„Kdyby se nezranil, zachráníme se,“ je přesvědčený šéf Hradce Richard Jukl. Je to tak, absence zásadního hráče (a několika dalších) byla jedním z důležitých faktorů sestupu.

Teď je však Holeš v plném tréninku. „Na konci jara mě koleno ještě trochu trápilo, ale od začátku přípravy je úplně v pořádku,“ popisuje čtyřiadvacetiletý fotbalista svůj stav.

Na hřišti je to pak – logicky – znát. Holeš hraje výborně. „Na pravé straně nám perfektně funguje spolupráce Tomáše s Láďou Martanem,“ vykládá trenér Karel Havlíček.

V sezoně však (zřejmě) bude podporovat Martana někdo jiný. Kdo je k dispozici? Marek Plašil či mladík Dominik Hašek.

GLOSA: Rozum velí: Prodat

Samozřejmě, kouč Karel Havlíček by rád udržel Tomáše Holeše v týmu fotbalového Hradce Králové. Ve druhé lize by byl tenhle pravý obránce klíčovým mužem, nositelem kvality.

Bylo to tak i v lize, ne nadarmo se Holeš dlouho držel v národním mužstvu do 21 let. K tomu je to kluk z východních Čech, černobílé barvy má zažrané pod kůží. Pokud zůstane, neurazí se, bude se rvát o návrat do nejvyšší soutěže.

Přesto by nebylo rozumné držet ho na sílu. Holešovy kvality jsou bezesporu prvoligové, měl by je předvádět na první scéně v konkurenci Sparty, Slavie či Plzně. Hradci už odvedl cenné služby. Přestup za lepším (a to Jablonec, bohužel, zkrátka je) si zaslouží, odmakal si ho.

Navíc mu za rok končí kontrakt, teď za něj Hradec dostane slušné peníze. A v kabině nebude sedět hráč smutně myslící na ztracenou šanci.