Jakub Šípek je jedním z nich. Je mu sedmnáct roků a od pondělí se pere o životní šanci. Jako nejlepší střelec dorostenecké ligy dostal příležitost probít se do kádru fotbalistů Hradce Králové. Tedy do první ligy.

„Z dorostenců nás zaujal nejvíc," netají trenér prvního mužstva Bohuslav Pilný. „Je možné, že s námi už zůstane," vzkáže mladíkovi, aby makal.

Šípek tak předehnal jiného forvarda, jenž se měl stát hradeckou budoucností. Jiří Miker byl před třemi lety na roztrhání – testovala ho slavná Chelsea či nizozemský klub Twente Enschede. Jenže pak se zasekl, na což mělo velký vliv i těžké zranění kolena.

Proto je i dál v dorostu, zatímco jeho mladší spoluhráč Šípek si na podzim vybojoval možnost zkusit fotbal na nejvyšší úrovni. V dorostenecké lize totiž nasázel třináct branek a je jejím nejlepším střelcem.

„K tomu má několik asistencí. Proto vyhrál i kanadské bodování dorostenecké ligy," upozorňuje trenér týmu do devatenácti let Karel Havlíček, bývalý hráč Hradce či Jablonce.

To, že je Šípek talent, je jasné už dlouho. Vždyť si zahrál již za tři reprezentace. Oblékl dres národního mužstva do šestnácti, sedmnácti i osmnácti roků. Přesto s ním nebyl kouč Havlíček v minulosti úplně spokojený.

„Rok jsme spolu bojovali," prozradí Havlíček. „V uvozovkách měl svoji hlavu, chtěl se připravovat po svém," dodá. „Jenže za poslední půlrok ho musím pochválit. Jeho přístup se zvedl, v tréninku i v zápasech byl excelentní. Jsem rád, že mu áčko dává šanci," pokračuje.

Ano, mladý kanonýr má před sebou velkou příležitost. Jenže skok je to vskutku veliký. Vždyť mu bude osmnáct až na konci února, kdy už poběží jarní část ligy. V českých poměrech se hráči tohoto věku příliš často nezabydlí v nejvyšší soutěži.

„Když se neprosadí, tak ho vrátíme do dorostu," říká trenér prvního mančaftu Pilný. V překladu to značí, že by se Šípek musel dostat na hranu základní sestavy. Pak by zůstal v kabině ligového týmu.

Pokud to nedopadne, tak tenhle silový a rychlostně výborně vybavený útočník bude dál kopat mezi mládežníky. Nakonec, i tam patří mezi ty mladší…

„Bude to lepší, když se neprosadí do základu áčka. Zápasy by mu chyběly. Potřebuje se dostávat do situací, které útočník musí řešit," má jasno kouč Havlíček. „Kdybychom mu sebrali zápasy, bylo by to nejhorší, co se může stát."

Před Šípkem jsou tedy dvě cesty. Může si vybojovat ligu, nebo dál zářit mezi dorostenci.

Áčko je o dva levely výš, poznal rychle útočník Šípek

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Od začátku týdne trénuje s borci, kteří vědí, jak vypadá fotbal v první lize. Jakub Šípek, sedmnáctiletý útočník z hradeckého dorostu, si zvyká na úroveň nejvyšší soutěže. A má jedno přání. „Rád bych se udržel v kádru," říká.

Na podzim jste byl nejlepším střelcem dorostenecké ligy. Je posun do prvního týmu velký skok?
Áčko je tak o dva levely výš. Rozdíl je v důrazu, rychlosti, fotbalovosti. První dva dny jsem toho měl plné zuby, ale pomalu si zvykám.

Jste mládežnický reprezentant, ale v minulé sezoně jste často nehrál v prvním hradeckém dorostu.
Je to tak. Nebyl jsem na tom dobře. Šel jsem na hřiště třeba na dvacet minut, a to bylo maximum. Víc jsem ani nezvládl.

Jenže v létě přišla změna. Váš trenér Karel Havlíček řekl, že jste zlepšil přístup. Co se stalo?
Srovnal jsem si to v hlavě. Sedli jsme si s mým agentem, s rodiči. Od léta jsem začal dělat přesně to, co po mě chtěli trenéři.

Vyplatilo jste. V zimě jste dostal šanci v A týmu. Máte ambice na první ligu?
Jsem tady a snažím se. Určitě bych se chtěl udržet v áčku i pro jarní část ligy. To je pro mě v současnosti hlavní cíl.

Trenér prvního mužstva Bohuslav Pilný však řekl, že když se neprosadíte, vrátíte se do dorostu.
Nebral bych to jako krok zpátky. Snažil bych se zase dávat góly jako na podzim. Myslím, že bych pak měl mnohem větší šanci se v létě dostat do prvního mužstva.