Příprava druholigových fotbalistů FC Hradec Králové se povedla. I trenér „votroků“ VÁCLAV KOTAL neskrýval spokojenost. Nejen on je však v očekávání před nedělním vstupem do sezony, kdy Hradec hostí Jihlavu.

Jaká je v kabině nálada před podzimním startem? Je z hráčů cítit odhodlání vstoupit do sezony úspěšně?
Jak při tréninku, tak i v přípravných zápasech jsem cítil, že atmosféra je dobrá. Nicméně, jak se budou vyvíjet mistrovská utkání, těžko můžu předjímat. Do hry vstupují jiné faktory: psychika hráčů, očekávání vzhledem k dobrým výsledkům v přípravě a tak dále. Byl bych rád, kdybychom přenesli výkony z přípravy do mistráků.

Byl jste tedy s letní přípravou vesměs spokojen?
Dá se říct, že ano. Vyhýbala se nám zranění. Myslím, že jsme měli i kvalitní soupeře. Prověrka na hřišti byla dobrá, hlavně v útočné fázi. Naopak v posledních zápasech nás soupeři v obraně moc neprověřili. Jihlava to ale udělá. Má dobrý přechod do útoku. Budeme muset být pozorní.

V jakém stavu se nacházejí zranění Kasálek a Fischer?
Uvidíme do konce týdne. Fischer s námi do středy netrénoval, jen individuálně. Kasálek se zapojil ve středu.

Je reálná šance, že by v neděli mohli oba naskočit?
U Fischera si myslím, že ano. Naopak u Kasálka o tom přesvědčen nejsem.

Může vás případný úspěch řádně nakopnout?
Důležitých bude prvních pět duelů, ale je jasné, že od výsledku s Jihlavou se bude odvíjet další duel. Všechna utkání budou těžká, musíme ke každému přistoupit zvlášť. Chceme hrát ofenzivně. Rádi bychom byli úspěšnější v útočné fázi než tomu bylo na jaře. Ale za předpokladu, že se nám nezhorší obrana.

Nemáte trochu obavu, že by v případě nepříznivého výsledku mohlo sebevědomí hráčů klesnout?
Doufám, že kluci udělají maximum pro úspěch. Výsledkem však i při dobrém výkonu nemusí být vítězství. Tím nechci říct, že bych byl s remízou spokojený, ale záležet bude na průběhu utkání.

Řešíte kromě zmiňované dvojice Fischer – Kasálek nějaké otazníky v základní sestavě?
Ještě nejsme úplně rozhodnuti, ale když bude k dispozici Fischer, zřejmě nastoupíme ve složení, v němž jsme odehráli poslední utkání.

Vraťme se k přípravě. Bylo něco ne úplně podle vašeho gusta?
Vždycky je co zlepšovat. Na souhře pracujeme neustále. Trénujeme zrychlení přechodu do útoku a finální fázi, abychom dostali do koncovky co nejvíce hráčů. Přitom vše musí být bezpečné vzhledem k brejkům soupeřů. Prostě věci, které rozhodují zápasy.

V tomto směru jistě vítáte návrat útočníka Pavla Černého a také do formy dostávajícího se Václava Pilaře.
U Vaška byl po zranění trochu problém kondice. Nyní jsem po výsledcích testů s touto stránkou spokojen. O Pavlovi není potřeba hovořit. Když má chuť, je schopný rozhodovat zápasy. My ho samozřejmě musíme dostat do fáze, aby měl chuť pořád.

Bude tedy útočná vozba efektivnější, než tomu bylo na jaře?

(pousměje se) To nevím, ale měla by. Příchod Černého by měl hlavně zvýšit konkurenci v útoku. Výsledek nám ukáže až konfrontace ve druhé lize, poněvadž vylosování máme strašně těžké. V případě úvodního vítězství nám může přinést pohodu. V opačném případě, kdy poté budou následovat další těžké duely, bychom se mohli dostat do problémů. Ale to si nepřipouštíme.

Do středu zálohy přišel Hochmeister. Jeho prvoligové zkušenosti jste rozhodně uvítal, že?
Ano. Radka znám. Prošel jsem s ním některé ligové kluby a měl jsem ho i v béčku Sparty. Je to skromný kluk. Na můj vkus je až moc tichý. Potřeboval bych, aby se trochu více projevil i mimo hřiště. Měl by to být tahoun.

U týmu jste půl roku. Zaznamenal jste určitý posun dopředu?
Všichni kluci pochopili, že musejí poctivě a zodpovědně pracovat. Jejich výkonnost musí zapadat do koncepční práce. Když jsme s Lubošem Kubíkem nastoupili, dali jsme si postupné cíle. Tím prvním byla záchrana druhé ligy, dalším stabilizace a budování perspektivního kádru. Když bude mít vedení trpělivost, a já věřím, že ano, měly by výsledky přijít. Nejprve se však musí zvedat výkon.

Pojďme trochu jinam. Jak se vám jako bývalému sparťanovi zamlouval výkon Pražanů proti Panathinaikosu?
Podle mého byl výsledek i výkon velmi dobrý. Byla tam také spousta chyb, ale všechno rozhodne až druhý zápas. Řekové se určitě poučí z chyb a pro postup udělají maximum. Škoda obdrženého gólu, byl zbytečný. Naopak štěstí měla Sparta v jiných momentech, třeba při penaltě.

Takže šance jsou podle vás padesát na padesát?
Ano. Sparta má dobrou výchozí pozici, ale obdržená branka mě straší. Myslím, že dát dva góly pro Panathinaikos nebude velký problém. Pokud však bude i Sparta efektivní v útočné fázi, může si hodně pomoct.