Lavičce bude nově šéfovat OLDŘICH MACHALA, jenž převzal mužstvo v letní přestávce po Pavlu Malurovi.

S týmem pracujete něco přes měsíc. Máte dojem, že jste hráče poznal už dostatečně?
Myslím, že ano. Odehráli jsme spoustu zápasů včetně pohárového. V tomto směru už nepotřebuji žádnou radu, kdo by měl kde hrát. Kluci k utkáním přistupovali velmi dobře, ale je to jenom příprava. Všechno začne naostro až v neděli.

Do kabiny jste podle všeho přinesl svěží vítr. Hráči si tréninky i atmosféru v kabině pochvalují. To musí být pro trenéra příjemné zjištění…
Jsem z toho všeho pozitivně naladěn. Důvěry, kterou tady s Michalem Šmardou (Machalův asistent – pozn. red.) máme, si velmi vážím. Je to ale jenom začátek. Hlavně potřebujeme soutěž dobře zahájit.

Ještě k vašemu asistentovi. Zdá se, že jste vytvořili ideální tandem. Jakým způsobem máte vymezeny kompetence při trénincích či koučování?
Jsem hlavní trenér, ale Michal má dostatek prostoru, aby uplatnil svoje představy. Tréninky, které vede, jsou velmi dobré. Střídáme se v tom. Michal tady není od toho, aby nosil kužele. Je to můj rovnocenný partner. Když třeba chceme vystřídat, tak se domlouváme, i když je jasné, že poslední slovo budu mít vždycky já. Ale tak to prostě má být.

Do Hradce jste přišel s určitou fotbalovou filozofií. Daří se vám ji naplňovat?
Doufám, že ano. Snad to už některé přípravné zápasy naznačily. S příchodem mistrovských utkání do toho vstoupí ještě tlak a psychika. Pokud se s tímto hráči patřičně vyrovnají, bude náš fotbal stát za to. Budeme si vytvářet šance a snad je i proměňovat.

Jak už jste řekl, v přípravě jste odehráli velmi dobré a pohledné zápasy třeba i s prvoligovými týmy. Jenže. Ve druhé lize se soupeřům v Hradci Králové většinou do otevřených partií příliš nechce. Jste na to připraveni?
Musíme s tím každopádně počítat a umět si s tím poradit. Jestliže máme nějakou kvalitu a chceme usilovat o špici, tak se s tím vypořádat prostě musíme. Jedině tak můžeme vyhrávat.

Byl v tomto směru poučný poslední zápas v Živanicích, kde jste do divizního soupeře museli bušit, ale přesto dvakrát inkasovali?
Poučné to samozřejmě bylo. Dostali jsme dva hloupé góly, které jsme soupeři sami nabídli. To se prostě stávat nesmí.

Pojďme k novým tvářím. Těmi nejvýraznějšími jsou Fischer, Kalousek, Poděbradský a především Kaufman, jehož příchod z německého Aue by měl být brzy dotažen do zdárného konce. Jste spokojen s posílením kádru?
Všichni jsou velmi kvalitní. Fischer by měl být hráčem, který nám vyřeší post ve středu hřiště. Může hrát jak ofenzivního, tak defenzivního záložníka. Má přehled ve hře a velmi dobrou finální přihrávku. Poděbradský s Kalouskem jsou zkušení obránci, a pokud bude všechno vyřešeno s Jirkou Kaufmanem, tak získáme dalšího velmi kvalitního hráče.

Kaufman s vámi zatím pouze trénuje. Jaký na vás dělá dojem?
Jirka hrál osm let v Německu, kde nastupoval v první a druhé bundeslize, takže něco umět musí. Má velké zkušenosti, výborné zakončení, převzetí míče a schopnost pro kombinaci. Jen se ještě musí dostat trošku víc do kondice, ale to on zvládne. Určitě nám může hodně pomoci.

Částečně by se jeho příchodem mohla přebít absence Václava Pilaře, který kvůli zranění kolene začátek sezony nestihne…
To je asi jediná negativní věc z přípravy. Jeho zranění stejně jako Jirky Krejcara mě hodně mrzí. Věřím, že oba budou brzy v pořádku a rychle se zapojí do přípravy.

V kádru jste si překvapivě ponechal Zierise, jenž přišel z dorostu…
Jedná se o středního obránce. Měří 190 centimetrů, má talent a chuť pracovat. Proto v týmu zůstává.

Poměrně často jste v přípravných utkáních sázel na útočnou dvojici Černý – Dvořák. Dohromady nastříleli 16 branek, takže se zdá, že jim to spolu svědčí. Dáte jim šanci v neděli proti Karviné?
Že jim to spolu jde, je pozitivní zjištění. Pořád je to ale jenom příprava. Zúročit to musí hlavně v mistrovské soutěži. Sestavu si zatím nechám pro sebe.

Prozraďte alespoň, kdo bude chytat. Před začátkem letní přípravy jste říkal, že Podhajský a Lindr jsou na stejné startovní čáře. Kdo tedy bude jedničkou?
Jasno už mám. Chytat začne Jirka Lindr. Oba jsou to velice kvalitní brankáři, takže to pro mě bylo dost složité rozhodování. Přednost dostal Jirka. Věřím, že to Karel pochopí, je to pravý profesionál.

Druhá liga bude zřejmě znovu velmi vyrovnaná. Kde byste Hradec rád viděl po podzimní části?
Na postupovém místě.

Hradecký fanoušek, je náročný fanoušek. Počítáte s tím?
Chtěli bychom naše příznivce navnadit dobrými výkony a hlavně výsledky. Jedině tak jim můžeme přinášet radost a nalákat je na stadion.