Premiéra nového ročníku nejvyšší krajské fotbalové soutěže přinesla i při jedné bezgólové remíze úctyhodných 33 branek. Hosté prohráli jen dvakrát a čtvrteční jednání STK jim zřejmě přiřkne i výhru další.

Hradecká Olympia vlétla na rivala z Orlické Kotliny jak utržená ze řetězu a čtyřmi góly do přestávky zápas vlastně rozhodla. Byla jasně lepší a kralovala ve všech směrech, ale po přestávce hodně povolila otěže a Slavia Hradec snížila na 4:2. V té době se na  hřišti zbytečně jiskřilo. Zaslouženou výhru favorita potvrdily až dva slepené góly v samém závěru. Tradiční radostný chorál v kabině domácích byl ale zřejmě nadbytečný – Olympia chybně střídala a zřejmě prohraje kontumačně (viz rubrika Pískot).

Bezgólové derby Libčany – Kratonohy příliš fotbalové kvality nenabídlo, což ovlivnilo brzké vyloučení domácího Sýkory. Bezprostředně poté nezužitkovali hosté tři slibné šance a konečná remíza je pro ně ztrátou. Oslabené Libčany po obrátce zuby-nehty bránily a bod je pro ně cenný.

Hořice, které ve středu obrany představily bývalého ligového fotbalistu a naposledy trenérského asistenta Jablonce Michala Šmardu, se potýkaly s neproduktivní koncovkou a zbytečnými chybami Červenému Kostelci darovaly dvougólové vítězství.

Po fotbalové stránce byla Jaroměř v Broumově lepší, ale do tabulky se počítají body a ty  zůstaly doma, rozhodla o tom parádní trefa Jaroše. Domácí v neúplném složení vložili do zápasu velkou dávku bojovnosti a agresivity.

Rychnov nad Kněžnou vyučoval v Novém Bydžově z efektivity, využil téměř vše, co si  vypracoval, herní projev měl „okovaný" dobrou defenzívou. Mírná převaha domácích postrádala fotbalovou kreativitu, a tak přišli o tři body po zásluze.

Nováček z Dobrušky v derby proti Týništi nad Orlicí sice dvakrát vedl, ale nakonec musel v poslední minutě zápasu zachraňovat alespoň bod, což se mu gólem po rohu podařilo. Hosté si mysleli na plný zisk, ale to by museli do hry investovat o něco víc.

Naopak, druhý nováček z Úpice přišel po kopu z rohu v samém závěru o tři body. V bouřlivé atmosféře (250 diváků) se hrál kvalitní fotbal, domácí litují neproměnění řady vypracovaných šancí a konečná remíza je pro ně málo.

Historickou premiéru v krajském přeboru začal Chlumec nad Cidlinou výtečně, proti Lázním Bělohrad brzy vedl, ale pak nedůslednostmi ve středu pole nabídl hostům otočení zápasu, kteří zvládli divokou gólovou přestřelku. „Dozadu hrajeme dost naivně. Naši hráči si musí uvědomit, že hrají o něco kvalitnější soutěž," nechal se na  webu slyšet domácí trenér Rostislav Macháček.   (fr)

Krajský přebor - sestava 1. kola podle Deníku

Tošovský (Libčany) - Jaroš (Broumov), Plašil (Týniště nad Orlicí), Gaubman (Jičín) - Vala (Rychnov nad Kněžnou), Mikušík (Dobruška), Winter (Úpice), Martinek (Červený Kostelec) - Korba (Olympia Hradec), Hanuš (Chlumec nad Cidlinou), L. Jezbera (Lázně Bělohrad)

Pískot

• Střídání za (mínus) tři body. Hradecká Olympia  musela v derby se Slávií nezvykle dvakrát střídat už v prvních dvaceti minutách zápasu, kdy se zranili  Hruška (10.) a Mařas (20.). Když svěřenci trenéra Josefa Pleskota   začali „kousat" a domácím se příliš nedařilo v útoku, přišli na hřiště další dva střídající hráči . V 55. min. Trnka a v 75. min. Bělka, což byl dobrý tah – oba přidali gólové pojistky. Fatální rozhodnutí přišlo v poslední minutě utkání, kdy domácí realizační tým poslal na hřiště Bártu… a to bylo už přes  čáru!

Krajská fotbalová legislativa v Rozpise soutěží v hlavě VIII a článku 3 totiž umožňuje  střídání maximálně čtyř hráčů.

Chyboval domácí realizační tým (vedoucí týmu František Bárta se k věci postavil chlapsky: „Jsem připraven vyvodit z této situace osobní zodpovědnost a závěry."). Chybovali i rozhodčí – první asistent Josef Kubišta neměl páté střídání připustit, hlavní Petr Průcha si tuhle situaci mohl ohlídat.

Případ budou řešit příslušné komise, jejichž verdikty se dají předvídat: STK zápas Olympia Hradec Králové – Slavia Hradec Králové zkontumuje 3:0 a tři body ve prospěch hostů, komise rozhodčích bude trestat arbitry. Takhle si asi nikdo začátek sezony určitě nepředstavoval.