Nejprve šla křivka výkonů a výsledků dolů, pak nahoru. To je graf bydžovských fotbalistů v první půlce sezony krajského přeboru. „Začátek byl krušný. Nedařilo se. Pak nastal zlom. Mladí kluci dostali sebevědomí a tým se semkl. Konec podzimu jsme si užili, ale musíme zůstat na zemi,“ říká Pavel Obermajer, nejzkušenější fotbalista týmu RMSK Cidlina a zároveň hrající asistent trenéra Petra Průchy.

Páté místo a zisk osmadvaceti bodů. Může nakonec s podzimem panovat spokojenost?
Panuje určitě spokojenost. Ale nutno podotknout, že zůstáváme na zemi, i když konec podzimu jsme si užili a byli zklamaní, že je konec. Když se podíváte na tabulku, tak jsme bod za SK Libčany. Dejte si vedle sebe oba kádry a budete kroutit hlavou, že ztrácíme jen bod. Jsme však jen v polovině soutěže. V zimě nesmíme žít z povedeného konce podzimu, ale tvrdě pracovat a připravovat se na vždy náročnější jaro. Chceme dokázat, že naše výsledky nejsou dílem náhody.

Začátek sezony vám nevyšel a až do osmého kola to výsledkově drhlo. Co nefungovalo?
Tým mužů prošel v letní přestávce velkou obměnou a zasáhly ho jak odchody hráčů, tak změny v realizačním týmu. Odešli starší a zkušenější hráči, vlastně celá kostra mužstva. Mladý tým se doplnil o hráče, kteří chtěli za Bydžov hrát (Hlušička, Ruml, Jilemnický). Někteří se zalekli a do Bydžova nešli. Začátek byl krušný. Nedařilo se. Zkoušelo se rotovat sestavou. Čtete o tom, že Bydžov hraje o záchranu. Postupem času se ustálila sestava. Například zápas v Náchodě nebyl již z naší strany herně špatný. Tam si i přes prohru mužstvo dokázalo, že se nemáme čeho bát a můžeme si věřit. Náchod se za stavu 2:1 obával a my ho přehrávali. Následně jsme zvládli dva domácí zápasy. Tam nastal zlom. Mladí kluci dostali sebevědomí a tým se semkl. Pak už bylo na trenérech, aby to jen kočírovali.

Posledních sedm zápasů jste chytli vítěznou vlnu a sedmkrát naplno bodovali. V čem ještě nastala změna?
O tom hlavním jsem hovořil v předešlé odpovědi. Jen dodám, že nás nakoply i dvojnásobné prémie od výboru za první výhru v sezóně. Pak už se toho výbor bál. Škoda. Velká změna byla i v tréninkové docházce. Petr Průcha zvolil trénink na čtvrtek od 18.30 hodin. Mohli tak dorazit i vysokoškoláci. Těch máme v týmu docela dost. Bylo to velmi dobré rozhodnutí. Navíc trénink byl velice náročný.

Zmíněno bylo také ustálení sestavy. Může být tedy řeč i o větší sehranosti?
V tomto aspektu jsme se s Petrem shodli. Ze začátku jsme měnili i zažité posty hráčů. Zkoušeli jsme například Martina Holce na krajní záloze. To se neosvědčilo. Ustálení sestavy bylo hlavní příčinou vítězné vlny. Další příčinou byla forma hráčů a s tím spojené sebevědomí.

Jak funguje spolupráce mezi hrajícím asistentem a hlavním koučem Průchou?
Spolupráce funguje velmi dobře. Petr je pohodový člověk. Máme spolu velmi dobrý vztah i mimo fotbalový život, i když se vidíme převážně jen na stadionu. Měli jsme spolu rituál. V týdnu před naším prvním vítězstvím jsem místo tréninku využil vířivku. O víkendu se vyhrálo. Petr mi pak šest týdnů říkal: „Hlavně nechoď v úterý na trénink! Máš zapnutou vířivku.“ A tak to vydrželo až do konce. Nebo se mě před zápasem zeptá na to, kdo má hrát z dvojice hráčů a řekne: „Hned odpověz!“ Petr má obrovský podíl na tom, kde se nacházíme v tabulce.

Na hřišti máte v očích soupeřů pověst tvrdého hráče. Máte rád důraznější styl hry?
Já mám rád důrazný styl hry a je mi jasné, že některým hráčům to moc nevoní. Občas mi i spoluhráči nadávají na tréninku, když se přitvrdí. Nejvíc Matěj Vincour. Jeho nadávky jsou však nepublikovatelné v tisku. Je mi 35 a už se měnit nehodlám. Vzkaz soupeřům: Chrániče si vezměte!

S jakými vyhlídkami byste mohli jít do jarní části? Může být reálné třeba i pomýšlet na „medailové“ příčky?
Půjdeme do jara s pokorou. Musíme zůstat na zemi a jít zápas od zápasu. Dobře se připravit na to nejbližší utkání. Určitě nechceme sezónu dohrávat. Dovolím si tvrdit, že tým má na to se poprat o medailové příčky. Musí se však opět výsledkově chytit a nesmí to trvat 7 kol. Pak toho může dosáhnout. Dalším cílem pro jaro je přivést více diváků do ochozů.