Krajská fotbalová I. A třída mužů napsala podzimní kapitolu. Polovinu z šestnácti týmů tvoří zástupci z hradeckého okresu. Funkcionáři a trenéři těchto celků hodnotili první půlku soutěže a prozradili vyhlídky do jara. Odpovídali na pět otázek:

1. Jak hodnotíte vystoupení týmu v podzimní části I. A třídy?
2. S čím jste byl v herním projevu mužstva spokojen?
3. Kde vás naopak tlačila bota?
4. Jak pojmete zimní přípravu?
5. S jakými vyhlídkami půjdete do jarní části?

TŘEBEŠ - Vlastimil Krykorka, vedoucí mužstva:

1. Do podzimu jsme šli s tím, že se chceme pohybovat v horní části tabulky a vytvořit si co nejlepší podmínky pro jarní část, která nám zatím tradičně nevychází. Mladý tým oproti minulé sezoně ještě více omládl a tak hlavním úkolem bylo pracovat na psychice, nezpanikařit s první prohrou a chtít se zlepšovat. Myslím, že se nám to vcelku podařilo. Pozitivem bylo i zařazení několika kluků z B týmu, kde se nad nimi už lámala hůl. V tom všem se kladně odráží i tvrdší ruka trenéra Kincla, který si do toho nenechá moc mluvit a všem měří stejným metrem. Věříme, nebo spíš chceme věřit, že kluci ještě v této sezoně neřekli poslední slovo, pokud jim vydrží chuť a pochopitelně zdraví.

2. Podařilo se nám udržet kvalitní obrannou hru a to i přes další omlazení hráčů obrany. Zde sehrálo pozitivní roli podřízení se tomu, že bránění už zdaleka není pouze věcí obránců. Zlepšilo se přebírání hráčů. Máme běhavou zálohu a konečně střílíme i více gólů. Naše hra se oproti minulosti zjednodušuje. A hlavně tým se dokáže podržet a zvednout i za nepříznivého vývoje.

3. Výše citovaná pozitiva mají ale stále své rezervy. Mnoho sil nás stojí nepřesnou kombinací ztrácené míče okolo poloviny hřiště. Ty také znehodnocují snahu o rychlejší a efektivnější přechod do útoku. Vypořádat se také musíme s pasivní vyčkávací hrou některých „odrostlejších" týmů, což nám doposud dělá značné problémy. S tím souvisí i lepší vyhodnocování okamžitých situací – kdy nahrát a kdy to vzít na sebe. Ale to všechno je daň za menší zkušenost a mládí týmu. Na všem zmiňovaném se snažíme pracovat. Věřím, že máme šanci se posunout dál.

4. Naostro začínáme trénovat v půlce ledna. Ale už nyní začínají ti nejpoctivější pracovat na své fyzičce v posilovně a při výbězích do terénu. S ohledem na finanční možnosti klubu jsme rádi za přáteláky, které budeme moci v zimě sehrát na umělce. Pomoci má i krátké soustředění na přelomu února a března společně s dorostenci a B týmem. I na něj pojedou kluci z větší části za své. A 12. března zase na to.

5. V Třebši všichni funkcionáři, trenéři i hráči fungují bez nároku na jakoukoliv odměnu. Tým je až na tři výjimky složen již léta výhradně z odchovanců. Každý úspěch proto těší o to víc a přijímáme jej s pokorou. S tou se musíme dívat i do jara. Cítíme šanci posunout káru třebešského fotbalu do míst, o kterých se nikomu v klubu před deseti lety ani nesnilo. Současně si ale uvědomujeme, že to ani zdaleka nemusí vyjít a proto to taky nahlas ze mě nedostanete.

KUNČICE - Richard Vlášek, trenér:

1. S umístěním jsme spokojeni. Cíl byl splněn, v některých částech i překročen.

2. Skvělá byla útočná činnost, počet vstřelených branek hovoří za vše, dále nový herní styl s prolínáním postů a v neposlední řadě i kombinační hra.

3. Obranná činnost celého týmu, inkasujeme moc gólů.

4. První trénink máme 31. ledna. Od 2. do 5. února bude soustředění ve Vrchlabí. Následovat budou tréninky v domácích podmínkách.

