Jako kdyby nebyl výsledek, výhra Votroků 2:1, vůbec podstatný.

Hradečtí radikální fanoušci jsou totiž ve válce s vedením klubu, a tahle averze v pondělí vyvrcholila. Nejprve vytvořením hrobů pro tři nenáviděné, poté při derby.

Ultras sice po dlouhé době podporovali tým, ale také tvrdě vystoupili proti šéfům představenstva Janu Michálkovi s Richardem Juklem a tiskovému mluvčímu Milanovi Šedivému.

Konflikt, který začal v 80. minutě, byl završením. Ultras opustili svůj sektor a vedle něj vytáhli transparent s nápisem: „Votroci, jedeme, vedení jebeme.“

V tu chvíli zasáhla ochranka, aktivní byl především jeden její devatenáctiletý člen. Ten úderem loktem srazil čtyřicetiletého fanouška. Muž spadl, je jen zásluha štěstí, že skončil s odřeninami a už večer ho propustili z nemocnice.

„Měl pouze odřený obličej. Po ošetření odešel domů,“ uvedl ke stavu pacienta náměstek hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl.
„Bylo to selhání jedince,“ řekl Jukl. „Ochranka má manuál, jak se chovat, který platí pro všechny zápasy.“

V něm je dané, že nemají být na tribunách vulgární transparenty. Proto ochranka jednala. Brutalita jejích členů však byla přílišná.

„Útočníkem byl devatenáctiletý pracovník bezpečnostní firmy, která na průběh zápasu dohlížela. Policie zahájila trestní úkony ve věci výtržnictví. Muži hrozí až dva roky vězení,“ prohlásila mluvčí policie Iva Kormošová. Její kolegové mladíka už na tribuně zadrželi.
Tento konflikt byl dalším dílem seriálu rozepří mezi vedením klubu a ultras.

Ti bojkotovali domácí zápasy od minulého podzimu, až v minulém týdnu rozhodli, že zafandí proti Pardubicím. Bylo vlastně jasné, že půjde o rizikový zápas. Tento fakt navíc předznamenala nocz neděle na pondělí. Během ní ultras (důkazem jsou fotky na jejich Facebooku) instalovali na malšovický stadion tři kříže s fotkami Jukla, Michálka, Šedivého. Byly to improvizované hroby. „Podáme trestní oznámení na neznámého pachatele,“ prozradil Jukl.

Je jasné, že vztah mezi klubem a ultras je zničený. Fanoušci naznačují, že ochranka tvrdě jednala na příkaz Michálka s Juklem. „To není pravda,“ odmítl druhý z nich. „Klidně ses nimi sejdu, ale z jejich strany není zájem,“ tvrdil. Situace je napjatá.

Hradec hraje v neděli v Českých Budějovicích a příští středu s Žižkovem.

Postřeh, analýza

„Fotbal je jen záminka. Nenávidíme!“ Byly časy, kdy byl tohle slogan sparťanských chuligánů.

Je to výplod chorých mozků, lidí, co kazí fotbal, nejkrásnější hru na světě. Jasně, po pondělním derby Hradec – Pardubice, které skončilo šílenou bitkou mezi ochrankou a hradeckými ultras, se pod toto hodnocení fotbalu podepíše jen málokdo.

Derby mělo být svátkem, velkým zápasem. Na hřišti to nebylo vůbec marné: krásný gól Pavla Černého, muže s ikonickým jménem. Oprávněná penalta, mírně diskutabilní vyloučení, hradecký obrat.

Jenže tohle zapadá ve chvíli, kdy je hradecký klub, jedna z tradičních českých značek (v historii vyhrálo titul jen třináct klubů, Hradec je mezi nimi), v úpadku. Stadion je omletá věc, dlouholetá. Averze mezi vedením klubu a příznivci, tedy těmi nejhlasitějšími, ale také nejzlobivějšími, však v pondělí vylétla vzhůru jako teplota v červenci – a na sluníčku.

Hroby pro tři důležité postavy klubu jsou přes čáru. Je to tak. Humus. Stejně jako zásah ochranky při zápase. Jak může být mezi muži, co zajišťují bezpečnost (!), šílenec, který vycvičeným úderem srazí chlapa jen kvůli tomu, že vyvěsil transparent?
Ultras mají právo na názor, při zápase ho vyjádřili sloganem. Neměli být napadeni. Jenže oni zase nesmí vyhrožovat smrtí, to prostě nejde.

Bohužel, fotbal v Hradci padá dál. A to nejen z ligy.