TOMÁŠ KOUBEK ovšem stojí nohama pevně na zemi a poctivě se připravuje na nadcházející sezonu. V červenci ho čeká s reprezentací do 19 let start na mistrovství Evropy. Kromě fotbalových plánů by v příštím rád ukončil maturitou studium na soukromé obchodní akademii.

V závěru uplynulé sezony se na vás ze všech stran nesla slova chvály, včetně trenéra brankářů anglického West Ham United Luďka Mikloška. Jak jste to vnímal?
Nějak víc jsem se tím ani nechtěl zabývat, protože za chvilku může být všechno jinak, může přijít kritika. Samozřejmě že chválu si užívám, ale nepřeceňuji ji.

Takže se vám z toho hlava nezatočila?
To rozhodně ne, zůstávám nohama pevně na zemi.

V hradeckém klubu jste se z trojky posunul do pozice brankářské dvojky s tím, že teď v létě se můžete poprat o místo jedničky s Jiřím Lindrem…
Musím říci, že nevím, jestli bojuju o pozici jedničky, protože Lindros odchytal většinu zápasů, vychytal devět nul a hodně se zasloužil o to, že jsme se udrželi v lize. Takže podle mého názoru je teď on jasná jednička. Já se snažím postupnými kroky vybudovat si dobrou pozici. V červenci navíc na čas odjedu, takže to budu mít těžší, je to běh na delší trať.

Přípravu s hradeckým klubem v červenci přerušíte kvůli startu na mistrovství Evropy s reprezentační devatenáctkou. S jakými ambicemi se na šampionát chystáte?
Zatím jsem nemluvil, ani jsem nikde nezaznamenal vyjádření trenéra Hřebíka k ambicím, ale podle mého názoru máme hratelnou skupinu, z níž se dá postoupit (Češi se na ME „19“ v Rumunsku střetnou ve skupině A s domácím výběrem, Řeckem a Irskem – pozn. red.). Co se týká konkrétně mě, tak věřím, že budu chytat, že v brance začnu a věřím, že se nám bude dařit a postoupíme do semifinále. V něm už je to pak o připravenosti týmu, o štěstí, o trénovanosti a dalších faktorech. Ale jak už jsem řekl, doufám, že budu chytat a že se nám bude dařit.

Stanovujete si v kariéře postupné cíle, třeba v tom, kde byste chtěl být za rok, nebo kolik zápasů odchytáte v lize a podobně?
Myslím si, že takhle se to asi nedá plánovat. Tenhle rok bych ale rád strávil v Hradci, protože tady jsem na škole a rád bych si v klidu dodělal maturitu. Z pohledu fotbalu bych si rád v této sezoně zachytal pár zápasů v lize, abych získal další zkušenosti a okusil první ligu. Nejdůležitější pro mě je, abych chytal.

Právě v této souvislosti generální ředitel klubu Richard Jukl i trenér Václav Kotal přiznali, že mají příjemné starosti. V kádru mají dva kvalitní brankáře, Jiřího Lindra a vás, ale potřebují abyste oba pravïdelně nastupovali. Zmínili i varianty, že byste odešel na půlroční hostování do druhé ligy. Už s vámi o tom hovořili?
Bavili jsme se o tom. Právě kvůli maturitě jsem říkal, že bych tento rok rád zůstal v Hradci. Kdybych byl ve druhé lize někde dál, tak bych nestíhal školu. Studuji soukromou obchodní akademii a zase tak dobře na tom nejsem, abych tam nechodil. Uvidíme, jsme teprve na začátku přípravy, všechno záleží na trenérech.

Co kdyby po mistrovství Evropy devatenáctek přišla nabídka ze zahraničního klubu. Šel byste do světa?
Musel bych to zvážit. Nic konkrétního ovšem teď není, takže se tím ani nechci zabývat.