Prakticky ze dne na den hodil kopačky do kouta, místo nich nazul lakýrky, navlékl sako a usadil se v kanceláři sportovního ředitele. Bývalý obránce a kapitán „votroků" Pavel Krmaš (36) je novou výraznou figurou v managementu prvoligového FC Hradec Králové.

„Osmnáct let jsem byl profesionálním fotbalistou, nyní vstupuji do jiné fáze svého života," uvědomuje si Krmaš.

Trávník znal dokonale, nyní vstoupil do pro něj neprobádaného terénu. S manažerským životem v profesionálním sportu nemá zkušenosti. Učí se za pochodu. I proto plánuje odjet do Freiburgu, kde osm let úspěšně působil, a podívat se, jak to Němci dělají.

„Věřím, že tam mám takové kontakty, že mě nechají nahlédnout pod pokličku víc, než normálnímu stážistovi. Třeba si přivezu poznatky, které by mohly náš klub obohatit," doufá.

Jak se cítíte v nové funkci?
Ještě to nechci moc hodnotit, jsem v této roli hrozně krátce. Na jednu stranu bych byl ještě radši v kabině. (usměje se) Ale už po tak krátké době vidím, že je mnohem jednodušší být hráčem než funkcionářem. Ale bohužel, věk se nedá zastavit. Pro mě to změna určitě bude. Jen doufám, že z pohledu výsledků to bude stejně úspěšné jako minulá sezona.

Říkáte, že být funkcionářem je náročnější. V čem spatřujete největší složitosti?
Jako hráč to máte hrozně jednoduché. Přijdete na stadion, odtrénujete, jdete domů a máte čistou hlavu. Maximálně jsem měl myšlenky, co jsem mohl v tréninku udělat lépe nebo hůře. Musel jsem se ještě starat o svoje tělo, abych byl maximálně připravený a dobře hrál. Tím to haslo. Na druhém břehu to není taková fyzická zátěž, ale řešíte spoustu věcí kolem. Hlavně organizačních. Jsem neustále na telefonu, snažím se mužstvu vytvořit servis. Nechci říct, že je to nezvyk, vždyť takhle funguje drtivá většina lidí a ne každý z nich je profesionální sportovec. Já to zažíval osmnáct let, nyní vstupuji do jiné fáze svého života.

Kdy jste poprvé začal seriózně přemýšlet o pozici sportovního ředitele?
První impuls a první kontakt přišel už v zimě, ale oddaloval jsem to. Chtěl jsem se plně soustředit na sezonu. Po postupu jsem se rozhodl skončit a jednání začala být intenzivnější. Mluvil jsem jak se členy představenstva, tak s trenérem Pilným. Řekli jsme si, jak by věci měly fungovat a nakonec jsme se domluvili. Nebudu zastírat, že spíš jsem chtěl pracovat s mládeží. Vzal jsem si čas na rozmyšlenou, byl jsem si vědomý, že taková nabídka se už nikdy nemusí opakovat.

Proto jste do toho šel?
Velmi pozitivní vliv na mě měli trenéři, kteří u áčka jsou.  Během minulé sezony jsme si porozuměli lidsky a v drtivé většině i ve fotbalových názorech. Teď bych měl být jejich nadřízeným a zároveň jejich oponentem. Budeme spolu vést diskusi. Myslím si, že už vzhledem k tomu, co jsem řekl, to nebude problém a splníme cíle, které si před sebe klademe. Tedy udržet Hradec v první lize.

Osm let jste působil na vrcholové úrovni ve Freiburgu. Asi by neškodilo přinést do českého fotbalu trochu německého pohledu, co říkáte?
Už jsem se o tom bavili s lidmi z představenstva. V průběhu sezony bych chtěl odjet do Freiburgu na stáž a snažil se posbírat některé informace z pozice funkcionáře. Věřím, že tam mám takové kontakty, že mě nechají nahlédnout pod pokličku víc, než normálnímu stážistovi. Třeba si přivezu poznatky, které by mohly náš klub obohatit.

Vaším hlavním úkolem bude složení prvoligového mužstva, které doposud rozšířil obránce Jan Mudra a dva testovaní hráči – záložník Milan Černý ze Slavie a moldavský bek Iulian Erhan. Máte ještě někoho v hledáčku?
Ano, někoho bychom ještě přivést chtěli. Jednání probíhají, ale v tuhle chvíli není nic dotažené.

Jak to vypadá s Tomášem Jirsákem? Posunula se rokování?
Tomáš má eminentní zájem působit v našem klubu. Je připravený sednout do letadla a okamžitě přiletět. Bohužel zatím se nám ho nepodařilo z Kazachstánu dostat.

Irtyš Pavlodar hraje v domácí lize o titul, za hráče chce odstupné. Ztroskotávají jednání na rozdílných představách o finančním vyrovnání?
Ano, dá se to tak říct. Je tam finanční aspekt. Není jednoduché ho ze smlouvy vyvázat.