Ano, Luboš Kubík proráží na fotbalovou scénu i jako kouč. Dráhu hlavního trenéra odstartoval netradičně v zahraničí, když kývl na nabídky druholigové Wroclavi a posléze anglického Torquay (4. liga). V žádném z těchto klubů však na delší čas nezakotvil a angažmá na vlastní žádost předčasně ukončil. V neděli bude populární „Kuba“ poprvé šéfovat české lavičce, v divizi C povede Týniště nad Orlicí. Jeho úkol je jasný, zachránit tým v soutěži.

Musel jste se dlouho rozmýšlet, než jste kývl na nabídku z Týniště?
Je to spíše kamarádská výpomoc. Byl jsem osloven, zda bych týmu alespoň do konce sezony trenérsky vypomohl. Byl jsem se podívat na zápase v Chocni a pak se rozhodl, že to vezmu.

Takže by to ve vašem trenérském životě měla být spíše epizodní záležitost?
To ne. Beru to jako normální práci.


Co vám ukázaly první tréninky, má mužstvo na záchranu?
Hráčský kádr je solidní, pevně věřím, že to zvládneme.


Premiéru zažijete na hřišti suverénního lídra – liberecké rezervy…
To se nedá nic dělat. Uvidíme, co se tam bude dít.


Pojďme k vašim předcházejícím angažmá, v Polsku i Anglii jste skončil z vlastní vůle, proč?
Ve Wroclavi došlo po sedmi kolech k výměně prezidenta klubu, s nímž jsem se v řadě věcí neshodl. Nebyl to fotbalový odborník a chtěl mi do toho hodně mluvit. Takže jsem to raději sám vzdal. V Anglii to bylo trochu jiné. Když jsem tam šel, bral jsem to jako další užitečnou zkušenost, protože se tam coby trenér člověk nedostává každý den. Bohužel jsem netušil, že na tom finančně Torquay není moc dobře. Kádr se mi postupně tenčil, takže se také stalo, že jsem zápas končil pouze s jedním náhradníkem. Když jsem viděl, že nemám šanci tým posílit a udržet ho v soutěži, rezignoval jsem.


Jakou úroveň má vůbec čtvrtá anglická liga?
Kvalitou se rovná naší druhé lize, spíše bych řekl její horní polovině.


Vzal jste si z nepříliš povedených zahraničních štací do budoucna nějaké ponaučení?

Jak se říká, každá zkušenost je dobrá. Zkrátka jsem do toho šel. Věděl jsem, že to nebude jednoduchá práce, ale bavilo mě to.


Coby hráč jste poznal řadu trenérů. Našel jste v některém z nich inspiraci pro vlastní práci?

Každý trenér vám svým způsobem něco dá. Snažím se především využívat poznatky z doby, kdy jsem působil v Itálii, Francii, Německu či Spojených státech amerických. Fotbal se samozřejmě neustále vyvíjí, čemuž musíte tréninkový proces přizpůsobovat. Důraz ale hlavně kladu na práci s míčem. V ní momentálně spatřuji největší slabinu českého fotbalu.


Jak už bylo řečeno, působil jste v Polsku, kterému spolu s Ukrajinou bylo přiřknuto pořadatelství mistrovství Evropy 2012. Byla to podle vás správná volba?
No, budou si muset pořádně máknout. Ať už se jedná o vybudování nových stadionů či celkové infrastruktury. Jsem opravdu velmi zvědav, jak to zvládnou.


Přesuňme se na skok ke Gambrinus lize. Slavia se momentálně hřeje na výsluní a předvádí divácky atraktivní fotbal. To vás coby bývalého slávistu musí určitě hřát u srdce…

Dobře znám filozofii Karla Jarolíma, která mi je téměř vlastní. Je to především jeho práce, má rád technický fotbal se spoustou přihrávek. Hra se pak musí líbit. Jenom si přeji, aby to Slavia dotáhla k titulu. Hodně napoví pondělní derby na Spartě.


Co vy, nelákalo by vás to v nějaké funkci zpátky do Edenu?
Tak daleko nepřemýšlím. Situace v českém fotbale se mi moc nelíbí. Zatím nebyla učiněna dostatečná očista z let předešlých, spojených s korupční aférou. Jako trenér bych v Čechách zatím ani ve vyšších soutěžích působit nechtěl. I proto jsem si to zatím chtěl vyzkoušet „pouze“ v Týništi.


I tak se určitě ocitnete pod velkým tlakem, od Luboše Kubíka bude veřejnost přeci očekávat hlavně úspěchy…
Souhlasím, ale s tím nic nenadělám. Mně jde hlavně o to, abych klukům něco dal. Když mě trenéřina bude bavit a naplňovat, budu ji rád dělat dál, když ne, tak se budu věnovat něčemu jinému.


Poslední otázka směřuje k FC Hradec Králové, kde jste před časem působil coby sportovní manažer. Co soudíte o postavení týmu v druholigové tabulce?

Hradeckému fotbalu fandím, i když se nachází v nepříliš dobré situaci. Věcí stále omílanou je nevyhovující stadion. Ten „votrokům“ bere body i fanoušky. Těžko na něm mohou bojovat o návrat do nejvyšší soutěže. Vždyť divák na hřiště ani pořádně nevidí…