Po nečekaném vyhazovu ze Slovácka, s nímž ve druhé lize nasbíral v podzimní části nejvíce bodů, s radostí kývl na nabídku trenérského angažmá v Hradci Králové. Před ambiciózního kouče PAVLA MALURU (nar. 24. prosince 1970) postavil nový zaměstnavatel jediný cíl – postoupit do první ligy. „Je to pro mě ohromná výzva,“ pronesl Malura bez váhání.

Překvapilo vás, že jste byl pro hradecké vedení kandidátem číslo jedna? Jak dlouhou jste dostal lhůtu na rozmyšlenou?

Zpráva, že od mužstva odešel Luděk Klusáček, mě překvapila. Následná nabídka jít trénovat do Hradceměsamozřejmě potěšila. První kontakt proběhl před vánočními svátky. Dlouho jsem se nerozmýšlel. Po Vánocích jsme si pak dali schůzku a dohodli se.

S jakou vizí přicházíte do Hradce?

Vize je tady jasně daná, tedy postup do první ligy. I podle rozhovorů, které jsme vedli s panem Juklem (generální ředitel FC Hradec Králové – pozn. red.), je cítit, že pro to chce klub udělat maximum. To samé platí i v mém případě.

Ztráta na postupovou příčku činí tři body. Je to hodně, nebo málo?

Smazat toto manko v silách hradeckého kádru rozhodně je. Už když jsem trénoval Slovácko, tak jsem Hradec považoval vzhledem k hráčské kvalitě za jednoho z nejvážnějších konkurentů v boji o postup. Navíc se mužstvo stále doplňuje, na jaře tedy budeme ještě silnější. Věřím, že se nám to podaří zvládnout.

Jak už bylo řečeno, kádr už určitými změnami prochází. Přišli Dian s Němečkem, které si vyhlédl bývalý kouč Klusáček.

Byl to dobrý tah. Oba jsou výborní hráči a ve druhé lize patřili k těm nejlepším. Teď už bude záležet jenom na nich, jak do týmu zapadnou a hlavně jakým způsobem budou pracovat, aby byli těmi pravými posilami. Posilování prý nekončí.

Koho byste si ještě přál do mužstva?

Nerad bych zatím někoho jmenoval. Určité představy máme a musím říct, že se jedná o zajímavé hráče se zkušenostmi z první ligy. Kdyby se jejich příchody povedlo dotáhnout, bylo by to fantastické.

To zní zajímavě. Znamená to, že nejmenovaní jedinci pravidelně na podzim hrávali první ligu?

Ano. Příprava měla být zahájena 7. ledna.

Budete něco měnit na tomto termínu?

Ne. Hráči si podle toho zařídili dovolenou, a bylo by proto nesmyslné to nějak měnit. Vznikly by jen zbytečné komplikace. Co vím, tak Hradec trénoval prakticky až do poloviny prosince, takže si hráči takové volno zaslouží.

Plánujete změny v realizačním týmu?

Každý trenér si obvykle volí i svého asistenta? Maximálně by došlo k rozšíření realizačního týmu. Momentálně to ale není aktuální. Případní spolupracovníci jsou zatím vázáni v jiných klubech.

Vraťme se ještě ve stručnosti k vašemu překvapivému odvolání ze Slovácka? Cítíte stále hořkost?

Když jsem odcházel, byl jsem hodně zklamán. Ani ne však z toho, že jsem byl odvolán, to se ve fotbale stává, ale spíšeměto mrzelo kvůli hráčům, které jsem do Slovácka přivedl. Mužstvo bylo na dobré cestě vrátit se do první ligy, předváděli jsme dobrý fotbal, a pak se stane tohle. Teď už to ale beru s nadhledem, takový je prostě život.

Musel jste prý skončit, protože jste se vedení nehodil „do krámu“…

Nerad bych to nějak hlouběji rozebíral. Jistá prohlášení na veřejnosti pro mne byla ranami pod pás a svědčila o úrovni některých lidí, kteří v klubu působí. Když někdo řekne, že jsme získali jedenatřicet bodů hlavně díky štěstí, tak je to neférové nejen vůči trenérovi, ale i vůči hráčům, realizačnímu týmu a lidem, kteří fotbal ve Slovácku dělají.

Když by se vám podařilo postoupit s Hradcem, bral byste to jako určitou satisfakci?

Až na pár výjimekmáms lidmi a hráči působícími ve Slovácku výborné vztahy. Jsou tam navíc vynikající fanoušci. Proto bych si přál, aby do ligy postoupil z prvního místa Hradec a z druhého Slovácko.