Nedělní utkání proti letenské rezervě mu zákonitě nemůže zavánět všedností. „Určitě tohoto soupeře vnímám jinak než ostatní. U týmu navíc působí v roli vedoucího mužstva Vláďa Kára, s nimž jsem toho ve Spartě prožil strašně moc. Ať už jako se spoluhráčem nebo na lavičce. Jsou to příjemné vzpomínky, na neděli se těším,“ říká bez váhání.

Na Letné jste odehrál několik sezon. Jaké to byly časy?
Byly dobré roky, byly špatné roky. Dvakrát jsme vyhráli Československý pohár, v začátcích jsem zažil také sestup do druhé ligy. Vzpomínky jsou různorodé. Každopádně mi zůstala v Praze spousta kamarádů. Potkáváme se buď jako trenéři, nebo na zápasech staré gardy.

Nemrzí vás, že vám ve sbírce chybí mistrovský titul?
Výborná mužstva měly v té době Dukla Praha a Slovan Bratislava. Bylo těžké jim konkurovat. Samozřejmě jsme po titulu toužili, ale bohužel to za mé éry nevyšlo.

Přitom vám to v jednu dobu pořádně střílelo…
Bylo to za trenéra Rubáše. Dal jsem tehdy tuším za sezonu šestnáct gólů. Velká většina z nich padla po spolupráci s Jardou Polákem, s nimž jsem si velmi rozuměl. Na tuhle sezonu vzpomínám nejraději. Když se člověku daří, tak na to rád vzpomíná. To je jasné. (směje se)

Přestože se fotbal od dob vašich hráčských let diametrálně změnil, našlo by se něco, čím by se současní fotbalisté mohli u starší generace inspirovat?
Tehdy byla v každém případě větší konkurence. Vybojovat si základní sestavu v ligovém mužstvu bylo určitě těžší než v současnosti. Kádry byly stabilizované, přestupy nebyly na denním pořádku. Hráči, kteří si místo v základní sestavě vybojovali, si jej mnohem víc vážili.

Sparťanské srdce v sobě nezapřete. Dění v první lize jistě bedlivě sledujete. Uhájí Letenští podle vás druhou příčku, jež zaručuje účast v předkole Ligy mistrů?
Ve Spartě si zvykli jenom na první místo. Každé jiné umístění bylo neúspěchem. Když vyrostla konkurence v podobě Slavie a dalších klubů, sparťanská veřejnost se s tím těžko vyrovnávala. Ve všech klubech, samozřejmě i evropských, máte nějakou sinusoidu výkonnosti. Těžko se tým dvacet let v kuse udrží na první příčce. Do zahraničí hráči většinou odcházeli přes Spartu. Jenže to už není pravidlem. Propad tohoto mostu se nepodařilo zacelit. V současné době má Sparta v kádru několik perspektivních fotbalistů, ale vždycky chvíli trvá, než se z nich stanou špičkoví hráči. Navíc potřebují vedle někoho vyrůstat. Je složité dosahovat špičkových výsledků a při tom budovat tým. Ke všemu, když veřejnost očekává jenom nejvyšší mety.

Na Letné jste krátce působil i coby skaut. Jaká to byla práce?
Všechno je o penězích. Nemůžeme se srovnávat se západními kluby. V zahraničí jsem objížděl mládežnické turnaje. Líbí se vám třeba sedmnáctiletý hráč, ale když se o něho začnete zajímat blíže, zjistíte, že je už draftovaný třeba klubem z Anglie. Nemáte prostě šanci. Od patnácti let je top kvalita defacto rozebraná. Je to složité. Podle mého názoru nikdy nebudeme v postavení, kdy si budeme moci vybírat nejkvalitnější mládežníky. I věková hranice našich hráčů, kteří odcházejí do světa, se snižuje. Bohužel spousta hráčů, z nichž by jednou mohlo něco být, přechody nezvládne. Doufám, že s tím UEFA nebo FIFA brzy něco udělají.

Talentovaní mladíci se na naší prvoligové scéně v poslední době objevují. Ať už vzpomeneme Chramostu z Mladé Boleslavi, Kadlece ze Sparty, Fantiše z Příbrami či Čelůstku ze Zlína. Určitě se jedná o důkaz kvalitní práce s mládeží…
Jsou to odchovanci. V klubech, které se výchovou mládeže zabývají, musí zkrátka pracovat kvalitní trenéři. Jedině tak bude základna, z níž by se dalo čerpat, větší a větší.

Vy sám jste si do týmu v týdnu vytáhl z A dorostu tři mladíky. Je v nich velká perspektiva?
Spíše jsem je zatím sledoval. S námi toho moc nenatrénovali. Ve svých kategoriích jsou to reprezentanti a já reprezentačním trenérům důvěřuji. Rozhodli jsme se, že jim dáme šanci, a jenom na nich bude záležet, jak se toho chopí. Stejnou praxi jsem s dorostenci prováděl v béčku Sparty. Ti kluci byli vždycky rádi, když si mohli jít zahrát za B tým druhou ligu. Ať už to byl Jirka Jeslínek, Honza Holenda či další, kteří dnes úspěšně působí v první lize.

Jak v neděli vyzrát na sparťanské mladíky?
Nic jednoduchého nás nečeká. Zdobí je hlavně velmi rychlý přechod do útoku. V předešlém kole porazili Ústí nad Labem 3:0, ale gólů mohli dát zhruba deset. Mohlo by to být pro diváka hezké utkání.