5. Obhájit postavení z podzimu a udivovat soupeře i naše diváky totálním fotbalem.

NOVÝ HRADEC - Václav Vašata, předseda klubu:

1. Mužstvo navázalo na kvalitní výkony z konce loňského ročníku, kdy si začal sedat herní styl, jakým se chceme prezentovat. Osobně hodnotím vystoupení týmu kladně, až na dvě zbytečné tříbodové ztráty doma, kdy jsme jeden duel nezvládli kvůli špatně zvolené taktice a ve druhém jsme naprosto propadli v útočné fázi. Pozitivně lze hledět i na fakt, že kromě skvěle hrajícího Vrchlabí nás nikdo jednoznačně nepřehrál. S trochou štěstí mohlo být umístění lepší, ale musíme být pokorní, neboť jak nám ukázala některá podzimní utkání, mezi výhrou a prohrou je tenká linie. To také dokazuje postavení některých týmů v tabulce.

2. Po dlouhé době má Nový Hradec pozitivní skóre. Ale jednoznačným plusem bylo odstranění futsalových návyků s miliónem přihrávek bez fotbalového efektu. Hra byla na podzim více přímočará. Když na jaře ještě více využijeme rychlostně disponované křídelní hráče, průměr vstřelených gólů určitě vzroste. Věřím, že střelci přes zimní přestávku nezamrznou.

3. Velké problémy nám dělají zápasy na hřištích menších rozměrů a na hůře připraveném povrchu. Bohužel v týmu, až na výjimky, nemáme bojovníky, kteří by dokázali v těchto atypických utkáních převážit misky vah na naši stranu. Fotbal je krásný v tom, že stále je co zlepšovat. Jen práce a tréninková morálka pomůže k odstranění nedostatků ve hře. A my jich samozřejmě také máme více než dost.

4. Normálně jako každý rok – umělá tráva na Slavii či FC Hradec kombinovaná s areálem FC Nový Hradec.

5. Těžká otázka. Uvidíme třeba po pěti jarních kolech. Hlavně se snažit hrát dobrý fotbal. A budovat kádr pro další úspěšné působení v krajských soutěžích.

ČERNILOV - Jaroslav Pokrupa, předseda klubu:

1. Po podzimu jsme chtěli mít 24 – 28 bodů, což nemáme. Chybí nám dva body ze zápasu s Roudnicí, uspět jsme chtěli i s Náchodem B a především s hradeckou Lokomotivou. Vládne nespokojenost s počtem bodů, ale jako neúspěšnou podzimní část nehodnotíme.

2. Určitě s nasazením v domácích zápasech a celkově s kombinační hrou. Do týmu dobře zapadli mladí hráči Roubal a Honza Žaba.

3. V letním období skončili ze studijních či rodinných důvodů Pavel Charous, Pavel Ježek a Ondra Šrámek, tyto hráče se nám nepodařilo zcela nahradit. Víme, že máme problém na stranách, potřebujeme obránce a dva krajní záložníky. Na jaře budeme chtít hrát na více útočníků.

4. Zimní příprava bude probíhat v domácím prostředí. Chceme zavést víkendové bloky, neboť velké množství hráčů studuje, případně pracuje na směny. Pátek trénink, sobota přátelské zápasy s týmy krajského přeboru na umělce v Novém Městě nad Metují, neděle trénink a k tomu trénink v úterý společně s B týmem.

5. Chceme rychle získat potřebné body a jaro si výsledkově i herně užít.

ROUDNICE - Zdeněk Mikan, asistent trenéra:

1. Podzimní část se nám nevydařila podle představ. Nepodařilo se nám optimálně doplnit v létě kádr, v průběhu podzimu se nám nevyhnula zranění a některé další faktory, které vedly k tomu, že jsme odehráli většinu utkání v omezeném počtu. Neměli jsme potřebnou konkurenci a variabilitu pro zdárné odehrání zápasů. Ve většině duelů jsme nepropadli herně, ale výsledkově to byla bída. Paradoxně jsme bodovali v posledních utkáních s Náchodem B a Třemešnou, kdy jsme hlavně ve druhé půli tahali za kratší konec.

2. Herní projev byl po většinu utkání dobrý. Kluci se snaží hrát fotbal, což je někdy až na škodu. Někdy potřebujeme hru a řešení herních situací zjednodušit, být přímočařejší a důraznější. Zrychlit a zefektivnit přechodovou fázi, než se soupeř zorganizuje. Velkou slabinou je koncovka. Po půlce soutěže máme pasivní skóre, přitom máme téměř nejméně obdržených gólů. Hráče můžu pochválit za přístup k utkáním a za tréninkovou morálku.

3. Potřebujeme rozšířit kádr, na čemž už pracujeme. Potřebujeme pro naše mladé hráče více náročných utkání, aby posbírali zkušenosti a získali správné fotbalové automatismy. I přes dobrou účast na trénincích jsme odpadali v závěrečné třetině utkání. Budeme muset dát více důrazu na fyzičku.

