Ondřej Kraják, v právě skončené sezoně záložník hradecké Olympie, která si zajistila postup do druhé ligy, se totiž vrhl na kariéru kondičního kouče.

Jiří Skalák, reprezentant a ostré křídlo z Brightonu,s nímž zažil postup do anglické Premier League, je jeho „prominentní" klient.

Vedle něj Kraják cepuje například i gólmana národního mužstva a Sparty Tomáše Koubka.

„S Jirkou Skalákem jsme spolu hráli v A dorostu a B mužích. Taky jsme spolu bydleli v Praze na intru," přibližuje Kraják, jak se poznal s fotbalistou, který si splnil sen.

Z Mladé Boleslavi (pro Spartu prý nebyl perspektivní…) před dvěma lety přestoupil do Anglie a na podzim si zahraje nejuznávanější ligu světa.

Proto teď během dovolené, kterou trávil doma v Sezemicích u Pardubic, docela tvrdě dřel. Trénink v moderní posilovně ve skladištní oblasti v Hradci Králové, kde se na extraligu chystají i hokejisté Mountfieldu, zapadal do plánu, který dostal od týmových odborníků.

V kondici musí být už na přípravu

„Skalda je profík. Je si vědomý, že je potřeba dělat všechno na sto procent. Kdyby nepřijel na přípravu nachystaný, šanci by dostal někdo jiný a on by si mohl hledat jiný klub," upozorňuje Kraják na brutální konkurenci v Anglii.

Skalák mu nejprve předal představy klubových fitness vládců, Kraják, jehož bratr Lukáš rovněž hrál třetí ligu, ale v Převýšově, poté naplánoval tréninky.

Velmi podstatnou roli v nich hráli i jedna novinka. Jde o podložku tak trochu pořipomínající dětského panáka. Čísla od jedničky do devítky jsou však do čtverce, navíc okolo nich další menší jako výchozí body. „Tahle platforma nabízí pohybové vzorce pro trénink, rehabilitaci a kondici," popsal Kraják. „Hodí se zejména ve sportech s častou změnou směru a osobních soubojů jako fotbal, hokej, ragby, ale i tenis, basketbal, squash."

Proto si inovaci Skalák považoval. Už při pohledu na jeho postavu je totiž jasné, kde jsou jeho přednosti. Není tintítko, spíš sprinter, výbušný hráč. Díky tomu hraje na kraji hřiště, tam tyto typy patří.

„Skalda je dominantní na spodek. Má obrovskou sílu v nohách, z které těží v osobních soubojích. Vždycky před vykonáním cviku řeknu, na jakých číslech bude pracovat," objasňuje trenér.

Skalák se na podložce nejprve rozcvičí, poté bere do ruky činky, přidává váhy. Jde o korodinaci, správné provedení, přesnost. Na první pohled nic ostrého, ale… „Je to dřina," uleví si.

Příprava na nelítostný boj v Premier League zkrátka bolí.