Divizní fotbalisté FC Hradec Králové B díky jarnímu finiši skončili se ziskem čtyřiačtyřiceti bodů na šestém místě. Hlavním cílem u tohoto kolektivu je, aby se hráči adaptovali na dospělý fotbal a kvalitními výkony si řekli o start v prvoligovém áčku. Po závěrečném vítězném utkání ve Velimi zhodnotil sezonu trenér Miloš Mejtský, jenž však u týmu končí.

Jaro bylo v podání vašich svěřenců jako na houpačce. Někdy se dařilo, jindy ne. Souhlasíte?
Určitě. Hlavní příčinu vidím v tom, že polovina našich hráčů maturovala. Je jasné, že kromě fotbalu se hráči museli věnovat studiu a bylo na nich poznat, když je ve škole něco trápilo. Jejich výkony na hřišti nebyly optimální. Když naopak měli po zkouškách, tak například proti Ústí nad Orlicí zahráli velmi dobře. Nejinak tomu bylo i v posledním letošním vystoupení ve Velimi, odkud se body jen tak nevozí. Výhry nad těmito celky jsou o to cennější, že figurují v popředí tabulky. Hodně důležité bylo i to, že se po mononukleóze uzdravil věkem ještě dorostenec Matěj Ptáček. Začal hrát ve středu zálohy a naše hra měla konečně svoji tvář. O hodně se zlepšila.

Už v úvodu jara se zrodily nečekané remízy s Trutnovem a Novou Pakou.
V Trutnově jsme nedali penaltu a neproměnili řadu gólových příležitostí. V domácím duelu s Novou Pakou to bylo podobné. Mužstvu se ale v průběhu celé sezony nedá upřít snaha, v každém zápase šlo za vítězstvím. Na druhou stranu v některých duelech se projevila nezkušenost mladých hráčů v zakončování akcí a vytváření si gólových příležitostí. Věřím, že postupně přijde zlepšení. Kluci sbírají zkušenosti a mnozí se seznamují s dospělým fotbalem.

Nepřesvědčivé výkony tým předvedl v Polepech a v Pardubicích. Spokojenost byla naopak v utkáních v Novém Bydžově, ve Velimi a s Ústím nad Orlicí.
Přesně tak. Já byl ale spokojen i s druhým poločasem domácího zápasu s Kolínem. V prvním byl náš výkon bázlivý, a když to řeknu zjednodušeně, tak fotbal z naší strany postrádal úplně všechno. Po přestávce přišlo výrazné zlepšení, a najednou jsme začali Kolín přehrávat. Při troše štěstí jsme mohli získat bod, ale nebyli jsme schopni několikrát trefit téměř prázdnou branku.

Z celkového pohledu jste s uplynulou sezonou spokojen?
Ne tak úplně. Myslím, že mužstvo mělo na to, aby skončilo do třetího místa. Znovu říkám, nevyhnuli jsme se výkyvům, ale to se dá těžko ovlivnit. Samotní hráči se na zápasy připravovali zodpovědně, ale v mnoha případech nešlo jen o fotbal. Jak už jsem naznačil, když se jim v hlavách honí maturita, tak s tím nic nenaděláte a musíte to respektovat. Jde o zkoušku z dospělosti. Co si budeme povídat, studium a potažmo zaměstnání, to je pro většinu kluků to nejdůležitější. Ne každý dostane profesionální smlouvu a bude se živit fotbalem celý život.

Kdo z hráčů podával nejspolehlivější výkony?
Spolehlivé výkony odváděl brankáře Ottmar. Až na zápas v Polepech se dařilo i jeho náhradníkovi Vízkovi. V poli podávali celkem standardní výkony Malý, Kábrt, Doležal, Hofman, Kopáč, Hock a po nemoci již zmiňovaný Ptáček. Ani ostatní hráči  vyloženě nezklamali. Důležitým faktorem ale není to, jestli je někdo nejlepší, nebo ne, ale aby na sobě hráči pracovali ještě více než doposud. Nemělo by u nich platit „tak já si půjdu někam kopnout divizi nebo krajský přebor, a to mi stačí". Oni by měli mít touhu probojovat se do prvoligového kádru. Juniorka je od toho, aby připravila co nejvíce hráčů pro vrcholový fotbal.

Půjde někdo do přípravy s prvoligovým kádrem?
Vše bude záležet na trenéru Plíškovi, koho si vybere. Pokud vím, do přípravy by měli jít Hock a Jan Dvořák.

Divizní soutěž s přehledem vyhrál Kolín. Překvapilo vás to?
Vůbec ne. Mužstvo má vysokou kvalitu a zkušený kádr. Střelecky se dařilo především bývalému hradeckému hráči Štočkovi, v brance podával výborné výkony Čižinský. Myslím, že v ČFL bude Kolín hrát důstojnou roli a postará se o nejedno překvapení.

Od nové sezony bude juniorka „votroků" hrát samostatnou soutěž. Co od ní očekáváte?
Je to takzvané prodloužení dorosteneckého věku od devatenácti do jednadvaceti let. Je dobře, že tito hráči budou v kvalitním tréninkovém procesu a pod určitou kontrolou. Když jde hráč po skončení dorostenecké kategorie třeba do divize nebo do krajského přeboru, tak tréninky zde nejsou v mnoha případech tak kvalitní jako ve vyšších soutěžích. Je dobře, že hráče budeme mít v FC Hradec na očích, vždyť se jedná o talenty, které mají perspektivu, ovšem bude záležet, jak s ní naloží. V nové soutěži budou hráči prvoligové juniorky, což by měla být záruka kvality. Sám jsem zvědav, jak jednotlivé týmy k této soutěži přistoupí. Navíc nebude nikdo sestupovat a samotní fotbalisté nebudou pod tlakem. Osobně si myslím, že je to chyba. Když potom přijdou do soutěže, kde se hraje o postup a sestup, tak to třeba budou psychicky těžko zvládat.

Budete u toho?
Už ne. Dostal jsem od vedení jinou nabídku. Stal jsem se ředitelem sportovního areálu na Bavlně. Řeknu vám, že práce mám až nad hlavu.

Trénování vám určitě bude chybět, ne?
To určitě. Nyní je mým prvořadým úkolem dát na Bavlně vše do pořádku, přesněji řečeno nastolit nějaký řád, aby zde vše vzkvétalo a všichni se zde cítili příjemně. Mám tím na mysli nejen naše hráče, ale i týmy soupeřů, které k nám budou jezdit.

Máte ještě něco na srdci?
Chtěl bych poděkovat všem hráčům a realizačnímu týmu za dobrou spolupráci, a také našim věrným fanouškům, kteří nás chodili povzbuzovat na Nový Hradec. Nesmím zapomenout ani na místní funkcionáře, kteří nám vytvořili opravdu velmi dobré podmínky. Třeba hrací plocha byla vždy ve výborném stavu. Nakonec si myslím, že spokojenost byla na obou stranách, a to je jen dobře.

Jan Skalička