Možná jsem naivka, který si myslí, že ve sportu by se mělo hrát fér. I dnes, kdy se v něm točí závratné peníze. Sport přece v dávných dobách vyrostl na pilířích férovosti. A myslím, že lidé stále obdivují především ty, kteří si za úspěchy v jakékoliv disciplíně došli pracovitostí, pílí a odříkáním, než ty, kteří se snaží vyškrábat na vrchol za pomoci menších či větších podvodů.

Proto mě na nedávno skončených Hrách v Riu de Janeiru zasáhl příběh českého kordisty Jiřího Berana. Během svého souboje na gumovém koberci, v šermířské hantýrce zvaný planš, udělal velké gesto fair play. Rozhodčí mu přisoudili zásah do domácího Schwantese. Neoprávněně. Beran však sudí opravil s tím, že soupeře nezasáhl. Udělal to v největším zápase svého života, což mě dostalo.

V pátek jsem sledoval na tribuně v Mladé Boleslavi jiný příběh. Domácí Tomáš Přikryl se ukopl, evidentně zahrál míč do autu, ale pomýlený sudí Machálek ukázal na rohový praporek. Druhý Tomáš, hradecký Holeš, žádal Přikryla, ať se přizná a zruší chybný arbitrův verdikt. Marně. Přikryl jenom zakroutil hlavou a z následného rohu dostal Hradec úvodní gól.

Přikryl, který je mimochodem výborný fotbalista, si zřejmě doteď myslí, že udělal správnou věc. 
Nepoškodil tým, který navíc z jeho podlosti výrazně profitoval. Možná si říká, jak Hradec pěkně očůral.

Pro mě je ale jen zoufalec, co se neumí chlapsky 
přiznat.

Postřehy, analýzy

Hvězda kola

Jan Polák (Brno): Po jedenácti letech se vrátil do české ligy a vychutnal si fantastický návrat. Jediným gólem zařídil Brnu vítězství nad Slováckem. Co víc, hrál přímo božsky.

Poražený kola

Dušan Uhrin ml.: Na lavičce Slavie vydržel rok a dva měsíce. Včera jeho mise skončila, spolu  se sportovním ředitelem Josefem Jinochem byl odvolán. Důvodem byly špatné výsledky a hladké vyřazení z Evropské ligy.

Zajímavosti kola

• Po 11 letech se vrátil bývalý reprezentant Jan Polák do české ligy. Gólem rozhodl o vítězství Brna nad Slováckem.

• Rada za nula. Ani nový trenér Petr Rada nepřinesl světlo do potemnělých příbramských duší. Při své premiéře na středočeské lavičce musel skousnout prohru 0:1 s Libercem.

Výrok kola

„Sami jste to viděli. Nejde ho odstavit od balonu. Hraje to s prstem v řiti."
(spoluhráč Matúš Lacko se velmi osobitě vyjádřil k výkonu brněnského navrátilce Jana Poláka)

I. fotbalová liga - sestava 5. kola podle Deníku

Diviš (Mladá Boleslav) - Krob (Teplice), Hovorka (Liberec), Hůlka (Mladá Boleslav), Hejda (Plzeň) - Mašek (Bohemians 1905), Polák (Brno), Vácha (Sparta Praha), Frýdek (Sparta Praha) - Magera (2, Mladá Boleslav), Ljevakovič (Teplice)

Příští program - 6. kolo

Pátek 9. září:
18.00: Slovácko – Zlín.

Sobota 10. září:
15.00: Sparta Praha – Mladá Boleslav (O2 TV)
17.00: Hradec Králové – Příbram (hř. Mladá Boleslav)
17.00: Karviná – Jihlava
20.15: Liberec – Plzeň (ČT Sport)

Neděle 11. září:
15.00: Bohemians – Brno (O2 TV)
17.00: Jablonec – Dukla Praha
18.15: Teplice – Slavia (ČT Sport)