Premiéru na „svém" šampionátu Brazílie zvládla, porazila Chorvaty 3:1.

Ale žádná samba, tenhle tanec připomínal mnohem víc  pogo. Elegance a svůdnost se nějak nedostavily.

Navíc „kanárci" vyhráli hlavně díky penaltě, co nasimuloval útočník Fred, který jinak ale nebyl vůbec vidět. „Brazílie hrála mnohem víc  na Neymara, než aby posílala míče do vápna," bránil tykadlo bombarďák Hradce Králové David Vaněček.

Nad nesmyslnou penaltou ale sám kroutil hlavou… Pro Deník se rozpovídal i o dalších útočnících na brazilském šampionátu.

Přesvědčila vás Brazílie, že má tým na zlato?
Abych řekl pravdu, čekal jsem od ní trochu víc, klidně mohli vyhrát i Chorvati. Penalta, ze které Neymar dal na 2:1, byla evidentně nahraná. Myslím, že i třetí gól padl po faulu ve středu hřiště. Na druhou stranu, byl to první zápas turnaje a ten je vždycky ošemetný.

Rozčílené Chorvaty tak asi dokážete pochopit…
Rozhodně. Když jsem se díval se synem na fotbal, i já byl docela nervní z toho, že se taková penalta může pískat na mistrovství světa.

Podlehl japonský rozhodčí Nishimura velkému tlaku okolí?
O tom jsem přesvědčen. Na stadionu bylo přes 60 tisíc lidí, skoro všichni ve žlutém… Podlehl.

Nechybí Brazílii klasický hroťák? Fred byl vidět, jenom když sebou třísknul teatrálně ve vápně…
Viděl jsem Freda za Brazílii už víckrát a on je hodně dobrý útočník, je právě tím klasickým hroťákem. Jenže nedostal nahoru skoro žádný míč, to se pak hraje strašně těžko. Když už něco přiletělo, stálo kolem něj pět protihráčů. Brazílie hrála mnohem víc  na Neymara, než aby posílala míče do vápna.

Chyběla tedy Fredovi nahoře větší podpora?
Určitě, když jsem se na ten zápas koukal, bylo vidět, jak tam pobíhá skoro celý zápas jenom mezi stopery a bez balónu. Je logické, že vidět nebyl.

Zato Neymar měl míč prakticky pořád a vstřelil dva góly. Našlápl k trofeji pro nejlepšího střelce mistrovství?
Na tu budou spíš aspirovat jiní. On má sice v nároďáku lepší bilanci než Ronaldo nebo Messi, ale na velkém turnaji se ukáže hlavně střelecká kvalita. Neymar neměl gólově nějak výjimečný ročník a podepíše se to na něm. První gól dal s klikou, vystřelil a míč se došoural do brány. A penalta? Tu taky proměnil jen tak, tak.

Tak že by si trofej pro sebe ukradl nesmrtelný Němec Miroslav Klose?
(usměje se) No, nechci ho předem odepisovat, překvapit ještě může. Ale podle mě je spíš už trochu za vrcholem.

Není tak daleko doba, kdy tým visel na zabijákovi, Batistuta, Baggio, Klinsmann… hráli vždy klíčovou roli. Teď se ale mužstva už bez ranaře ve vápně dovedou obejít. Je důkaz o velkých změnách ve fotbalovém světě?
Chvíli to tak vypadalo, ale takový fotbal je pak hodně unavující a lidi už ani teď  tolik nebaví. Házená, která se dokombinuje až do brány, prostě netáhne. Španělský styl dost fanoušků omrzel. Vezměte si třeba Real Madrid, ten hraje nahoře s Benzemou, Balem a Ronaldem, to jsou prakticky tři hroťáci. Real nehraje žádnou házenou, pošle míč dopředu a tohle trio je připravené na rychlý protiútok. Nedovedu si představit ani Paris St. Germain bez Ibrahimoviče. Tihle hráči pořád hrají dost důležitou roli.

Že by tedy taková věc došla i Španělům, když se jim podařilo zlákat do svých služeb brazilského top střelce Diega Costu?
Asi i oni musí trochu změnit styl, fotbal jde neustále dopředu. Třikrát po sobě vyhráli se svým fotbalem velký turnaj, ale teď už se na ně ostatní dobře nachystali. To je to samé jako s Barcelonou, ta také musí styl překopat, soupeři ji rovněž přečetli. Diego Costa je rozhodně dobrá volba, měl skvělou sezonu, je to prototyp dravého, na svoji výšku rychlého a hlavně tvrdého hráče do vápna.

Na kterého fotbalového zabijáka se vy sám těšíte úplně nejvíc?
Nejvíc mě mrzí, že už nehraje Ruud van Nistelrooy, na toho jsem se těšil vždycky. A teď? Asi na Ronalda.

Pokud bude zdravý…
Ano, snad všechno dopadne a v Brazílii se ukáže.