Po vysoké výhře doma nad Červeným Kostelcem, ke které pomohly dvě dobře zahrané standardní situace, chybí hradecké Olympii k divizní definitivě jediný bod. V Kuklenách se hrál pohledný fotbal s příliš krutým výsledkem pro hosty.

Sestupovou jistotu má Úpice, která však s Jaroměří sehrála vyrovnaný zápas a byla favoritovi gólově nablízku. Inkasovala sice hned z první akce soupeře, pak ale dokázala snižovat na 1:2 a 2:3.

Vysoká začala na Slavii hodně zostra – hned v úvodu měla tři slibné šance a ve 20. min. šla do vedení, přesto odjela s prázdnou. Po laciném vyrovnání se hosté popasovali i s vyloučením a i v deseti mohli skórovat. Nakonec však pykali za dvě hrubé chyby.

Kratonohy nedaly nad sestupovou propastí balancujícím Libčanům šanci, od stavu 1:1 spustily „kulometnou palbu" a vše nasvědčuje tomu, že letošní úspěšnou sezonu zakončí s medailí. Při současné herní fazóně by z toho dokonce mohlo být i stříbro.

Rivalské derby Nový Bydžov – Chlumec patří k ozdobám soutěže a poutá velký zájem, podzimní návštěva 630 diváků je dosavadním rekordem sezony. Důležitý boj o šest sestupových bodů vidělo o čtyři stovky diváků méně a spokojenější byli nakonec domácí. Jejich posílená sestava se po čtvrthodině uklidnila dvěma góly, skóre pak narostlo až na 5:0. Chlumec vyšel naprázdno po třech výhrách. Teď  musí znovu ven (Jičín, Libčany!).

Prohrami si postavení v „sestupovém pelotonu" hodně zkomplikovaly Dobruška a Lázně Bělohrad. Fotbalisté z Jičínska už podruhé v řadě nedali gól. V Rychnově však nehráli až tak zle a v kolenou klesli až tři minuty před koncem, kdy domácím možné teoretické sestupové chmury rozfoukala perfektní akce Nosek – Jedlinský.

Do potíží se dostala Dobruška, která prohrála už čtvrtý zápas v řadě. V gólové přestřelce s Novým Městem sice brzy vedla, ale po hodině z toho bylo nelichotivé skóre 1:4. První nováčkovo jarní vítězství na hřišti soupeře přišlo v pravý čas. Dobruška má teď opět výhodu domácího prostředí (Úpice, Jičín), ale v posledním kole jede do Broumova.

Ten by rád v téhle fázi už dýchal čerstvý vzduch. Po 7. kole a hubeném zisku 5 bodů se trenérského žezla chopil Miroslav Harasevič, který s týmem získal 29 bodů, teď tři veledůležité v Jičíně. „Zápas jsme zvládli takticky dobře – Jičínu jsme nedovolili jeho hru kolmých přihrávek a podařilo se nám proměnit dvě šance."

Mužstvu se daří výsledkově i herně, zvedá se sebevědomí. „Měli jsme kvalitní zimní přípravu, v dostatečném počtu trénujeme i v týdnu.   Optimismus v našich řadách trochu brzdím, poslední tři zápasy nebudou vůbec  jednoduché".   (fr)

Krajský přebor - sestava 27. kola podle Deníku

Drahorád (3, Broumov) - Rada (Úpice), Hrůša (Kratonohy), Masák (Nový Bydžov) - Derner (4, Slavia Hradec), Mikušík (3, Dobruška), Exnar (2, Jaroměř), Blažej (3, Olympia Hradec) - Hamák (Kratonohy), Sedláček (2, Nové Město n. Met.), Karanský (2, Olympia Hradec)

Potlesk

• Střelci při chuti. Na čtyřicetigólové porci 16. kola mají zásluhu hlavně vysoké výhry Olympie a Kratonoh 6:1. Není to však letošní rekord, ten se zrodil na podzim – ve 12. kole registrujeme 44 gólů. Přitom polovina z nich padla ve dvou duelech: Lázně Bělohrad – Chlumec nad Cidlinou 9:3 a Jičín – Úpice 8:2.

Zajímavost

• Posila jaksepatří. Už tak kvalitní kádr Olympie Hradec Králové  pro  odvety posílil Michal Blažej, který se po středě dostal do čela jarních kanonýrů. Nastoupil v jedenácti zápasech a dal v nich 13 gólů. Naprázdno vyšel jen doma s Libčany. Má na svém kontě jeden hattrick (doma s N. Bydžovem 6:1) a čtyři proměněné penalty (doma s L. Bělohrad a Jičínem a venku v Chlumci a Rychnově).

Střelci

CELKEM: 19 branek – Hašek (Dobruška), 16 – Bělka (Vysoká), 14 – Rychecký (L. Bělohrad), 13 – Blažej (Olympia HK), D. Hlava (Č. Kostelec), 12 – Mládek (Kratonohy), Kořínek (Jaroměř), Voldán (Jičín).
JARO: 13 branek – Blažej, 12 – Kořínek, 11 – Hašek, 10 – Voldán.