Osm měsíců působí ve funkci sportovního ředitele FC Hradec Králové LUBOŠ KUBÍK. Řeč se slavným fotbalovým internacionálem se však netočila pouze kolem úspěšného podzimního tažení „votroků“ druholigovou soutěží, ale také o současném stavu reprezentace, období, kdy emigroval, či blížícím se finále Davis Cupu.

Takže nejprve k Hradci. Období, kdy jste nastoupil, bylo nezáviděníhodné. Jak se cítíte nyní na židli sportovního ředitele?
Začínalo se v nelehké situaci. Potřebovali jsme se hlavně vyhnout sestupovým starostem a udělat si o mužstvu obrázek. To se podařilo. V létě nám pak vyšla příprava, pohoda se přenesla i do soutěže. Průběžně snad můžeme být spokojeni.

Po nevydařené loňské sezoně jste si dal za úkol zapracovat na psychice týmu. Spatřujete velký pokrok?
Podle dosažených výsledků v této otázce určitý posun je, i když jsme se drobným zakopnutím nevyhnuli.

Před podzimní částí jste uvedl, že byste si přál vytvořit mužstvo, které bude hrát v horní polovině tabulky a bude si připravovat půdu pro postup do ligy. Zaskočilo vás, že se tak může stát už po jarních
odvetách?
Musím přiznat, že tím zaskočen jsem. Samozřejmě mile. Po špatné jarní části jsem tohle opravdu nečekal. Kádr byl totiž doplněn minimálně. Laťku jsme si zvedli, teď už boj o postup musíme brát jako realitu.

V létě přišli jen Hochmeister, Dorotík a mladý Janoušek. Kolik posil jste si vyhlédli nyní?
Ještě připomenu, že se vrátil Pavel Černý. To bylo pro tento tým velmi důležité. S trenérem a vedením celého klubu jsme se dohodli, že velký zásah do týmu dělat nebudeme. Kvalitní hráče na posty, kde nás tlačí bota, chceme, ale víme, že to nebude jednoduché. Naše finanční možnosti nejsou takové, jaké mají větší kluby. Je to kolikrát otázka trpělivosti. Rádi bychom také dávali příležitost vlastním odchovancům.

Je někdo na odchodu?
O ničem nevím. Zřejmě nás opustí jen Jarda Grim, který přišel na hostování v polovině podzimní části.

Pojí vás velké kamarádství s Ivanem Haškem, stávajícím předsedou ČMFS. Probírali jste i variantu, co by se dělo, kdyby Hradec opravdu do první ligy postoupil?
Tohle jsme vůbec neprobírali. Jsme teprve v polovině soutěže, na všechno je brzo. Ivan má v tuhle dobu úplně jiné starosti.

Coby slavný internacionál jste jistě sledoval propadák případných adeptů na reprezentační dres v Emirátech. Za jak dlouho se podle vás Česko může probít na vrcholnou evropskou či světovou akci?
Samozřejmě bych si přál, aby to byla hned ta příští. Ale tenhle neúspěch nám jasně ukázal, kde momentálně jsme. V reprezentaci skončila řada velkých hráčů a zacelit po nich díry není jednoduché. Někteří kluci jsou dobří, jenže se už jedná o evropský průměr. Už nemáme Nedvědy, Šmicry, Poborské. Soupeři se nás už zákonitě tolik nebojí. Čeká nás přestavba nároďáku. Míša Bílek tam musí zapracovat nové hráče, rovněž bude záležet, jaké soupeře dostaneme v kvalifikaci do skupiny. Naše renomé je bohužel stále ve složitější situaci.

Fotbalovým světem nyní hýbe Henryho ruka v barážovém utkání o MS s Irskem, po níž se zrodil jediný, rozhodující gól. Irové podali protest a chtějí být na šampionátu coby 33. tým. Vzal byste je?
To je naprostý nesmysl. V zápalu boje ruku těžko hnedka někdo přizná, obzvláště když hrajete o mistrovství světa. Je to spíše na zvážení do budoucna pro organizace FIFA a UEFA z hlediska zavedení kamerových systémů či brankových rozhodčích. Teď je z toho hon na Henryho, ale jen proto, že to je strašně zmedializované. Podobných gólů padá strašně moc i v jiných soutěžích, a neřeší se to. Regule jsou dané. Zápas skončil, Irové mají smůlu. I když já jsem jednou opakovaní utkání zažil.

Kdy?
To jsem byl v Norimberku. Bayernu uznali gól, který vůbec nebyl, a oni byli tak féroví, že přistoupili na opakování zápasu, aby byl klid.

Jak to dopadlo?
(směje se) Dali nám bůra a já dostal červenou kartu.

Když už jsme hovořili o mistrovství světa, setkáváte se pravidelně s „italskou“ partou, s níž jste v roce 1990 prošli až do čtvrtfinále…
S hodně klukama jsem v kontaktu. Většina z nás je ve fotbale aktivně činných. Teď nedávno jsem byl za Luďkem Mikloškem na West Hamu.

Jedním z vašich tehdejších spoluhráčů byl i Ivo Knoflíček. Spolu jste v roce 1988 emigrovali. Prý jste tehdy moc času na rozhodování neměli…
Byla to rychlovka. Mělo o nás zájem Derby County, jenže se to nevyřešilo finančně. Proto jsem se obrátil na Fiorentinu, která mě moc chtěla. Slíbili mi, že s českou federací všechno doladí, a tak se také stalo.

Jak jste v Itálii prožíval listopadovou sametovou revoluci, která Čechům před dvaceti lety otevřela hranice na Západ…
Italové měli běh okolností dobře zmonitorovaný. Přísun informací byl velký. Na Vánoce jsem pak od klubu dostal speciální volno. Měl jsem půjčené auto a mohl se přijet podívat. Byla radost, když mě na hranicích jenom řekli: „Jeďte.“ A dál už nic nekontrolovali.

Zpět do reality. Čeští tenisté budou od pátku usilovat o salátovou mísu. Vy se prý velmi dobře znáte s Radkem Štěpánkem, takže zřejmě budete přilepený u obrazovky…
Pokud mi do toho něco důležitého nevleze, tak ano. V Americe jsem občas za Štěpcem (přezdívka Radka Štěpánka – pozn. red.) a jeho trenérem Petrem Kordou byl. Všem klukům budu moc držet palce. Doufám, že Španělům udělají čáru přes rozpočet.