4. Začneme zhruba v půlce ledna, budeme trénovat dvakrát až třikrát týdně a už máme naplánováno několik přípravných utkání na bydžovské umělce.

5. Chceme pokračovat v tom, co začalo v létě. To je postupná obměna hráčského kádru. Výsledkově chceme stoupat tabulkou. Rádi bychom dostali na domácí zápasy více diváků, což je v konkurenci mnoha mužstev v okolí složité, ale třeba je boj o záchranu naláká. Snad jde o velkou nadsázku, neboť je to něco, čemu se chceme hned zkraje jara vyhnout.

NEPOLISY - Radek Matys, trenér:

1. V podzimní časti se nám nepovedlo navázat na vcelku povedený loňský ročník. Ke spokojenosti nám chybí 6 až 9 bodů, které jsme mohli získat na začátku sezony, ale přístup některých hráčů k tréninku a bohužel i k zápasům nebyl zcela podle našich představ.

2. - 3. Herní projev nebyl ideální a ke spokojenosti nám chybí lepší defenzivní činnost celého mužstva, ale kde nás tlačí bota nejvíce oproti minulé sezoně, je proměňování šancí.

4. Přípravu zahájí tým už pod novým trenérem Ladislavem Dosedělem. Já v Nepolisech končím. Chtěl bych, aby mužstvo příchodem nového kouče získalo nový náboj. Tímto bych chtěl poděkovat vedení, hráčům a divákům za tři krásné sezony.

5. Doufám, že si kluci pod novým vedením brzy zajistí záchranu, posunou se do klidného středu tabulky a budou fotbalem bavit nejen sebe, ale i naše výborné fandy.

LOKOMOTIVA HRADEC - Svatoslav Kopecký, prezident klubu:

1. Vzhledem k tomu, že jsem byl ORK KFS důrazně upozorněn, abych se vyjadřoval pouze ke sportovním výkonům, soustředím se jen na ně. Ze začátku soutěže jsme měli coby nováček trochu problémy, ale postupně jsme se většině týmům vyrovnali, nebo alespoň jim byli důstojným soupeřem. Některé slibně rozehrané duely jsme naší nezkušeností nedokázali dotáhnout k bodovému zisku. Věřím, že to se na jaře zlepší.

2. Spokojeni jsme byli především s bojovností a s vůlí v I. A třídě uspět.

3. Naopak nespokojeni jsme byli s nedisciplinovaností některých hráčů.

4. Příprava bude jako vždy stejná, tedy s chutí se dobře připravit na jaro.

5. Především se pokusíme zachránit v soutěži. S tím i souvisí, že se pokusíme vyvarovat chyb, které nás srážely.

TŘEBECHOVICE - Karel Bíl, vedoucí mužstva:

1. Naše podzimní vystoupení bylo tristní. Sice jsme dobře začali, ale následujících 8 proher nás přišpendlilo na samotný konec tabulky. V závěru jsme se trochu zlepšili a dostali se na současné předposlední místo.

2. Spokojenost přišla jen v závěru, kdy jsme získali šest bodů. Spokojen jsem byl s bojovností mužstva a se standardními situacemi.

3. Boty nás tlačí celý podzim, protože děláme spoustu chyb v rozehrávce. Tím jsme ztratili několik zápasů.

4. Zimní přípravu pojmeme aktivně. Budeme tvrdě trénovat jak na umělé trávě, tak i v tělocvičně. Pokusíme se posílit o dva až tři hráče.

5. Do jara chceme vstoupit výhramia posunout se v tabulce na místa, která znamenají záchranu v I. A třídě.

Tabulka po podzimu:
1. Vrchlabí 15 11 0 0  4 44:27 33
2. Třebeš 15 10 0 1  4 43:18 31
3. Hostinné 15  8 3 1  3 37:30 31
4. Kunčice 15  9 0 2  4 45:34 29
5. Náchod B 15  9 0 0  6 42:25 27
6. Nový Hradec 15  8 1 1  5 34:28 27
7. Bílá Třemešná 15  8 0 0  7 41:35 24
8. Trutnov B 15  7 1 1  6 35:36 24
9. Úpice 15  7 0 0  8 29:29 21
10. Černilov 15  5 2 1  7 23:35 20
11. Roudnice 15  4 3 1  7 25:26 19
12. Nepolisy 15  6 0 0  9 32:41 18
13. Sobotka 15  5 0 2  8 29:43 17
14. Loko Hradec 15  4 2 0  9 28:36 16
15. Třebechovice 15  4 0 1 10 17:38 13
16. Týniště n. O. 15  2 1 2 10 21:44 10