Ve čtvrtek a pátek skočí do auta a valí do Hradce Králové. Na Olympii zvládne trénink, o víkendu pak zápas. I Karel Piták, evropský šampion do jedenadvaceti let z roku 2002, pomáhá k rozmachu týmu z Kuklen. „Po podzimu jsme druzí. Na jaře se zkusíme porvat o první místo," věří v postup do druhé ligy.

Vedle toho zvládá i další angažmá – v pražské Slavii působí jako asistent trenéra juniorského mužstva, na Xaverově vede malé kluky, včetně synů Eliáše a Denise.

Jaký jste trenér?
Snažím se najít cestu k hráčům. Prostě, aby to šlapalo. Nedávno jsem si dodělal druhou nejvyšší licenci, samozřejmě mám sen trénovat ligu. Ale beru to, jak to přichází, všechno má svůj čas. Malé kluky dělám pět let, ti se mi budou těžce opouštět.

Zařvete na své svěřence?
Na malý jsem hodnej. Ale občas by bylo potřeba zařvat na rodiče. (směje se)

Jak ten zápřah zvládáte?
Zatím je to v pohodě. Jedeme přesně, jak jsme se domluvili. Trénuju s juniorkou Slavie, na Olympii jezdím ve čtvrtek a v pátek.

ČFL, tedy třetí liga, je prý dost drsná soutěž. Je to tak?
Má osmnáct účastníků, takže je hodně zápasů. Ale to mi nevadí. Čím víc zápasů, tím líp. Někteří soupeři jsou hodně tvrdí, musel jsem se přizpůsobit. Ale zatím to zvládám.

Chce Olympia postoupit do druhé ligy?
Zatím se to moc neřešilo, ale určitě se chceme v tabulce dostat výš. Uvidíme, jak se projeví obměna kádru, odešlo pět hráčů. Ale každopádně se porveme o první místo.

V létě jste myslel na návrat do prvoligového Hradce, ale nevyšlo to. Co říkáte na výkony týmu trenéra Bohuslava Pilného?
Myslím, že je důležité, že v klubu zachovali klid, když jim nevyšel prostředek podzimní sezony. Protože herně to není od Hradce vůbec špatné. Pak se to také potvrdilo. Mužstvo zvládlo dva důležité zápasy venku – v Teplicích a na Slovácku – a zajistilo si klidnější zimu.

Zachrání se?
Nějaký náskok na celky na sestupových příčkách tam je. Pevně věřím, že to kluci zvládnou.

Váš druhý vlastně mateřský klub, a to Slavia, má jiné starosti. Je na druhém místě tabulky.
Teď je to tak, jak by to mělo v tak slavném klubu vypadat. Doufám, že to takhle bude fungovat, že Slavia nastartovala novou éru.

Může ligu vyhrát?
Myslím, že Slavia má na jaře velkou šanci. Sedlo si to, kádr je tak kvalitní, že nepotřebuje nějaké velké zásahy. Já jsem s těmi kluky ještě vloni trénoval, takže vím, že kvalita tam je. Jen je teď vidět, že se psychicky strašně zvedli. Třeba na Jardovi Zmrhalovi, toho to vystřelilo až do nároďáku.

Plzeň má však jednobodový náskok a zápas k dobru. Navíc zkušenější mužstvo, které je zvyklé vyhrávat.
Není to jen o jedenácti hráčích. Ale myslím, že Slavia má tu dvacítku hráčů momentálně v lize nejsilnější. Bude na Plzeň hodně tlačit.

Ale zpět k Olympii. Budete hrát v případě postupu druhou ligu? V lednu vám bude sedmatřicet.
Já budu vždy řešit každý půlrok podle toho, jak se budu cítit zdravotně a herně. Takže uvidíme. Ale nejdřív musíme zvládnout jaro a postoupit.

Žádný telefon ani schůzka. Hradec zvolil mladší cestu

V létě skončil v našlapané Slavii Praha. V týmu, který netajil mistrovské ambice, pro něj nebylo místo. Přesto věřil, že i dál může kopat na nejvyšší úrovni. Karel Piták chtěl pokračovat v první lize – a myslel na návrat do mateřského Hradce Králové. Byla to však jen chiméra, přání šestatřicetiletého kluka, který pod lízátky vyrostl. „Neproběhla žádná schůzka, žádný kontakt s vedením klubu," popisuje zkušený záložník, co se vlastně (ne)dělo před pár měsíci. Proto nakonec zvolil angažmá v třetiligové Olympii. Nakonec, je to také tým z Hradce. „Později jsem potkal Pavla Krmaše, který se stal sportovním ředitelem. On o tom nerozhodoval, přišel k hotovému, ale řekl mi, že se prostě Hradec rozhodl hrát s mladšími," vykládá Piták. „Už to neřeším," uzavře rezolutně černobílou kapitolu.