Trenér FRANTIŠEK MIKOLANDAvšak necítí, že by mužstvo udělalo v soutěži velkou ostudu. Hlavní chyby naopak vidí již ve fázích před startem letošního ročníku. Slavoj se nakonec přihlásil až do I. B třídy a na trenérské lavičce i proto dojde ke změně.

Situace Předměřic se po podzimu nezměnila. Mrzí vás hodně, že jste za soupeři tak výrazně zaostali?
Zklamání to zase takové nebylo. Vše se odvíjelo již od začátku sezony, kdy jsme se čtrnáct dní před začátkem soutěže dozvěděli, že se vše změnilo, a že tedy budeme hrát divizi. Na to jsme samozřejmě neměli kádr a všechno se dávalo dohromady narychlo. Nedalo se čekat, že budeme hrát nějaký dobrý fotbal. Šlo o to sezonu dohrát a sesbírat divizní ostruhy pro mladé hráče. Cíle jsme měli skromné. Ať je to podzim nebo jaro, dá se říci, že cíl jsme splnili. Soutěž jsme dohráli bez velké ostudy, sehráli jsme několik pěkných zápasů, ať už s Týništěm, Převýšovem, Čelákovicemi nebo Holicemi, takže aspoň polovinu zápasů jsme odehráli vyrovnaných. Kdyby rozhodčí pískali objektivně, tak těch bodů mohlo být ještě víc. Samozřejmě věděli, že jsme odsouzení, takže když jsme sahali po bodech, tak nás zařízli. Každopádně celý ten rok nehodnotím jako zklamání, ale pozitivně.

Kdybyste měl charakterizovat hlavní příčiny tohoto nezdaru, čeho by se týkaly?
Samozřejmě je to v kádru. Když máte mužstvo složené z hráčů třetí třídy, dorostenců, kteří hrají krajský přebor, a několika hráčů, které nám pustil Spartak nebo Olympia, tak to musí být v kádru.

Na druhou stranu se v týmu našlo i několik nadějných fotbalistů. Kdybych jmenoval brankáře Václava Cejnara, Petra Krejčíka nebo kapitána Michala Bergmana…?
Vašek Cejnar si takhle jako letos ještě nezachytal a už asi ani nezachytá. U Michala Bergmana byl vidět také posun vpřed. Dál třeba Petr Jiroušek, který se ze třetí třídy dostal do divize a odehrál ji slušně. Ale největší radost je určitě z dorostenců.

Přesto však byly zápasy, ve kterých jste zanechali dobrý dojem. Nebo to bylo dané tím, že vás soupeři místy podcenili?
To ne. Oni dobře věděli, že jsme nevyzpytatelné mužstvo. Porazili jsme Týniště, Převýšov s námi oba zápasy vyhrál s velkým štěstím. Celky ze špičky, to bylo jasné. Nechci říkat, že k nám jeli jako na přátelák. Ale mužstva z dolní poloviny jsme hodně potrápili.

Jak moc bolela série několika debaklů v řadě, která vyvrcholila desetibrankovým přídělem na půdě rovněž sestupující Dobrovice?
My jsme to zase tak nebrali. Samozřejmě kruté to bylo, góly na začátku zápasu, nějaké penalty… Začali jsme se vézt, mladí kluci to nezvládli a dostali jsme příděl. My jsme jasně věděli, s čím hrajeme, takže vysoké porážky mohli poznamenat jedině psychicky naše mladé kluky. Prostě jsme z toho nedělali žádné tragédie.

Jak náročné bylo motivovat hráče do jarních zápasů, když věděli, že jejich osud je již dávno zpečetěn?
Spíš byl problém je přinutit trénovat, aby byla lepší docházka. Co se týče nějaké motivace do hry, tak hráli sami za sebe, aby se předvedli a získali zkušenosti. Myslím si, že ke každému zápasu přistoupili svědomitě. Některé zápasy se však nezvládly psychicky, a proto jsme dostali tolik gólů.

Doplatili jste také na úzký kádr. Každá absence byla znát, souhlasíte?
Přesně tak. Tam se potom hrálo na třech frontách. Béčko hrálo ve třetí třídě o postup, takže se upřednostňoval dorost. Jednou z chyb bylo, že za áčko mělo hrát těch dorostenců více, protože byli ve své soutěži již zachráněni.

