V krajském přeboru se zachránili. Přesto však možná v koutku duše pomýšleli na víc než na dvanácté místo. Juniorka Nového Bydžova má však hlavní cíl zapojovat mladé hráče do dospělého fotbalu.

„Řekl bych, že se to dařilo podle našich představ," přikyvuje Martin Firbacher, trenér mladého mužstva a zároveň nově sportovní manažer klubu.

Odpovídá dvanáctá příčka výkonům vašeho týmu?
Myslím si, že ne. Určitě to mělo být lepší. Řadu zápasů jsme ztratili vinou špatné koncovky a naší nezkušenosti.

Pomýšleli jste na víc?
Nevím. Chtěli jsme se samozřejmě v přeboru udržet, ale hlavním cílem našeho týmu je zapracování mladých hráčů do dospělé kopané a rozehrání hráčů prvního mužstva po různých absencích. Těch bylo během jara opět víc než dost, a tak jsme hráli téměř každý zápas v jiné sestavě. Během jara jsme například představili deset různých variant stoperské dvojice, takže o nějakém sehrání nemohla být ani řeč. Myslím, že řada jiných týmů si to nedovede ani představit, ale museli jsme to zvládnout.

Mužstvu se dařilo především doma. Je to dáno tím, že ho tvoří především mladí hráči a ti si na svém stadionu více věří?
Možná i to hrálo svoji roli, ale ani venku jsme některé jarní zápasy nesehráli zle. Vzpomenu na vítězství ve Lhotě 5:2. Nebo to byl zápas na Olympii, kde jsme i přes prohru 1:2 byli domácím naprosto vyrovnaným soupeřem. V Kratonohách jsme odehráli vynikající poločas, ale místo toho, abychom vedli 4:0, tak jsme dali jen jeden gól a domácí nám ve druhé půli jasně ukázali, jak se šance proměňují. To bylo právě o zkušenostech.

V průběhu sezony jste zabudovávali do kádru talentované dorostence. Dařilo se to podle vašich představ?
Řekl bych, že ano. Spolupráce s trenérem U19 Pavlem Obermajerem byla solidní. Ve velmi dobrém světle se představili Honza Přikryl, Saša Zich, Jirka Dítě, Tomáš Vaněk, ale i další.

Může se některý z nich v průběhu následující sezony prosadit do divizního týmu?
Šance je vždy. Ovšem mezi přeborem a divizí je velký skok. Záležet bude jen na samotných hráčích, co budou schopni pro fotbal obětovat a jak se budou chtít poprat o divizní dres. U některých mladých mi potřebná snaha chybí. Stačí jim hrát za béčko. Nejsou schopni si zorganizovat čas tak, aby čtyřikrát v týdnu byli na hřišti. To se samozřejmě netýká všech.

Ani jeden zápas vašeho celku neskončil bez branek. Čím to?
Jak jsem již zmínil, sestava se měnila každý zápas a i díky tomu nebyla naše defenziva tak kvalitní, jak bychom si představovali. Naopak směrem dopředu jsme nehráli špatně. A tak v našich zápasech padalo celkem dost gólů.

Bylo znát, když juniorku občas posílili hráči áčka?
Většinou nám hráči áčka pomohli a s jejich výkony jsem byl spokojen. I když výjimky bych také našel.

Od července se stáváte také sportovním manažerem klubu. V této funkci nahradíte Vladimíra Blažeje. Co bude vaší náplní?
Vláďa Blažej si vzhledem ke své vytíženosti potřebuje vydechnout, a tak jsme si jeho funkce v klubu s ostatními rozdělili. V klubu bude působit i nadále, jen už nebude mít na starosti sportovní složku. Co se týká náplně mé práce, tak se již starám o zajištění přípravy, jednám s hráči i ostatními kluby. To budou asi mé hlavní úkoly.

Jaké jste si stanovil dílčí cíle?
Rozhodně posílení a určité oživení našeho divizního kádru. Mám dojem, že někteří hráči se svojí výkonností stagnují a změna by jim mohla prospět. Z dorostu přechází sedm hráčů, všechny je chceme zapojit. Dalším cílem bude také rozvíjení spolupráce s ostatními regionálními kluby. Samozřejmě také chceme, aby návštěvy na našem stadionu měly opět vzestupnou tendenci. Věřím, že trenér Chalupa divizní mužstvo připraví tak, abychom neměli záchranářské starosti.

Velmi dobře se znáte s reprezentantem Václavem Pilařem. Jak se vám zamlouvaly jeho výkony na Euru?
To, že Vašek je z našeho regionu a celou žákovskou kategorii odehrál v našem klubu, se všeobecně ví. Jsme na něj hrdí. Sledujeme všechny jeho zápasy. Co se týká Eura, tak to z jeho strany bylo určitě velmi dobré. Na jaře nebyly všechny jeho výkony ideální, ale po tom, co se okolo něj dělo, se nebylo čemu divit. Někteří mu přestávali věřit, Vašek se však skvěle připravil, načasoval formu v pravý čas a všem ukázal, že na to má. Věřím, že se mu bude dařit i v německém Wolfsburgu. Všichni mu držíme palce.