylo nic vážného, takže ho to při sportu nijak neomezovalo. Z důvodu jeho vyšší hladiny cholesterolu mu lékaři pohyb naopak doporučili,“ upřesnil Tomeš. Pravou příčinu jeho sobotního kolapsu však dosavadní vyšetření nezjistila.

„Většinou je na vině srdeční vada, neprůchodnost cév a podobně. Spouštěcím mechanismem pak může být v podstatě cokoliv nepatrného. U zdravého člověka je jím například podcenění vlastních sil a nedodržování pitného režimu, zvláště v parných dnech,“ vysvětluje Jan Harrer, přednosta kardiochirurgické kliniky hradecké fakultní nemocnice.

„Kolapsem rozumíme stav, kdy mozkovou tkáň nezásobuje dostatek kyslíku a živin. Srdce totiž nemá potřebnou energii na přečerpávání krve právě do mozku. Člověk pak upadá do bezvědomí,“ dodává Harrer. Jitka Jelínková