V několika vašich utkáních nastoupili dorostenci. V průběhu sezony jste avizoval, že se potřebují „vyhrát“. Splnili vaše předpoklady?
Dali jsme šanci osmi dorostencům z krajského přeboru, z nichž tři hráli stabilně, jmenovitě Vyleťal, Hlavatý a Žák. To jsou sedmnáctiletí kluci, kteří ještě rok mohou hrát v dorostu a odehráli stabilně divizní zápasy. Proto je škoda, že se spadlo do nižší soutěže, protože by potřebovali dostat šanci v nějakém výkonnostním fotbale. Jsou to talentovaní hráči a start v divizi jim hodně pomohl.

Sledoval jste také některé hráče z B týmu, který postoupil do okresního přeboru?
Několik hráčů z béčka samozřejmě dostalo příležitost, nicméně oni neprojevili příliš velký zájem hrát naši soutěž. Utíkali z různých důvodů, měli svoji práci, za áčko hrát nechtěli, protože by jim to nic nepřineslo. Kromě Jirouška proto z béčka nikdo nebyl.

Co bude s předměřickým fotbalem dál? Údajně jste přihlásili I. B třídu…
Došlo k tomu, že výbor nezvládl ten rok frustrace, shánění peněz a hráčů. To jsou čtyři členové výboru, kteří ztratili chuť, proto to vyústilo takhle. Já jsem prosazoval, abychom hráli krajský přebor a béčko okres s tím, že kdyby nebyli hráči, tak třeba zrušit to béčko. Nicméně ve výboru se prosadil návrh, že se bude hrát B třída a myslím si, že je to škoda. Celý rok jsme budovali kádr pro krajský přebor, dávali jsme tam dorostence, aby se otrkali. Teď jsme to dost lehce vzdali.

Myslíte, že po takovém pádu se podaří současný kádr udržet?
Hráči, které jsme měli na hostování, určitě odejdou do vyšších soutěží, protože B třída je pro ně málo. Ti tři talentovaní dorostenci by měli rovněž dostat příležitost někde ve vyšších oddílech, takže budou hrát spíš místní. Otázkou je, jestli budou lidi na dva mančafty, protože B třída a okres jsou prakticky stejné soutěže. Prostě to takhle dopadlo, a je to škoda.

Budete v takové situaci vést mužstvo i v příští sezoně?
Ne, já jsem také skončil, protože se mi nepodařilo prosadit plán s krajským přeborem. Jsem přesvědčen, že současný mladý kádr by v něm hrál někde v polovině tabulky, při nejhorším by se hrálo o záchranu. Ale asi by se tam už bodovalo a byla by to pro nás normální soutěž. Když jsem to neprosadil, tak jsem skončil, a to i jako předseda oddílu. Budu se věnovat jiné činnosti.

Dokázal byste odhadnout šance Předměřic v nižší soutěži?
Je to složité. Záleží na tom, kdo v mužstvu zůstane. Myslím si, že budou hrát uprostřed tabulky a na postup to nebude, protože z těchto tříd se postupuje strašně těžce.

Je již znám váš nástupce na trenérském postu?
Pravděpodobně budou A mužstvo trénovat Mirek Bartoněk a Josef Bouček. Jeden je náš hráč a Bouček v dorostu vychoval několik nadějných hráčů, takže oba dostanou šanci pracovat s nimi dál. Prostě se měl hrát ten krajský přebor a nic nedělat z toho, kdyby se spadlo. Přeci jen by tam tito mladí hráči získali další zkušenosti a soupeři by byli lepší.Bohužel nastal problém, že jsme se stáhli a že výbor nedokázal dál bojovat. Největší problém celé sezony byl však ten, že nám to svaz takhle zavařil. Nejprve nám schválil výměnu soutěží s Olympií a čtrnáct dní před startem to bylo zase jinak. To byla jednoznačně nekompetentní práce svazu, to je první problém. Druhá věc je spolupráce třeba s tou Olympií, která nebyla splněna. Dali nám devět hráčů, z nichž osm jich skončilo. To byla doslova kopyta a morálně špatní kluci, které fotbal moc nezajímal. Do půl roku nám z nich tedy zbyl jeden, a to bylo potom hrozně těžké. Doplatili jsme na svoji dobrotu a za naší vstřícnost k Olympii, ať už s výměnou soutěží, nebo kdy jsme jim pustili několik hráčů. Vlastně i hlavní sponzor k nim odešel a my jsme na tohle všechno doplatili. Rok jsme nakonec hráli divizi. Mužstvo to zvládlo se ctí, ale výbor nenašel síly na pokračování. (ill)